Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Problem] Komputer się zacina podczas normalnego użytkowania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 White Fang

White Fang

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 17 07 2012 - 01:52

Witam, tworzę ten temat aby poprosić was o pomoc z dość wkurzającym problemem, z którym spotykam się od jakiegoś miesiąca. Mianowicie podczas użytkowania komputera, często w nieregularnych odstępach czasu doświadczam totalnej "zacinki". Komputer przestaje reagować na ruchy myszką, animacje zatrzymują się itp. Do tego dochodzi jeszcze jeden problem: zaobserwowałem go głownie podczas grania w gry lub korzystania z aplikacji obciążających komputer a mianowicie podczas gry występuje chwilowa "ścinka" ekran robi się czarny lecz po chwili wszystko wraca do normy (przynajmniej tak mi się wydaję) Myślałem, że jest to problem z systemem tak więc dla pewności przeinstalowałem windows 8 na windows 7 lecz problem dalej występuje :< . Na dole zamieszczam specyfikację komputera.

Płyta główna: Gigabyte ga-ex58-ud3r
Zasilacz: Chieftec 750-14cs
Procesor: i7 2,79ghz
Dysk twardy: 2x Seagate barracuda 7200.12
Pamięć ram: 4x kości po 2gb ddr3 (z tego co pamiętam kingstone)
Karta graficzna: Nvidia geforce gtx260 "extreme overclock"

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi.

  • 0

#2 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 17 07 2012 - 08:27

Sprawdź dysk HDTune i podaj screena z programu na forum.

  • 0

#3 White Fang

White Fang

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 17 07 2012 - 16:43

Ok, poniżej zamieszczam screeny z programu:
Dysk1:
Dołączona grafika
Dysk2:
Dołączona grafika
  • 0

#4 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 17 07 2012 - 17:32

0A liczba prób uruchomienia osi dysku (Spin Retry Count)- Podaje liczbę prób ponownego uruchomienia osi dysku. Ta cecha gromadzi całkowitą liczbę prób początku wirowania, żeby uzyskać pełną szybkość pracy osi dysku (pod warunkiem, że pierwsza próba była nieudana). Wzrost tej wartości świadczy o problemach z mechaniką dysku. Dysk kwalifikuję się do wymiany .
  • 1

#5 White Fang

White Fang

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 17 07 2012 - 18:13

Bardzo dziękuje za odpowiedz!
Rozumiem, iż opisany przez Pana problem dotyczy dysku numer 2? (czy nie powinienem się martwić, ze dysk nr 1 nawet nie wyświetla tych informacji?)
Oraz chciałem zapytać, czy po odpięciu dysku numer 2 problem z zacinaniem się komputera zniknie?
Pozdrawiam :)
  • 0

#6 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 17 07 2012 - 18:16

Tutaj nie ma Panów :) oczywiście chodzi mi o drugi dysk :) niestety nie jestem wróżką żeby Ci powiedzieć jak odłączysz ten dysk czy problem minie :) odłącz i napisz czy to coś pomogło ;)

P.s. Dysk1 jest w pełni sprawny :)

Użytkownik Tomasz6688 edytował ten post 17 07 2012 - 19:06

  • 1

#7 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 17 07 2012 - 20:35

Jeżeli możesz odpal CrystalDiskInfo i pokaż parametry SMART dla każdego dysku ponieważ HDtune pokazuje wartości jak by miały 100 lub 0
  • 0

#8 White Fang

White Fang

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 19 07 2012 - 02:18

Witam ponownie!
Bardzo dziękuje za dotychczasową pomoc, po odpięciu drugiego dysku problem całkowitego zacinania się komputera znikł :) lecz ciągle zdarzają się "chwilowe stopy" podczas większego obciążenia komputera. Poniżej zamieszczam screeny (teraz tylko jednego dysku ponieważ drugi jest aktualnie odpięty) z programu CrystalDiskinfo.
Pozdrawiam :)
Dołączona grafika
  • 0

#9 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 19 07 2012 - 06:46

Ilosc tych sektorów znaczy o fizycznym uszkodzeniu dysku np w wyniku przegrzania upadku itp
Taka ilość to już dużo powoli trzeba się przenosić z tego dysku bo to jego końcówka i nie wiadomo ile on po pracuje.
  • 0

#10 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 20 07 2012 - 22:30

Pożyje jeszcze trochę, same reallocowane sektory to nic do momentu gdy je reallocuje, gorzej jak przestanie ;)

Moja rada, zainstaluj coś co lekko ochłodzi dysk... wiem że na screen jest 28C ale w stresie te dyski lubią osiągać 40-45C

Zmień: Funkje -> Advanced Futures -> Wartości RAW -> 10 [DEC]
Łatwiej się odczytuje.

Użytkownik Ymo edytował ten post 20 07 2012 - 22:34

  • 1

Zobacz więcej tematów z tagiem: zacinanie komputera przycinanie komputera



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych