Skocz do zawartości


q2+

Rejestracja: 29 lip 2013
OFFLINE Ostatnio: 04 08 2013 16:02
-----

Moje tematy

[PEGASUS] Chcesz jakąś grę na PC ? Napisz !

30 07 2013 - 13:16

Witam serdecznie,
 
Czasami warto robić porządki bo można znaleźć dosyć ciekawe rzeczy tym razem trafiłem na emulator, który obsługuję stare gry, które grało się za czasów podstawówki na pegasusie. Pamiętacie te czasy jak grywało się w: tangi, tin toon, mario, kontre, turtles ? i wiele wiele więcej? Sposób jest bardzo prosty, zapraszam: 
 
Emulatory:

 

 

 
FAQ - Najczęściej zadawane pytania:
 
Co zrobić, by zagrać w gry z Pegasusa na komputerze?:
Pobrać emulator, skonfigurować go (przeważnie działa na ustawieniach domyślnych, wystarczy dopasować sterowanie), następnie pobrać rom/grę i uruchomić w emulatorze. 
 
Jak ustawić klawisze w emulatorze?
W różnych programach ten proces wygląda inaczej, opiszę na przykładach najpopularniejszych w tej chwili emulatorów - RockNES X i Nestopia.
 
  • RockNES X wybieramy zakładkę Opcje -> Sterowanie. Następnie przy "Sterowanie 1" klikamy przycisk "zmień" i tu ustawiamy odpowiednio klawisze. Jeśli mamy zamiar grać z drugą osobą musimy analogicznie ustawić "Sterowanie 2", ważne żeby nie wybrać tych samych klawiszy dla gracza 1 i 2. 
  • Nestopia - tu sprawa wygląda inaczej. Wybieramy zakładkę "Options", następnie "input", później w ramce "Type" zaznaczamy "Pad 1", klikamy "set all" (na dole) i ustawiamy po kolei klawisze dla przycisków wypisanych w ramce "Key". By ustawić klawisze dla gracza drugiego wybieramy "Pad 2" i postępujemy identycznie jak poprzednio. 
 
Włączam grę i mam czarny obraz - co robić?
Tu może być kilka możliwości, po pierwsze upewnij się, że masz odpowiednio zainstalowane komponenty DirectX. Jeśli tak spróbuj uruchomić grę na innym emulatorze, bo być może akurat program nie obsługuje danego romu. 
 
Czy mogę zapisać grę i dokończyć później?
Jak najbardziej, większość emulatorów posiada już takie opcje. np. w Nestopii by zapisać stan gry wybieramy zakładkę "File" następnie "Save state" i tu podajemy nazwę naszego save'a np. Savenr1. By wczytać zapisaną wcześniej grę najpierw zwyczajnie ją uruchamiamy (File -> Load) a później wybieramy File -> Load state i otwieramy nasz zapisany plik z grą. (w RockNES zasada jest ta sama z tym, że opcje zapisu znajdują się w zakładce Emulacja -> Zapisz slot by zapisać grę i Emulacja -> wczytaj slot, by zapisaną grę załadować.)

 

 
 

Spis Gier:
(Gry bedą na bierząco aktualizowane i dodawane na prośbę użytkowników.)
 

1. Tank

10. Robocop 
 
12. Cała seria mega man:
 
15. Mario
 

http://www.youtube.com/watch?v=543dG0EWcYM

 


Grupa Domowa - ogólne wytłumaczenie ( Windows 7 )

29 07 2013 - 15:34

Przy tworzeniu poradnika oparłem się na materiałach z windows.microsoft
 
Dzięki grupie domowej można udostępniać pliki i drukarki innym komputerom z systemem Windows 7. Można tez przesyłać strumieniowo multimedia do urządzeń. Grupa domowa jest chroniona hasłem, a użytkownik zawsze ma możliwość określenia elementów, które są w niej udostępniane. 
 
Aby utworzyć grupę domową lub przyłączyć się do niej, lokalizacja sieciowa komputera musi byc ustawiona jako Dom.
 
Wybieranie lokalizacji sieciowej:
 
Pierwsze połączenie z siecią wymaga wyboru lokalizacji sieciowej. Automatycznie konfigurowane są wówczas ustawienia zapory oraz zabezpieczeń stosownie do typu sieci, z którą łączy się użytkownik. W przypadku połączenia z sieciami z innych lokalizacji (na przykład z siecią domową, w kawiarence lub w pracy) wybór lokalizacji sieciowej pomoże zapewnić ustawienie prawidłowego poziomu zabezpieczeń przez cały czas.
 
Istnieją cztery lokalizacje sieciowe:

  • Opcję Sieć domowa: należy wybrać w przypadku sieci domowych lub kiedy osoby i urządzenia w sieci są znane i można im ufać. Komputery w sieci domowej mogą należeć do grupy domowej. Odnajdowanie sieci w przypadku sieci domowych jest włączone. Dzięki temu użytkownik może zobaczyć komputery i urządzenia w sieci, a inni użytkownicy sieci mogą też widzieć jego komputer. 
  • Opcję Sieć firmowa: należy wybrać w przypadku sieci w małych biurach lub innych sieci w miejscu pracy. Odnajdowanie sieci, dzięki któremu widać komputery i urządzenia w sieci, a inni użytkownicy sieci mogą widzieć dany komputer, jest włączone domyślnie, jednak użytkownik nie może utworzyć grupy domowej ani się do niej przyłączyć. 
  • Opcję Sieć publiczna: należy wybrać w przypadku sieci w miejscach publicznych (takich jak kawiarenki czy lotniska). Dzięki niej komputer nie jest widoczny dla innych komputerów w pobliżu i jest chroniony przed złośliwym oprogramowaniem pochodzącym z Internetu. W przypadku sieci publicznych funkcja Grupa domowa jest niedostępna, a odnajdowanie sieci jest wyłączone. Tę opcję należy również wybrać w przypadku korzystania z bezpośredniego połączenia z Internetem działającego bez pośrednictwa routera lub z komórkowego połączenia szerokopasmowego.
  • Lokalizacja sieciowa Domena: jest używana przez sieci domenowe, takie jak sieci używane w miejscu pracy. Ten typ lokalizacji sieciowej jest kontrolowany przez administratora sieci i nie można go wybrać ani zmienić.
Uwaga!
Jeśli wiadomo, że udostępnianie plików i drukarek nie będzie konieczne, najbezpieczniej jest korzystać z opcji Sieć publiczna.
 
Aby zmienić lokalizację sieciową:
1. Otwieramy Centrum sieci i udostępniania.
2. Kliknij łącze Sieć firmowa, Sieć domowa lub Sieć publiczna, a następnie kliknij lokalizację sieciową, która ma zostać zastosowana.
 
Ostrzeżenie:
Wybór opcji Sieć domowa lub Sieć firmowa zmienia konfigurację zapory w celu umożliwienia komunikacji. Może to stanowić zagrożenie bezpieczeństwa.
 
Jakie zagrożenia wiążą się z zezwoleniem programom na dostęp przez zaporę?
 
Dodanie programu do listy dozwolonych programów w zaporze lub otwarcie portu zapory powoduje zezwolenie określonemu programowi na wysyłanie informacji z komputera lub przesyłanie informacji do niego przez zaporę. Zezwolenie programowi na komunikowanie się za pośrednictwem zapory (nazywane również odblokowaniem) można porównać do zrobienia w niej dziury.
 
Każde otwarcie portu lub zezwolenie programowi na komunikowanie się przez zaporę osłabia nieco ochronę komputera. Im więcej dozwolonych programów lub otwartych portów ma zapora, tym więcej sposobności do wykorzystania tych furtek mają hakerzy lub złośliwe oprogramowanie. Mogą na przykład zainfekować komputer robakami, uzyskać dostęp do plików użytkownika lub wykorzystać komputer użytkownika do rozpowszechniania złośliwego oprogramowania na innych komputerach.
 
Zazwyczaj bezpieczniej jest dodać program do listy dozwolonych programów niż otworzyć port. Po otwarciu port pozostaje otwarty niezależnie od tego, czy dany program aktualnie go używa. W przypadku dodania programu do listy dozwolonych programów dziura jest dostępna tylko wtedy, gdy jest potrzebna w celu komunikacji.

  • Aby ograniczyć ryzyko naruszenia zabezpieczeń:
  • Należy zezwalać programowi na dostęp lub otwierać port tylko wówczas, gdy naprawdę zachodzi taka potrzeba, i usuwać programy z listy dozwolonych programów lub zamykać porty, gdy nie są już potrzebne.
  • Nigdy nie należy zezwalać nieznanemu programowi na komunikowanie się przez zaporę.
 
Dzięki czemu można bezpiecznie łączyć się z siecią domową lub firmową?
Aby połączenie z siecią domową lub firmową było bezpieczne, należy upewnić się, że spełnione są poniższe warunki:

  • W przypadku sieci bezprzewodowych: połączenie bezprzewodowe jest szyfrowane metodą Wi-Fi Protected Access (WPA lub WPA2). (Preferowane jest uwierzytelnianie WPA2, ponieważ jest bezpieczniejsze niż uwierzytelnianie WPA).
  • W przypadku wszystkich sieci: między komputerem a punktem dostępu bezprzewodowego lub modemem kablowym albo DSL podłączono zaporę lub inne urządzenie z translatorem adresów sieciowych (NAT).
  • Co to jest translatorem adresów sieciowych (NAT)?
  • Proces translacji wewnętrznego adresu IP (Internet Protocol) każdego komputera w sieci lokalnej (LAN, Local Area Network) na zewnętrzny adres IP w chwili łączenia się komputera z Internetem. Proces ten poprawia bezpieczeństwo sieci, ponieważ adresy wewnętrzne sie sa upubliczniane.
 
Jak Zapora systemu Windows wpływa na lokalizacje sieciowe?
 
Lokalizacja Sieć publiczna uniemożliwia uruchomienie niektórych programów i usług, chroniąc komputer połączony z siecią w miejscu publicznym przed nieautoryzowanym dostępem. Po połączeniu z siecią publiczną i włączeniu Zapory systemu Windows niektóre programy lub usługi do prawidłowego działania mogą wymagać umożliwienia komunikacji za pośrednictwem zapory.
 
Umożliwienie komunikacji programu za pośrednictwem zapory powoduje, że może się on komunikować ze wszystkimi sieciami z taką samą lokalizacją sieciową, co sieć podłączona. Na przykład jeśli dla połączenia w kawiarence wybrana zostanie lokalizacja Sieć publiczna i odblokowany program do obsługi wiadomości błyskawicznych, program ten będzie odblokowany dla wszystkich sieci publicznych, z którymi połączy się użytkownik.
 
W przypadku zamiaru odblokowywania kilku programów podczas połączenia z siecią publiczną zaleca się zmianę lokalizacji sieciowej na Sieć domową lub Sieć firmową. Zmiana sieci może okazać się bezpieczniejsza niż wywieranie wpływu na wszystkie sieci publiczne, z którymi będą w przyszłości nawiązywane połączenia. Należy jednak pamiętać, że taka zmiana sprawi, że komputer będzie widoczny dla innych osób w sieci, co stanowi pewne zagrożenie bezpieczeństwa.
 
Kilka Uwag i Zakończenie:
Dzięki grupie domowej można łatwo udostępniać pliki i drukarki w domowej sieci. W grupie domowej można udostępniać innym użytkownikom obrazy, muzykę, filmy wideo, dokumenty i drukarki. Inne osoby nie mogą modyfikować plików udostępnianych przez użytkownika, chyba że wyrazi on na to zgodę.
 
Podczas konfigurowania komputera z tą wersją systemu Windows grupa domowa jest tworzona automatycznie, o ile w domowej sieci nie istnieje już jakaś grupa domowa. Jeśli istnieje już grupa domowa, można się do niej przyłączyć. Po utworzeniu grupy domowej lub przyłączeniu się do niej można wybrać biblioteki, które mają być udostępniane. Później można wyłączyć udostępnianie określonych plików i folderów lub włączyć udostępnianie dodatkowych bibliotek. Grupy domowe mogą być chronione hasłem. Hasło można zmienić w dowolnej chwili.
 
Korzystanie z grupy domowej to jeden z najłatwiejszych sposobów udostępniania plików i drukarek w domowej sieci, nie jest to jednak sposób jedyny.
 
  • Aby komputer mógł należeć do grupy domowej, musi być na nim zainstalowany system Windows 7. Grupa domowa jest dostępna we wszystkich wersjach systemu Windows 7. Użytkownik wersji Windows 7 Starter i Windows 7 Home Basic może przyłączyć się do grupy domowej, ale nie może jej utworzyć.
  • Grupa domowa jest dostępna tylko w sieciach domowych.
  • Korzystanie z grupy domowej nie wiąże się z przekazywaniem żadnych danych firmie Microsoft.
 
Co to jest odnajdowanie sieci?
Funkcja odnajdowania sieci to ustawienie sieci wpływające na to, czy komputer może znaleźć inne komputery i urządzenia w sieci oraz czy inne komputery w sieci mogą widzieć ten komputer.
 
Istnieją trzy stany odnajdowania sieci:

  • Włączone: W tym stanie inne komputery i urządzenia sieciowe są widoczne dla komputera, a ten komputer jest z kolei widoczny dla innych osób korzystających z komputerów w sieci. Ułatwia to udostępnianie plików i drukarek.
  • Wyłączone: W tym stanie inne komputery i urządzenia sieciowe nie są widoczne dla komputera, a ten komputer nie jest widoczny dla innych osób korzystających z komputerów w sieci.
  • Niestandardowe: Jest to stan mieszany, w którym są włączone niektóre - ale nie wszystkie - ustawienia dotyczące odnajdowania sieci. Na przykład odnajdowanie sieci może być włączone, ale użytkownik lub administrator systemu mógł zmienić ustawienia zapory mające wpływ na odnajdowanie sieci.
 
Funkcja odnajdowania sieci wymaga włączenia usług klienta DNS, publikacji zasobów odnajdowania funkcji, odnajdowania SSDP oraz hosta urządzenia UPnP, umożliwienia funkcji odnajdowania sieci komunikacji przez Zaporę systemu Windows oraz zapewnienia, że inne zapory sieciowe nie zakłócają odnajdowania sieci. Jeśli będą spełnione tylko niektóre z tych warunków, stan odnajdowania sieci będzie wyświetlony jako Niestandardowy.
 
 
Aby włączyć odnajdowanie sieci:
1. W panelu grupy domowej wybieramy aplet "Zaawansowane ustawienia udostępniania"
2. Rozwijamy bieżący profil sieci
3. Kliknij opcję Włącz odnajdowanie sieci, a następnie kliknij przycisk Zapisz zmiany. Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub potwierdź.
 
Lokalizacje sieciowe:
Połączenie z siecią wymaga wyboru lokalizacji sieciowej. Istnieją cztery lokalizacje sieciowe: domowa, firmowa, publiczna oraz z domeną. Na podstawie lokalizacji sieciowej system Windows przypisuje do sieci stan odnajdowania sieci i otwiera odpowiednie porty Zapory systemu Windows.
 
Pozdrawiam i Życzę miłej pracy,

Instalacja i Wstępna konfiguracja TeamSpeak3 (zdjęcia+opis)

29 07 2013 - 14:25

Witaj!

Dla wielu komunikator głosowy jest już standardem, wszystkie zespoły wymagają od siebie niezawodnej komunikacji. Dzisiaj przedstawię wam jak poprawnie wykonać od podstaw instalacje TeamSpeaka 3.

Program w minimalnym stopniu absorbuje zasoby systemowe oraz zadowala się prawie niezauważalnym zużyciem pasma sieciowego, a co najważniejsze, zapewnia przy tym dobrą jakość głosu.

Przydatne linki, które będą nam potrzebne:
Z tego linku pobierzemy: http://www.teamspeak.com/?page=downloads

  • Windows Client 32-bit 
  • WindowsClient 64-bit 
  • Mac OS X Client 3.0.8 
  • Linux Client amd64 
  • Linux Client x86 
  • iOS (iPhone/iPod/iPad) Client 
  • Android Client 3.0.0-beta

Gdy już pobraliśmy, instalkę możemy przejść do instalacji:

Gdy włączymy instalkę ukaże nam się okienko z taką informacja (musimy chwilę poczekać aż załaduję się do końca):
ts1y.jpg
 
Następnie klikamy "next"

ts2bb.jpg
 
Po czym pokaże nam się okno z "Licencją" aby przejść do następnych kroków musimy zaakceptować licencję w tym przypadku klikamy "I Agree"
 
ts3m.jpg
 
Następnie pojawią się nam dwie opcje do zaznaczenia:

  • Install for anyone using this computer 
  • Install just for me

pierwsza opcja oznacza czy team speak ma być do użytku dla wszystkich osób używających komputera lub druga opcja oznacza, że ts będzie do użytku tylko dla Ciebie
 
ts4q.jpg
 
Następnie wybieramy miejsce instalacji (zalecane na dysku innym niż pliki Windowsa)
 
ts5b.jpg
 
Następnie wybieramy zalecaną opcję czyli "Save in user own files"
 
ts6g.jpg
 
 
Po czym przejdziemy do wybrania nazwy TeamSpeaka (najlepiej zostawiamy nazwę taka jaka jest), i zaznaczamy to co jest widoczne na zdjęciu czyli "Do not create shortcuts"
 
ts7wl.jpg
 
Czekamy aż proces instalacyjny się zakończy
 
ts8o.jpg
 
 
Po zakończenu instalacji, właczamy ikonkę która pokazała sie nam na pulpicie. Wyskoczy nam drugie okno z "wstępna konfiguracja". Klikamy Next i przechodzimy do dalszego kroku, którym będzie wybór nazwy
 
ts9t.jpg
 
 
W tym oknie wybieramy swoją nazwę jaką mamy mieć podczas używania TeamSpeaka (nazwę zawsze będziemy mogli zmienić)
 
ts10a.jpg
 
 
Przychodzi czas na ustawienie mowy mamy do wyboru dwie opcje:

  • Voice Activation Detection - Czyli używanie mikrofonu nie przyciskając klawisza klawiatury 
  • Push To Talk - Czyli używanie mikrofonu po wcześniejszym naciśnięciu wybranego klawisza (swój sposób przedstawię na wybraniu klawisza) czyli wybieram tą drugą opcje 

Po czym klikamy "Next"
 
ts11o.jpg
 
 
Jeżeli wybierzemy push to talk wyskoczy nam owa informacja, w której będziemy musieli wybrać klawisz dzieki, któremu będziemy mogli używac mikrofon (ja wybrałem capslock)
 
 
ts12.jpg
 
W tym okienku przejdziemy test czy nasz mikforon działa, jak widać musimy naciśnąc klawisz "Caps Lock" - bo taki wybrałem, i mówię np raz dwa trzy przez mikrofon na miarce pokaże nam czy głośność jest dobra i usłyszymy swój głos.
 
ts13ds.jpg
 
 
Tutaj wybierzemy ja to nazywam "bota", który mówi podczas przebywania na Teamspeaku, czyli np jak ktoś wejdzie an nasz kanał, wyjdzie, zostaniemy przeniesieni itp... Do wyboru mamy głos męski i damski:
 
ts14.jpg
 
 
W tym okienku TeamSpeak pyta się nas czy instaluje wtyczki (Ustawienia > Wtyczki)
 
ts15r.jpg

 

To już koniec instalacji w ostatnim okienku mamy do zaznaczenia 3 opcje:

  • Open bookmarks - Czy mamy miec otwarte zakładki 
  • Open public server list - Czy mamy mieć otwartą liste serwerów publicznych 
  • Rent your own TeamSpeak server - Wynajem własnego serwera TeamSpeak 

ts16u.jpg

 

Powodzenia :)

 

 


Kilka przydatnych porad i wskazówek przy użytkowaniu TS3

29 07 2013 - 14:00

Witam serdecznie,
 
Tym razem przybliże kilka możliwości, które pozwolą nam wygodniej korzystać z komunikatora jakim jest TeamSpeak 3. Porady te pomogą nam wygodniej, bez zbędnych kroków łatwiej korzystać z programu co także wpływa na obciążenie komputera. Sprawi to, że teamspeak zmniejszy także obciążenie łącza jak i komputera przy obsłudze. Serdecznie zapraszam: 
 
Jak pozbyć się komunikatów głosowych:
1. Wchodzimy w Settings -> Options -> Notifications Lista Sound Pack ustawiamy na "Sounds deactivated"
2. Wchodzimy w Settings -> Options -> Playback i pasek Sound Pack Volume przewiń na lewo.
 
 
Po reinstalacji, nowym zainstalowaniu windowsa, formacie - nie mam ustawień, uprawnień, kanałów co zrobić?:
Przed formatem, lub instalacji nowego windowsa czy też innej zmianie, która wpływa na usunięcie danych wchodzimy w Settings -> Identities zaznaczamy tą osobowość z której korzystamy (domyślna jest pogrubiona) i na górze wybieramy Export a następnie wrzucamy na przenośny dysk czy kto jak woli.
  • Żeby ją uruchomić wchodzimy w to samo miejsce, tylko wybieramy Import i wyszukujemy tam gdzie to schowaliśmy. Zaznaczamy ją jako Default. Potem w oknie Connections -> Connect klikamy More i po prawiej stronie jest lista Identities i wybieramy tą samą osobowość. Wszystko śmiga jak powinno.
 
 
Co zrobić aby nie wpisywać cały czas hasła na często dosyć korzystane kanały:
  • Wchodzimy w Options -> Security i zaznaczamy opcje Save channel passwords.
  • Pamiętaj, że jak hasło się zmieni musisz podać nowe, ale też tylko za pierwszym razem.
 
Wyłączenie: podglądanie innych kanałów:
1. Możesz poprosić administratora żeby wyłączył Ci subskrypcję innych kanałów.
2. Możesz wejść w Settings -> Options -> Application w oknie Subscribe wybieramy Subscribe to current and previosuly subscribed channels. Później kilkamy Menage Subscriptions i przy naszym sewerze wybieramy zamiast "All" to "Current". Łączymy się z serwerem jeszcze raz i klikając prawym klawiszem na kanał (który ma być widoczny) wybieramy Subscribe to channel.
 
 
Dodawanie serwera do "Bookmarks":
  • 1. Jeśli jesteś na danym serwerze to po prostu wchodzisz w Bookmarks -> Add to Bookmarks
2. Jeśli nie jesteś, wchodzisz w Bookmarks -> Manage Bookmarks na górze wybierasz Add to Bookmarks i uzupełniasz informacje o serwerze:
  • Label: Komenda odpowiedzialna za wyświetlanie nazwy w zakładce "bookmarks"
  • Address: Host serwera (ip, adres, domena)
  • Nickname: Jaki będziemy mieli Nick na serwerze
  • Serwer password: Jeśli serwer ma ustawione hasło wpisujesz je, jeśli nie - pole zostawiasz puste.
 
 
Jak połaczyć się z danym "serwerem" od razu przy włączeniu TS'a?
Dodajesz dany serwer do Bookmarks rozwijasz okno przyciskiem More i w prawym dolnym rogu zaznaczasz: Connect on Startup
 
Jak połączyć się z "kanałem" po włączeniu TS'a:
Wchodzisz w Bookmarks, dodajesz tam dany serwer, klikasz More, wchodzisz na swój kanał do którego masz się łączyć i klikasz ikonkę obok -> Default Channel, w Channel Password podajesz hasło na kanał.
 
Jak pokazywać to, co mamy obecnie włączone na komputerze (Application Scanner)?:
Wchodzimy w Settings -> Plugins i zaznaczamy AppScanner. Na dole klikamy w Settings i zaznaczamy Broadcast your applications zamykamy, i na końcu Reload All.