Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dysk SSD a truecrypt - konkrety


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 r_a_f

r_a_f

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 11 12 2012 - 01:03

Cześć wam,

Chce wymienić dysk HDD na SSD. Używam szyfrowania całego dysku truecrypt którego muszę się trzymać. Jestem już skołowany różnymi opiniami czy można (i jest to opłacalne) w końcu zaszyfrować cały SSD czy nie.


Pytanie/Problem:
Proszę o konkrety, wiem o TRIM (stracimy tą funkcjonalność), wiem o optymalizacji pewnych funkcjonalności Windows defragmentacja itd)
Ale konkretnie: czy dysk wytrzyma chociaż 2 lata na takim zaszyfrowaniu?
Czy muszę zostawić kilka GB wolnego miejsca poza partycją?
Dysk będzie nadprzeciętnie dużo wykorzystywany.

Planowany zakup:

SAMSUNG SSD 256GB MZ-7PC256D/EU

  • 0

#2 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 11 12 2012 - 02:09

Szyfrowane SSD i tak zawsze będzie szybsze niż szyfrowane HDD.

TRIMu nie stracisz, nie wiem skąd te doniesienia. Może jakieś problemy na podlozu TrueCrypt vs. System Operacyjny
Po pierwsze to nie zwiększasz operacji I/O przy szyfrowaniu, bo szyfrowanie odbywa się w CPU. Druga sprawa to na żywotność dysku wpływa tylko zapis. Odczyt nic mu nie robi.
Natomiast co do operacji wej/wyj na SSD to lpeiej do szyfrowania sprawdzi się dysk, który uzyskuje dobre wyniki na danych kompresowanych. Czyli lepiej odrzucić dyski na kontrolerze SandForce.

Z tym miejscem wolnym to lepiej trochę zostawić.
Tego ile wytrzyma dysk nikt Ci nie zagwarantuje. Ale jak już wspomniałem jego żywotność w stosunku do dysku bez kompresji bedzię w praktyce taka sama.
Jednak całośc rozchodzi się o względy bezpieczeństwa. Pod tym względem podobno technologia SSD nie została dobrze dopracowana. Można jakoś się dostać do niezaszyfrowanych danych (podejrzewam, ze względu na buforowanie)

Samsungi 830 to bardzo dobre dyski SSD

  • 1

Zobacz więcej tematów z tagiem: dysk ssd



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych