Skocz do zawartości


maff

Rejestracja: 14 lip 2008
OFFLINE Ostatnio: 30 07 2008 20:35
-----

Moje posty

W temacie: [INTEL] Mobilny P4 w komputerze stacjonarnym

16 07 2008 - 00:09

Nie, tak jeszcze nie próbowałem. Sprawdzę.

Moje boje skończyły się kupnem p4 2.8 GHz... Działa bez zarzutu choć pewien niedosyt, że oc się nie udało pozostaje :(
Wielkie dzięki dla wszystkich, którzy mi pomogli !

W temacie: [INTEL] Mobilny P4 w komputerze stacjonarnym

15 07 2008 - 21:45

"+" i "-" mają w moim BIOS-ie te same funkcje co PageUp i PageDwn a tymi mogę zmieniać FSB co 33 MHz czyli dla procka mam opcje 100 i 133 MHz, a dla RAM-u mam 100, 133 i 166. Jeśli nie znajdę sposobu żeby zmienić Vcore to mogę zapomnieć o stabilnym 2.66 GHz... Co prawda uruchomił się na tym setupie (133 cpu i 133 RAM) i jakoś tam działał (temp. praktycznie się nie zmieniła, ale to dlatego że nie zmieniłem napięcia), ale buntował się troszkę tzn. wyłączał firewalla i powodował błąd w firefox. Poza tym Prime95 przerwał test fatal errorem po 15 minutach.

W temacie: [INTEL] Mobilny P4 w komputerze stacjonarnym

15 07 2008 - 19:49

Niestety nie. Wygląda na to, że to koniec zabawy z OC :( Wgrałem nawet zmodyfikowany BIOS, ale zmiana napięcia wciąż nie jest możliwa. Poza tym dowiedziałem się, że jak jest to zablokowane "pierwotnie" to nie można tego odblokować w żaden sposób bo na płycie nie istnieją fizycznie odpowiednie modulatory napięcia :( Czytałem jeszcze o ołówku albo lutownicy, ale to już wyższa szkoła jazdy :|
Podobno zworki do zmiany napięcia też nie ma.
Wiem, że istnieje jeszcze możliwość zmiany FSB z poziomu systemu, ale za każdym razem się resetuje i trzeba ustawiać od nowa. Poza tym nie wiem czy to ma sens.

Co do kupna 2.8 i jego ewentualnego podkręcania: czy dobrze myślę, że na tej płycie nie dałbym rady podkręcić tego procka z tego względu (pomijając napięcie), że max FSB jakie mogę ustawić to 133, a procesor seryjnie pracuje na takim właśnie FSB ?

W temacie: [INTEL] Mobilny P4 w komputerze stacjonarnym

15 07 2008 - 17:45

Problem w tym, że nie bardzo wiem jak podnieść napięcie na procku :/ Na razie ustawiłem DRAM CAS latency na 3, ale dla pozostałych parametrów (DRAM RAS precharge, DRAM RAS to CAS delay, DRAM precharge delay) nie mogę znaleźć odpowiedników w swoim marnym BIOS-ie.
Jedyne dopasowanie jakie mi przychodzi do głowy (opierając się na analogii nazw) to:

2. Timing setting mode <=> DRAM RAS precharge
3. MA 1T/2T select <=> DRAM RAS to CAS delay
4. Host to memory latency <=> DRAM precharge delay

Problem w tym, że nie mogę tam ustawić takich wartości jakie są zalecane czyli 4,4,8 bo w dwóch mam opcje typu fast, ultra (dokładniej już opisałem to wyżej w jednym z editów), a w trzeciej gdzie są jakieś cyfry to zdecydowanie się nie pokrywają...

Ale i tak pozostaje najpierw problem napięcia.

W temacie: [INTEL] Mobilny P4 w komputerze stacjonarnym

14 07 2008 - 19:20

Przeglądnąłem opcje w starym biosie i wygląda że jedyne co mogę zmienić to CPU/RAM frequency czy coś w tym stylu. Spośród dostępnych opcji wybrałem 133/133 i faktycznie częstotliwość podniosła się do 2.66 :blink: Trochę lekkomyślne to było, ale udało się :P Potem obniżyłem na 100/100 czyli domyślne, zrobiłem test SuperPi na 8 milionów - wyszło ok. Potem odkurzyłem radiator... :D Temperatura w idle na 2.0 obniżyła się do 35 stopni (mam zawsze zdjętą obudowę).
Czy to możliwe, że nie ma innych opcji związanych z napięciami, mnożnikami itd ? Czy jeśli udało mi się uruchomić bezproblemowo system na 2,66 to czy ryzykować 100% obciążenie procesora na dłuższy czas ? W tym poradniku jest sporo rzeczy, których nie mogę nawet znaleźć w BIOS-ie... :/

PS.
Zdecydowanie nie ma sensu kupować 2.8 jak uzyskam 2.66 z tego :P Zawsze jeszcze zostaje opcja kupna 2.8 i podkręcenie go :P

EDIT:
1
Ta opcja, którą zmieniłem nazywa się "CPU/DRAM speed" i dostępne opcje to 100/100, 100/133, 100/166, 133/133 i 133/166.
Jest tam również CPU ratio, które jest zablokowane (locked) i nic nie mogę z tym zrobić - czy tu chodzi o mnożnik ?
Poza tym jest CPU core voltage 1,504 V (czyli napięcie na procesorze jak mniemam;)).

EDIT2:

Właśnie dowiedziałem się, że mam zablokowane dzielniki PCI/AGP - dlatego częstotliwości jakie mogę wybierać to 100, 133 lub 166. Teraz poszukam timingów RAM-u...

EDIT3:

Wyszperałem z BIOS-u kilka opcji, które mogą mieć znaczenie:
1. DRAM CAS# latency - ustawione na 2,5 T, inne możliwości: 3T, by SPD
2. Timing setting mode - jest normal, może być fast, turbo, ultra, safe
3. MA 1T/2T select - jest MA 2T, może być MA 1T, auto
4. Host to memory latency - jest normal, może być fast.

Co do pierwszego punktu wydaje mi się, że trzeba wybrać by PSD (Serial Presence Detect) co podobno włącza automatyczne ustawienie timingów w zależności od FSB.
Wciąż nie mogę znaleźć gdzie się ustawia napięcia i FSB mogę zmieniać o 33 MHz... :/

EDIT4:

Ustawiłem DRAM CAS# na "by PSD" i wtedy się nie podniósł tzn doszedł do ekranu logowania a potem się zrestartował. Wróciłem do ustawienia poprzedniego czyli 2.5 T - dwa razy pod rząd się nie podniósł. Zmieniłem CPU/DRAM speed na 100/100 MHz czyli domyślne, wtedy się uruchomił. Potem znowu zmieniłem samo CPU/DRAM speed na 133/133 MHz i ruszył bez problemu. Zrobiłem mu test superPI na 2 miliony i temperatura (mierzona programem motherboard monitor) doszła do 47 stopni. W idle mam 31-33 stopni.
Istotny szczegół: superPI nie wykazał błędu.
Teraz spróbuję na 8 milionów...

EDIT5:

Zrobione na superPI 8 milionów. Bez błędu, max temperatura to 50 stopni - wydaje się, że stabilna bo spadała co jakiś czas do 49 stopni. Temp w idle bez zmian.

Jak to wygląda Waszym zdaniem ? :P

Było dobrze przez jakieś dwie godziny. Potem zaczęło się wywalanie pojedynczych błędów (firefox, firewall) i na końcu restart. Cały czas miałem włączony czujnik temperatury i nie przekroczyła 35 stopni więc podejrzewam, że to nie było awaryjne wyłączenie procesora :P Jakiekolwiek sugestie ? Nie za bardzo wiem co dalej...

EDIT: Prime95 wywalił błąd po 15 minutach :/

"FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4"
Hardware failure detect.

Podbiłem DRAM CAS# latency z 2.5T na 3T i wgrałem nowy BIOS.