Skocz do zawartości


Zdjęcie

[c++]Biblioteki c++


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 norbi123

norbi123

    Początkujący

  • 132 postów

Napisano 22 08 2008 - 01:22

Czym dłuzej robie programy w c++ tym wiecej potrzebnych mi biblotek. Czy mogłby mi ktos podac link do bibliotek c++ z ich opisem. Oraz czy biblioteki znajduja się tam gdzie zainstalowany jest kompilator?? jezeli tak to gdzie? posiadam code bloks i dev c++. Czy moge miec jakas biblioteke a kompilator jej nie widzi bo wydaje mi sie ze kiedys uzywalem biblioteki <conio> i ona byla a teraz chcialem ja uzyc i jej kompilator nie widzi..;>

  • 0

#2 Kazeeny

Kazeeny

    Stały użytkownik

  • 209 postów

Napisano 22 08 2008 - 16:48

powinieneś chyba napisać
#include <conio.h>

Dev ma wszystkie biblioteki tutaj: Dev-Cpp\include

Poza tym, nie ma opisu po polsku wszystkich tych bibliotek, ja znalazłam tylko kilka w internecie pod adresami:
http://www.cppreference.com/index.html
http://www.guidecpp.x12.pl/docs-stdlibs.php (link jakos nie dziala...)

  • 0

#3 Kai

Kai

    Stały użytkownik

  • 237 postów

Napisano 28 08 2008 - 17:26

Dev-C++ domyślnie nie obsługuje Borlandowskiej biblioteki conio. Trzeba ją ściągnąć osobno (devpak na przykład tutaj), wrzucić i w linkerze dodać -lconio.

Co do zestawu devpaków (liby do Dev-C++) to zajrzyj tutaj.
  • 0

#4 Ugol.pl

Ugol.pl

    Początkujący

  • 26 postów

Napisano 30 08 2008 - 02:17

Conio jest domyślnie ładowane przy pierwszym uruchomieniu Dev'a

Tak jak napisała Katarina, wystarczy na początku programu wpisać #include <conio.h>

Jest wiele bibliotek, tworzonych przez pojedynczych programistów lub też całe ich zespoły, większość jest przeznaczona tylko do wybranych projektów i nie ma sensu ich poznawać.
Sądzę, że powinieneś najpierw dobrze zapoznać się z STL'em, czyli Standardową Biblioteką Wzorców, wystarczy pogooglować :D

Pozdrawiam
  • 0

#5 Kai

Kai

    Stały użytkownik

  • 237 postów

Napisano 30 08 2008 - 11:26

Conio jest domyślnie ładowane przy pierwszym uruchomieniu Dev'a

Tak jak napisała Katarina, wystarczy na początku programu wpisać #include <conio.h>

Po co wciskacie mu takie rzeczy? To, że conio.h w niektórych wersjach tego IDE się znajduje, nie znaczy że ma chociażby część funkcjonalności prawdziwego rozszerzenia. Niech zacytuję, żeby nie być gołosłownym:

[...] Because conio.h is not part of the C standard. It is a Borland extension, and works only with Borland compilers. [...]

Co oczywiście nie znaczy, że się nie da. Część funkcji nie będzie działać (bodajże m.in. gotoxy() i pochodne, o ile dobrze pamiętam - a pisałem z wykorzystaniem tego rozszerzenia już dawno), a reszta nie zawsze tak jak powinna, o ile w ogóle.

Dlatego należy ściągnąć devpak.

Użytkownik Kai edytował ten post 30 08 2008 - 11:26

  • 0

#6 Ugol.pl

Ugol.pl

    Początkujący

  • 26 postów

Napisano 30 08 2008 - 13:06

W takim razie, mój błąd, przepraszam.
Nigdy nie pisałem nic większego z użyciem conio, ale zawsze myślałem, że skoro jest jego część to po konfiguracji (bez dołączania czegokolwiek) można używać wszystkich składników biblioteki.

W każdym razie, jeśli zależy Ci na przenośności kodu (w sensie, żeby ktoś używający gcc nie musiał ściągać nowych bibliotek), powinieneś używać bibliotek standardowych i od nich zacząć pisać programy. To najlepsza szkoła użycia szablonów, czyli wielkiego plusa C++ :D

Pozdrawiam

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: język C++



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych