Skocz do zawartości


Zdjęcie

forum IPB tricki & tipsy w optymalizacji


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 036 postów

Napisano 28 03 2011 - 08:17

Optymalizacja IPB z pomocą notatnika i klawiatury smile.gif
 

Wersja IPB3 wprowadziła sporo zamieszania, bo po aktualizacji forum większość właścicieli witryn odnotowała znaczny spadek odwiedzin. Lista błędów była imponująca, dlatego tak ważne jest aby zaaktualizować wersję IPB do najnowszej z możliwych. Co się takiego stało?


Historia błędów SEO w IPB:

IPB 3.0 - Google podważa ogromną ilość stron for uważając je za duplikaty. Występują problemy w ocenie, które strona jest tak właściwie wartościowa. Ponadto ogromne problemy z wydajnością. Jedno z najstarszych polskich for Searchengines.pl powraca do IPB 2.3.6.

IPB 3.0.5 - IPS poprawia większość błędów w indeksowaniu dodając rozbudowany plik robots.txt blokujący zawartość do niepożądanej treści. Pojawiają się przyjazne linki, niestety nie działa to tak sprawnie jak powinno. Poprawiona wydajność jest wystarczająca, aby przenieść Searchengines.pl do nowej wersji forum. Im większe forum tym szybciej błędy IPSu wychodzą na jaw - SEO optymalizacje powodują szereg poważnych konfliktów: pojawiają się linki nofollow dla treści wewnątrz witryny i brak indeksacji obrazków - statystyki idą w łeb, totalna amatorka.

IPB 3.0.6 ? - bardzo ważna dla IPB firma, która stworzyła doskonały dodatek Community SEO kapituluje pozostawiając swoich użytkowników na lodzie. Pod wpływem naporu rzeszy klientów udaje się stworzyć ostatnią aplikację do IPB dostosowującą przyjazne linki z CommunitySEO do IPB. Trudno ubrać w słowa jak bardzo słaby był ten dodatek i ile szkód wyrządził. Aplikacja sprzedawana za grube pieniądze (prawie tyle co licencja IPB) stała się z dnia na dzień bezużyteczna. Podany przykład pokazuje nam jak bardzo trzeba być ostrożnym instalując dodatki zewnętrznych firm i inwestując swój czas w ich konfigurację jak np. dodatek tagi, które użytkownicy dodawali.

IPB 3.1.3 - IPS postanawia uporać się z prostym problemem: dlaczego Google przestał indeksować obrazki na stronie. Kolejne optymalizacje.. naprawy błędów..

IPB 3.1.4 - pojawia się nowa wersja IPB, bałagan panujący w IPS staje się nie do zniesienia, okazuje się, że podmianie ulegają praktycznie wszystkie pliki forum, czyli cokolwiek do tej pory zostało zmienione zostaje przywrócone do poprzedniej wersji. IPS naprędce tworzy łatkę IPB3.1.3 do 3.1.4.

IPB 3.2.3 - nowa wersja chodzi całkiem szybko na serwerach, przyjazne linki można skonfigurować jak dla starszej wersji IPB. Duża liczba modyfikacji, które poprawiają funkcjonalność forum. Tagi nie instalować - są niezgodne z założeniami Google Webmasters(brak zróżnicowanego title, dziwne linki w adresach odnośników).

IPB 3.3.0 - ogłoszona wszem i wobec jako SEO Friendly. Pojawiły się strony błędów 404 oraz znacznie poprawiono tagi na forum. Wiele wtyczek funkcjonuje bez zarzutu po aktualizacji forum, jednak sama aktualizacja zawiera dwa błędy, które należy ręcznie poprawić(podwójne menu w skórce). Tagi na forum wcale nie są SEO friendly o czym monitowano na forum, temat został usunięty(!), a kilka dni po premierze pojawia się kolejna odsłona IPB.. w której cudownie poprawiono "kawa na ławę" ułomności w skrypcie.
Poza tym gdzieś w skrypcie siedzi błąd, który nie pozwala korzystać z polskich znaków diakrytycznych i dużych liter w adresach www.

IPB 3.3.1 - poprawiono poważne braki w SEO dla tagów. Od teraz można korzystać z nich nie krzywdząc forum. Wprowadzono za to kolejne błędy z "sandbox-a" mianowicie dla kodowania innego niż UTF-8 znaki diakrytyczne narodowe są zamieniane na unicode. Co za tym idzie zajmują 5x więcej miejsca w bazie i są nieczytelne przez wyszukiwarkę forumową. Aby wyleczyć niektóre fora z tego problemu potrzebna jest konwersja do UTF-8. Forum chodzi wolniej niż na 3.2.3, ale wciąż lepiej niż 3.2.0

IPB 3.3.3- kolejne zmiany w SEO. Pojawiły się przekierowania 302 w widoku głównym forum co uważam za błąd. Napisałem osobny artykuł odnośnie optymalizacji SEO dla forów IPB począwszy od wersji 3.3.3

IPB 3.3.4 - optymalizacje SEO w głównym silniku forum. Zupełnie przestają działać narodowe znaki w treści modyfikowane z poziomu pliku core.php Rosjanie z pewnością nie cieszą się z tego.

IPB 3.4 - optymalizacje SEO według "ulepiaczy" kodu z piaskownicy IPS. Co się zmieniło? Nic szczególnego, zamiast &attachment mamy _attachment, zamista page=1 mamy page-1 czysta kosmetyka.. za to wkradł się kolejny błąd programistom i od teraz tematy przeniesione bez "tid" powodują znany wszystkim IPS Driver Error(kliknij na link, aby temu zaradzić). Duże oklaski dla IPSu za "niezmienność" przyjaznych linków, a tak naprawdę trudno powiedzieć czy to efekt zamierzony czy kolejna pomyłka, ale od teraz wszystkie tematy i fora mają polskie znaki w adresach WWW!! Ciekaw jestem jak długo to ulepszenie(swoją drogą bardzo dobre!) przetrwa.. jak wiemy w każdym z poprzednich wersji IPB była funkcja do zamiany narodowych znaków diakrytycznych.

 

IPB 3.4.5 - kolejna wpadka amerykańców, tym razem odnośniki z narodowymi znakami diakrytycznymi, które sami wprowadzili, otóż.. nie działają w postach. Potrzebna instalacja osobnego patcha.

 

IPB 3.4.8. - forum pomimo wersji mobilnej nie wyświetla się w Google jako strona przyjazna urządzeniom przenośnym. Co za tym idzie w wynikach ląduje dalej od konkurencyjnych forów. Aby to naprawić przeczytaj: forum przyjazne urządzeniom mobilnym.

 

Teraz naprawiamy to co do tej pory zostało zignorowane


NOFOLLOW tylko dla linków wychodzących

Mało z nas wie, że najnowsza wersja IPB wie lepiej, które linki są dla nas ważne, a które nie. Jaki efekt? Po aktualizacji forum zauważyłem nagły spadek odwiedzin i pozycji na wiele fraz kluczowych z Google, okazało się że IPB stosuje atrybut rel='nofollow' nie tylko dla linków wychodzących, ale także dla zawartości naszej witryny (nie forum!)! Np. link forum.tweaks.pl jest OK, gdy tymczasem odnośnik do Tweaks.pl już jest z nofollow! Jak ważny jest ten atrybut? Przede wszystkim nie przekazuje page rank i blokuje dostęp do danej strony wyszukiwarce Google. W ten sposób Google przestaje wiązać zawartość strony linkowanej z główną. Jak rozwiązać ten poważny problem? Instrukcja:

1. Wejdź do FTP i skopiuj na dysk lokalny plik: defaults.php z lokalizacji /admin/sources/classes/bbcode/custom
2. Otwórz plik i poszukaj:

if( $this->settings['posts_add_nofollow'] )
{

Podmień zawartość:

if ( ! stristr( $option, $_SERVER['HTTP_HOST'] ) )

na:

if ( ! stristr( $option, 'tweaks.pl' ) )

gdzie: tweaks.pl to nazwa twojej domeny.

Pokusiłbym się jeszcze o przeniesienie atrybutu title ($_title = $this->lang->words['bbc_external_link']wink.gif w miejscu gdzie jest external na rel smile.gif

3. zapisz plik i wgraj z powrotem na serwer.


To na razie tyle! Jak mi przyjdzie coś jeszcze do głowy to uzupełnię artykuł.Użytkownik makensis edytował ten post 17 09 2015 - 19:49
aktualizacje skryptów

 • 0

#2 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 036 postów

Napisano 27 07 2012 - 14:21

W IPB 3.3.4 błąd w przekazywaniu atrybutu "nofollow" dla domeny położonej wyżej w hierachii(np.dla Tweaks.pl z poziomu forum.Tweaks.pl) występuje dalej, zmieniła się za to konstrukcja zapytania:

Zamieniamy:

if ( ! stristr( $data['host'], $_SERVER['HTTP_HOST'] ) )
na:
if ( ! stristr( $data['host'], 'tweaks.pl' ) )

gdzie Tweaks.pl - to oczywiście nazwa domeny na której stoi forum lub dowolnej innej, która ma otrzymać status Quo - czyli indeksuj i podąrzaj przez Google :)

 • 0

#3 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 036 postów

Napisano 05 02 2013 - 15:13

W IPB 3.4.2 powyższa funkcja zawędrowała do innego pliku.

 • Wejdź do FTP i skopiuj na dysk lokalny plik: bbcode.php z lokalizacji /admin/sources/classes/text/parser
 • Otwórz plik i poszukaj:
  if( $this->settings['posts_add_nofollow'] ) {
  oraz:

  if ( ! stristr( $option, $_SERVER['HTTP_HOST'] ) )
  Na:
if ( ! stristr( $option, 'tweaks.pl' ) )

gdzie: tweaks.pl to nazwa twojej domeny!

 

W IPB 3.4.4 i 3.4.5 powyższa zmienna($option) uległa zmianie na: $data['host'] dlatego postępujemy jak w tym przykładzie:

   $data = @parse_url( $url );
        
        if ( $this->settings['posts_add_nofollow'] )
        {
          if ( ! stristr( $data['host'], 'tweaks.pl' ) )
          {
            $rels[] = "nofollow";
          }
        }

 • 0

#4 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 036 postów

Napisano 07 02 2013 - 22:43

Kolejna sztuczka: Poprawa meta tagów w IPB
Choć meta description nie ma żadnej wagi w SEO to stanowi fundamentalną informacje o stronie dla użytkownika przeglądającego wyniki wyszukiwania. Tak domyślnie wyglądają opisy tematów dla forów IPB:

Dołączona grafika

W poniższej poradzie przedstawię sposób jak usunąć nieciekawy opis i zastąpić go tylko treścią z pierwszego tematu.
 • Otwórz plik: topics.php w lokalizacji: /admin/applications/forums/modules_public/forums
 • Znajdź funkcję:

  	# Trim to 155 chars based on Dan's recommendation
  	 $this->registry->output->addMetaTag( 'description', $pageMeta . sprintf( $this->lang->words['topic_meta_description'], strip_tags( $topicData['title'] ), $forumData['name'], str_replace( "\r", "", $this->_firstPostContent ) ), FALSE );
  

  I zamień na:


  	# IPB SEO by Makensis v. 2.2.
  		 $this->registry->output->addMetaTag( 'description', $this->_firstPostContent );
  
Można też dowolnie edytować opis tematów, w tym celu zapoznaj się z możliwościami funkcji sprintf oraz edytuj domyślną templatkę description:
 • Zaloguj się do ACP i z menu wybierz: Wygląd -> Tłumaczenia
 • Z listy języków wybierz polski i z menu rozwijanego kliknij: "Tłumacz"
 • Znajdź bit(topic_meta_description) w wyszukiwarce, o treści: "napisał w" i zeedytuj go na dowolną treść.

 • 0

#5 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 036 postów

Napisano 16 07 2013 - 15:17

Najważniejsze, aż dziw, że o tym nie napisałem wcześniej - odnośniki do rejestracji i logowania powinny być z atrybutem nofollow. Dotyczy to nie tylko menu w headerze(Wygląd -> Style i szablony -> Edytuj -> Global template), ale również wszelkiego rodzaju wtyczek, które nas namawiają do rejestracji czy logowania(np. TB Hide Content czy Auto Welcome Members).


 • 0

#6 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 036 postów

Napisano 17 09 2015 - 19:32

Polecam również edycję TITLE dla adresów w tej samej subdomenie. W tym celu:

 • Wejdź do FTP i skopiuj na dysk lokalny plik: bbcode.php z lokalizacji /admin/sources/classes/text/parser
 • Otwórz plik i poszukaj:
    if ( $this->settings['links_external'] )
  {
  
  if ( ! stristr( $data['host'], $_SERVER['HTTP_HOST'] ) )
  
 • I zamień na:
if ( ! stristr( $data['host'], 'tweaks.pl' ) )

gdzie: tweaks.pl to nazwa twojej domeny!

 

Od tej pory nie będzie widoczny nieprzyjazny title "Zewnętrzny odnośnik". • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: IPB IP.BoardUżytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych