Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zacinanie się komputera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 Mavercick

Mavercick

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 22 10 2010 - 14:11

Witam wszystkich !

Z góry chciałem przeprosić, gdyż nie wiem czy dany temat, który założyłem jest w odpowiednim dziale forum TWEAKS!. Mam taki problem że czasem, bo w niektóre dni, w każdym bądź razie nieczęsto, ale jednak, zdarzają się sytuację że ni z tego ni z owego ale jednak po jakimś czasie pracy (wystarczy 1h) komputer zaczyna "przycinać" i w czasie przycięć lampka użycia dysku twardego dłużej świeci. Poprzeglądałem sobie niektóre fora i zauważyłem że niektórzy zaznaczają, że to może być wina zasilacza albo karty graficznej. Proszę Was o pomoc, bo nie wiem co zrobić, a w takiej sytuacji po prostu nie da się z niego korzystać. Komputer nie jest nowy i każda z jego części ma swoje (parę co prawda) ale lat.
Piszcie co potrzebne do analizy.

PS. Zaobserwowałem dziwną sytuację. Nie mam żadnych procesów, które zajmują sporo ramu i powodują nadmierną pracę CPU ale w czasie tych "cięć" w okienku wydajności CPU występuje mały wzrost i tak w rytm tych zawiech. Sytuacja dziś się powtórzyła po oglądaniu koncertu z DVD.
To może być raczej powiązane, że czasem komp (ani bios ani win) nie wczytują napędów CD i DVD. Po ruszeniu/poprawieniu taśmy problem znika na tygodnie (sam problem niewczytywania CD i DVD). Jeżeli ktoś to potwierdzi to pewnie zasilacz do wymiany.

Co sądzicie ?

Pozdrawiam !
Marcin

Użytkownik Damian_im2 edytował ten post 22 10 2010 - 14:12

  • 1

#2 Damian_im2

Damian_im2

    Cosmo + pakiet biznes.

  • 1 508 postów

Napisano 22 10 2010 - 14:13

Podaj konfigurację komputera. Uwzględnij markę i moc zasilacza.

  • 0

#3 Mavercick

Mavercick

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 22 10 2010 - 15:41

Podaj konfigurację komputera. Uwzględnij markę i moc zasilacza.


Windows XP
AMD Athlon 64 X2 5200+
2 GB Ram DDR2
|Mode Com Feel 350W|
ATI Radeon HD 4670
Samsung SP2504C
Płyta gł. ASUS M2A-VM HDMI
  • 0

#4 Damian_im2

Damian_im2

    Cosmo + pakiet biznes.

  • 1 508 postów

Napisano 22 10 2010 - 15:49

Bardzo prawdopodobne, że to zasilacz. Możesz jednak wyczyścić system ze zbędnych śmieci programem CCleaner oraz wyczyścić nim również rejestr systemu. Jeśli to nie pomoże to zalecana będzie zmiana zasilacza. Ewentualnie sprawdź jakei temperatury ma karta graficzna, np. programem msi afterburner.
  • 0

#5 Mavercick

Mavercick

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 22 10 2010 - 16:56

Karta w ogóle nie była podkręcana ale sprawdzę. Bardzo dziękuję za poradę.

Karta w ogóle nie była podkręcana ale sprawdzę. Bardzo dziękuję za poradę.

Na spoczynku / normalnie karta ma 45 stopni C
  • 0

#6 Damian_im2

Damian_im2

    Cosmo + pakiet biznes.

  • 1 508 postów

Napisano 22 10 2010 - 19:03

Temperatury ok, tak więc proponuję przeczyścić kompa tym programem http://www.dobreprogramy.pl/CCleaner,Program,Windows,13061.html a jeśli to nie pomoże to raczej będzie to wina zasialcza.
  • 0

#7 Krzychu25

Krzychu25

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 045 postów

Napisano 22 10 2010 - 19:40

Aby wykluczyć system proponuję ściągnąć ubuntu i uruchomić je jako liveUSB(potrzebny pusty pendrive, liveUSB tworzymy 'tym' programem) lub liveCD (potrzebna pusta płyta, wypalamy w nero/innym programie jako "nagraj obraz na dysk").
Aby uruchomić liveUSB należy w biosie zmienić kolejność boot'owania dysków, tak aby pendrive był pierwszy.
Aby uruchomić liveCD wystarczy podczas startu komputera nacisnąć F8 lub F12 zależnie od tego co będzie przypisane do funkcji "Boot menu".
Poużywaj trochę systemu i sprawdź czy objawy dalej występują. Jeśli tak to szukamy przyczyny dalej, jeśli nie to znaczy, że coś nie tak z twoim XP, co podejrzewam, bo XP lubi się sypać.

Użytkownik Krzychu25 edytował ten post 22 10 2010 - 19:44

  • 0

#8 Mavercick

Mavercick

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 22 10 2010 - 21:14

Przeczyściłem programem CCleaner. Dla potwierdzenia odpaliłem film dvd i po kilkunastu minutach oglądania zaczęło się "cięcie". Z Xp raczej wszystko ok, bo dbam o bezpieczeństwo i porządek. A jaki zasilacz mi proponujecie tak do ww. konfiguracji ? ( z widokiem na możliwość zmiany grafy / przejścia na Win 7 64 bity [no i w tym przypadku oczywiście zwiększenie Ramu])

Pozdrawiam ! I jeszcze raz szczerze dziękuję za porady !
  • 0

#9 Damian_im2

Damian_im2

    Cosmo + pakiet biznes.

  • 1 508 postów

Napisano 22 10 2010 - 21:16

Wszystko zależy jaki masz budżet.
  • 0

#10 Mavercick

Mavercick

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 23 10 2010 - 11:18

Wszystko zależy jaki masz budżet.

Powiedzmy do 250 / 300 zł
  • 0

#11 Damian_im2

Damian_im2

    Cosmo + pakiet biznes.

  • 1 508 postów

Napisano 23 10 2010 - 15:02

Taki http://www.ceneo.pl/1870505 i starczy Ci potem na dalsze rozbudowy kompa.

  • 0

#12 Mavercick

Mavercick

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 24 10 2010 - 13:49

Jest taka sprawa że kiedy dochodzi do tych zwiech to zwykle po restarcie system nie widzi napędów CD/DVD. Czy to może być problem z taśmami / napędami. Czy to raczej na pewno zasilacz ? (Bo zasilacz tak czy siak zamierzam wymienić i wzmocnić (takim jak podałeś) bo ten swoje lata ma a W to na pewno zbyt mało.

  • 0

#13 Kamlos82

Kamlos82

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 27 10 2010 - 11:55

Odpal komputer tak jak pisze Krzychu25 na innym systemie np Linux Ubuntu livecd (wystarczy ściągnąć obraz płyty i nagrać). Sprawdź czy sytuacja się powtarza.
  • 0

#14 Mavercick

Mavercick

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 31 10 2010 - 17:07

Zmieniłem taśmy CD/DVD i HDD i przeszło ale zasilacz i tak będe musiał zmienić bo a) stary i :) zbyt słaby = 350 W.

Wielkie podziękowania dla wszystkich za porady !

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: zacinanie komputera przycinanie komputera



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych