Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z dyskiem ssd


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 djstefan

djstefan

    Początkujący

  • 63 postów

Napisano 30 08 2012 - 15:35

Witam, niedawno radziłem się tu na forum czy kupić dysk ssd do mojego komputera, no i kupilem.

Mianowicie OCZ Agility 3 120gb. Moja płyta to MS-7519, która generalnie wspiera sata2.

No ale dowiedziałem się że sata3 da radę podłączyć pod moją płytę i wszystko powinno działać ok.

No to podłączyłem dysk ssd, uruchomiłem komputer i odpaliłem 'starego' windowsa z hdd. W moim komputerze dysku nie widać, natomiast w managerze urządzeń już tak, nie wiedziałem o co chodzi. Żadne sterowniki się nie instalowały, żadnej płytki nie dostałem. Poszukałem gdzieś na necie, że należy włączyć tryb AHCI co zrobiłem w BIOSIE, wtedy natomiast nie uruchomił mi się ten stary windows z HDD. No to pomyślałem że zainstaluję windowsa na nowym SSD w tym trybie AHCI, ok, zainstalowane, teraz właśnie z niego piszę, ale jest jeden problem. Chciałem sobie testowo zobaczyć jak długo będzie się buforować film na dysku, i po przewinięciu go w czasie dostaje info o błędzie "W komputerze brakuje pamięci. Zamknij inne programy, a następnie próbuj ponownie." Ramu jest pod dostatkiem bo dołożyłem dziś dodatkowe 4gb, łącznie mam 6.

Co zrobiłem nie tak? Proszę o pomoc i wyrozumiałość.
Pozdrawiam

edit: mała aktualizacja, zmieniłem w biosie tryb AHCI na IDE, uruchomiłem winodwsa z ssd i sterowniki się zainstalowały, potem uruchomiłem windowsa z hdd i juz tam jest widoczny dysk SSD. Z tym że problem z brakiem pamięci dalej występuje.

Użytkownik djstefan edytował ten post 30 08 2012 - 15:54

  • 0

#2 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 30 08 2012 - 19:49

Może napisz:
- jakim programem odpalasz film? co rozumiesz przez buforowanie?
- w ogóle co to za film - długośc, kodek, itp
- jaki dokladnie komunikat się pojawia - z programu (odtwarzacz) czy z systemu?
- jakiego używasz systemu (dokładnie jaka wersja)?
- podaj pełną konfigurację komputer
- czy problem występuje tylko gdy film jest na dysku SSD?

  • 0

#3 djstefan

djstefan

    Początkujący

  • 63 postów

Napisano 31 08 2012 - 10:18

- Na początku odpaliłem WMP i pojawił się ten błąd, ale zainstalowałem kodeki klite'a i jest już ok. Co do buforowania, chodziło mi o to że na dysku hdd, gdy przewinę film na np 30minutę to musiałem czekać parę sekund aż odtwarzacz to przemieli i pokaże obraz, chciałem sprawdzić jak to wygląda na ssd, bo podobno miało nie być prawie wcale oczekiwania 'na obraz' :> Oczywiście mowa o filmach w 1080.
- Film 2,5gb, długość ~30min, wmv
- Komunikat był z programu.
- System Win7 Pro x64
- E8400, 6gb ram ddr2, Radeon HD4850 1024mb, SSD OCZ Agility 3 120gb, płyta MS-7519.

Można powiedzieć, że tego problemu z brakiem pamięći już nie ma, natomiast chodzi mi teraz o to w jaki sposób wyciągnąć z dysku maksa, czyli niech się obije chociaż o te graniczne wartosci 500mb/s przesyłania plików, bo teraz kopiujac ten film 2,5gb z dysku SSD do innego katalogu na tym samym SSD, transfer zaczyna się od 250mb/s i spada do 150mb/s, także koło tych 500 to nawet nie stało. Zrobiłem wszystkie zalecenia z tej strony : http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Jak_przyspieszyc_dysk_SSD_w_Windows_7-3230.html czyli:

Wyłączamy indeksowanie plików
Wyłączamy wstępne ładowanie do pamięci
Wyłączamy defragmentację
Włączamy AHCI
Włączamy funkcję TRIM w Windows 7
Przenosimy zmienne środowiskowe
Przenosimy pamięć wirtualną
  • 0

#4 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 31 08 2012 - 10:40

Nie uzywaj (tego badziewia) WMP do filmow. Dużą lepszą opcją jest np. VLC i wtedy nie musisz sie martwic o żadne kodeki.

Zapomnij o transferach 500MB/s. Nigdy takiego transferu nie osiągniesz.
To są dane producenta, które z rzeczywistością mają mało wspólnego. Do tego masz SATA2, więc w pierwszej kolejności ogranicza Cię już interfejs. A druga sprawa to kopiowanie danych na tym samym dysku zawsze bedzie wolniejsze i to nieważne czy to jest SSD czy HDD. A po trzecie zapis danych jest zawsze wolniejszy. Żeby przetestować odczyt w idealnych warunkach, to byś musiał mieć dysk o zapisie conajmniej tak wysokim jak odczyt w tym OCZ (lub macierz RAID) i wtedy przekopiować dane, do tego żaden z dysków nie mógłby być dyskiem systemowym.

Także, to co uzyskujesz to dobre wyniki. Sam sprawdź:
http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_ocz_agility_3_60_gb_i_120_gb_tanszy_brat_vertex_3?page=0,5
  • 0

#5 djstefan

djstefan

    Początkujący

  • 63 postów

Napisano 31 08 2012 - 10:58

Wiem wiem, że WMP jest do filmów tragiczny ;) Ale na świeżo po instalacji windowsa chciałem przetestować ;) Na co dzień używam właśnie VLC albo MPC.

Rzeczywiście wyniki są ok, także dzięki za pomoc :) I tak jest to duży skok z hdd, do tego dołożyłem 4gb ramu 1066mhz (razem 6gb) także do pracy zdecydowanie jest ok.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: dysk ssd



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych