Skocz do zawartości


maff

Rejestracja: 14 lip 2008
OFFLINE Ostatnio: 30 07 2008 20:35
-----

Moje tematy

[INTEL] Mobilny P4 w komputerze stacjonarnym

14 07 2008 - 11:58

Witam !
Na początku chciałbym się oficjalnie przywitać :P Do tej pory szukałem pomocy tylko czytając już dostępne informacje, ale teraz jestem zmuszony do wykazania inicjatywy ze swojej strony :)

Stoję przed dylematem związanym z zakupem nowego procesora. Skromny fundusz jaki chcę na to przeznaczyć raczej wyklucza zmianę płyty głównej. Z tego co znalazłem, najszybsze procesory jakie obsługuje moja płyta to 2,8 GHz oraz 3,06 GHz z HT. Mimo tego, że jest to socket 478 to płyta nie obsługuje szybszych procesorów ze względu na max FSB 533 MHz - dlatego nie podejdą inne procesory z HT.
Moje wątpliwości dotyczą tego czy uda się zamontować mobilny P4 3,06 (oznaczenie: pentium 4 3,06 GHz 3,06GHz/512K/533 SL77P MALAY) na płycie głównej w stacjonarnym kompie.
Spotkałem się z kilkoma opiniami na ten temat. Pierwsza to że się nie da :P Druga, że owszem da się ale jest potrzebna przejściówka z socket 478 na mPGA 479 (nigdzie nie mogę tego znaleźć !). Trzecie, że wejdzie bez problemu tylko z tą różnicą, że wydajność będzie o wiele niższa niż jakby procesor był zamontowany w laptopie.
Dotarłem również do informacji, że procesory mobilne są o wiele wydajniejsze od stacjonarnych ze względu na różnice w napięciu, temperaturze - dokładnie nie pamiętam o co chodziło :P

Druga sprawa to czy moja płyta w ogóle obsługuje HT - wtedy zostaje tylko 2,8 GHz i problem z mobilnym prockiem mam z głowy.

Aktualnie mam płytę ECS P4S5A/DX+ z procesorem P4 2,0 Northwood, 1,5 Gb DDR PC3200 Goodram, Radeon 9600XT atlantis 256MB.


Proszę o pomoc :blink: