Skocz do zawartości


Zdjęcie

Skuteczna ochrona antySPAMowa IPB, Wordpress, phpbb3 itd. (Clean.Talk)


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 036 postów

Napisano 13 12 2013 - 23:53

Zapewne każdy administrator forum, w niedługim czasie od jego instalacji, zaobserwuje wzrost aktywności botów spamujących. Mogą to być fałszywe profile użytkowników z odnośnikami do "własnych stron", specjalnie spreparowanymi opisami "O mnie" czy aktualizacjami "statusów". Odważniejsze z nich zaczynają zakładać własne tematy i postować z użytkownikami forum czy wysyłać im prywatne wiadomości! W ciągu kilku dni naszej nieobecności możemy zastać forum w opłakanym stanie.

 

pre_1386967713__spam_posty_ipb_spamerzy.

 

Widywałem fora, których 30% użytkowników stanowiły boty internetowe. Niektóre z nich są inteligentne i czekają na dogodny moment, aby zaatakować forum, inne z kolei atakują systematycznie - nawet po blokadzie po IP. Wydaje się, że to walka z wiatrakami, ale nie..

Znalazłem niedawno remedium na większość problemów ze SPAMbotami. W przeciwieństwie do popularnych wtyczek sprawdzających tylko adresy e-mail i IP osób wchodzących na forum, pewna firma wymyśliła, że dużo efektywniej jest nadzorować konkretne zachowania poszczególnych użytkowników i gości. Moc tego małego narzędzia tkwi w chmurze CleanTalk, która rejestruje wszystkie zachowania.. A co może wzbudzić naszą uwagę? Np. częste rejestrowanie się z jednego IP różnych użytkowników. Albo np. postowanie kilka sekund po sobie. CleanTalk sprawdza też treść wysyłaną przez użytkowników i łatwo wychwytuje w nich próby przesyłania SPAMU(np. linków do internetowych sklepów pewnej niebieskiej tabletki itp.). Poniżej zamieściłem schemat działania skryptu:

 

pre_1386968755__cleantalk_moderacja_post

 

Skuteczność tego narzędzia jest ogromna. Testy wykonywałem na forum głęboko zaniedbanym. Gdzie dziennie kilkanaście rejestracji stanowiły boty. Część z nich aktualizowała swoje profile, postowała na forum czy wysyłała prywatne wiadomości do innych użytkowników. Żadna znana mi wcześniej aplikacja nie dawała możliwości takiej kontroli użytkowników, tym bardziej że każdego dnia aktywność wykazywały nie tylko nowe boty spamerskie(które stosunkowo łatwo wyłapać), ale głęboko zaszyci "użytkownicy" w bazie - np. sprzed kilku tygodni czy miesięcy. Oczywistym efektem ich "pracy" było kompletne zaśmiecanie forum, które nie tylko jest irytujące dla innych użytkowników, ale również niebezpiecznie, bo okazuje się, że Google bardzo nie lubi stron internetowych, które pozwalają sobie na linki do stron o niskiej jakości(czyli SPAMu), potencjalnie szkodliwych dla użytkownika itp. Bardzo łatwo przez SPAM wpaść w wiele filtrów Google i stracić pozycję w rankingu. Pomimo moderacji tematów, SPAM wciąż się pojawiał na stronie, do czasu aż.. nie zainstalowałem CleanTalk.

 

Co to jest CleanTalk

CleanTalk to projekt rosyjskiej produkcji(a wiadomo skąd pochodzą najlepsze boty spamujące np. XRUMER), który służy do kontroli użytkowników i gości zostawiających swój "ślad" na naszej stronie internetowej. Dzięki  genialnemu podejściu, które nakłada obowiązek sprawdzania WSZELKIEJ ich aktywności już po stronie serwera usługodawcy, skrypt wymaga niewielkiej mocy obliczeniowej(nie obciąża naszego serwera). Dzięki temu, CleanTalk kontroluje tysiące stron w danej chwili, może z łatwością wychwycić nowe boty spamerskie i szybko zareagować. O skuteczności tego NOWEGO projektu świadczą np. ostatnie statystyki:

 

pre_1386969851__clean_talk_statystyki.pn

 

Do wyboru mamy obecnie kilkanaście skryptów: phpBB3, Joomla,  WordPress, DataLife Engine, IP.BoardvBulletin, 1C Bitrix, Drupal czy otwarte API. Skrypt może działać zarówno na PHP 5 jak i PERL 5, Python 2/3, .Net 4.5(C#). Także możliwości użycia mamy całkiem wiele.

 

Instalacja CleanTalk

 

My skupimy się tutaj o najpopularniejszym, płatnym skrypcie forów IPB ;) , ale warto nadmienić jeszcze raz, że CleanTalk działa na wielu platformach:

Proces instalacji został maksymalnie uproszczony, składa się na niego kilka kroków,a cała procedura zajmie nam niecałą minutę:

 1. Zakładamy konto na CleanTalk.org ,
 2. Dodajemy stronę w panelu użytkownika:
  pre_1386970123__dodanie_strony_do_chrony

  Następnie uzyskujemy kod ID, który wstawiamy po instalacji skryptu na IPB:
  pre_1386970233__ipb_obrona_antyspamowa_k

   

 3. Teraz logujemy się do panelu ACP forum IPB i przechodzimy na głównej stronie do zakładki rozszerzenia:
  pre_1386970302__rozszerzenia_ipb.png

   

 4. Wybieramy pliczek dostępny ze strony CleanTalk
  pre_1386970391__cleantalk_instalacja_ipb

   

 5. Po pozytywnym komunikacie pozostaje nam wejść w ustawienia Hooks i wprowadzić wyświetlony nam wcześniej kod ID:
  pre_1386970465__kod_dostepowy_cleantalk.

 6. Od tego momentu skrypt powinien zacząć działać i jego działanie możemy łatwo obserwować w Panelu użytkownika ClenTalk. Prawda, ze proste :)

   

   

   

Panel użytkownika CleanTalk:

 

Adresy WWW:

 

pre_1386970599__cleantalk_panel_administ

 

Aktywność ANTYSPAMOWA

 

pre_1386970688__ochrona_antyspamowa_ipb.

 

Jak widać skrypt pozwala nam reagować na przypadkowe pomyłki, ale w przeglądanej liście nie znalazłem jeszcze takiej, wygląda więc, że w ciągu niecałego tygodnia Cleantalk ochronił nas przed ponad 200 próbami zaśmiecenia naszego forum! Jak wiemy boty mają ograniczoną moc obliczeniową i możliwość próbowania ataków na naszą stronę - po jakimś czasie prób będzie znacznie mniej, a i nasz serwer odetchnie, bo boty potrafią znacznie obciążyć jego zasoby!

 

Opinia

CleanTalk to doskonałe i skuteczne narzędzie, które skutecznie zapełniło lukę w oprogramowaniu do ochrony antyspamowej naszych witryn. Na pochwałę zasługuje nieskomplikowana instalacja, obsługa oraz możliwość moderacji działań skryptu. Całość działania skryptu jest tak lekka, że wręcz transparentna. W trakcie jego pracy nie zdarzyły się sytuacje, w których serwer dostałby zadyszki, albo oczekiwanie na publikację postu trwało długo. Wersja darmowa pozwala dziennie moderować 10 prób spamowania forum - czy to mało? Dla co większości przypadków wystarczy taka ilość rejestrowanego spamu, ale wystarczy zapłacić 13.99 dolarów rocznie, aby zwiększyć 3-krotnie(do 30 postów, komentarzy itp.) ochronę forum przed spamem i dodać 3 strony internetowe do moderacji. To wyjątkowo mało biorąc pod uwagę ile pracy tracimy na codzienną walkę ze SPAMem na naszych stronach!

Aplikacja jest dostępna do pobrania za darmo zarówno na stronie producenta jak i w markecie IP.Board.Użytkownik makensis edytował ten post 26 12 2014 - 17:28

 • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: SPAM IPBUżytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych