Skocz do zawartości


Zdjęcie

Monoteizm był pierwszy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#1 Piksel

Piksel

    Pax et Bonum...

  • 257 postów

Napisano 06 02 2008 - 21:29

Często czytam wypowiedzi ludzi, którzy wykorzystują historię przeciwko Bogu. Uważają, że pierwszy był politeizm itp... Dosyć długo, bo ponad dwa miesiące badałem całą sprawę. I przypadkowo już u schyłku nieudanych prac wpadłem na rozwiązanie tego oto dylematu historii. Jak więc udowodnić, że to wiara w jednego Boga - Jestem, który Jestem - była pierwsza na świecie. Jeżeli stawiacie sobie także to pytanie to polecam dalszą lekturę. Swoją pracę popieram faktami z encyklopedii sprawdzanymi min. w dwóch innych wiarygodnych źródłach.

Człowiek anatomicznie współczesny powstał 200-150 tysięcy lat temu w Afryce.


Wikipedia - wolna encyklopedia

Nowe badania genetyczne dowiodły, że człowiek pochodzi od tego samego przodka z Afryki, który mieszkał na południe od Sahary. Dotychczas istniały dwie zwalczające się teorie na ten temat.

Pierwsza o pochodzeniu właśnie z jednego miejsca, druga o kilku lokalizacjach na świecie, w których miał powstać człowiek. Teraz rację mają autorzy pierwszej teorii – donosi „Nature”.

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Cambridge zaprzeczają teorii, według której, homo sapiens miał narodzić się w kilku miejscach na świecie jednocześnie. Naukowcy powołują się na wyniki swoich prac. Przebadali aż 6 tysięcy czaszek z całego globu.

Homo sapiens miał wywędrować z Afryki południowo-wschodniej. Im dalej był od miejsca swoich narodzin tym mniejsza była różnorodność genetyczna gatunku. Ten argument ma przemawiać za pochodzeniem człowieka z jednego miejsca i to na kontynenzaczęły powstawać nowe ugrupowania cie afrykańskim.


Aryka. org


Afryka południowo. Obszar pierwotnego występowania BUSZMENÓW. Najprawdopodobniej ludzi, których przodkiem był pierwszy człowiek - biblijny Adam. Dlaczego są to jedyni już potomkowie pierwszego homosapiensa? Jak dowodzi prehistoria ludzie żyli w osadach, grupach, zbiorowościach. Tak przodek, pierwszy człowiek zaczął się rozmnażać. A następnie kolejne pokolenia, przejmujące kulturę tego - jedynego pierwszego człowieka. Kulturę przekazywaną ustnie - tak samo wiarygodną jak pisemna (ludzie niepiśmienni do dziś). Instynkt przetrwania nakazywał im rozmnażać się w szybkim tępie. Dlatego zaczęli zajmować całą Afrykę południową. Kiedy brakowało miejsca w osadach, ekspensowali dalej i dalej, aż w końcu zaczynały się obszary nieprzebytej puszczy i dalej największej pustyni świata - Sahary. Dlatego było trzeba osiedlić się nad wielkimi rzekami. Egipt, Mezopotamia, Azja mniejsza, Azja, Indie... Tu zaczęła rozwijać się kultura. I tu narodził się POLITEIZM. Dlaczego?

1. Ludzie, których przodkiem był pierwszy z rodziny homosapiens sapiens na tak trudnej przebytej drodze zaniechali kulturę.
2. Zjawiska występujące w Afryce Północnej wyjaśniane jako pochodzące od ręki Jednego Boga wypierane były przez te występujące w Azji i na północy kontynentu. Wylewy rzek, wielkie deszcze, dwie pory opadów itp... Ludzie nie potrafili sobie wyobrazić, by zrobił to jeden Bóg, wyglądem przypominającym człowiek. Dlatego zaniechali kulturę i wymyślili setki innych bogów, których dziś zanamy jako MITYCZNYCH i pomiędzy którymi występowała identyczna zależność. Jeden był wyraźnym odpowiednikiem drugiego w innej kulturze. O innym tylko imieniu.

Tak więc narodził się politeizm. Ale co było dalej? Kiedy niektórym ludziom z ostatnich pogłosek zaczynały się uwidaczniać dawne tradycje wyniesione z południowej Afryki zaczęły powstawać nowe ugrupowania, próbujące odkopać wiarę przodków. Z ostatnich pogłosek zebrali tradycję. Jednym z oświeconych był Abraham, który wyruszył z Mezopotamii z nową - starą religią wiary w Jedynego Stwórcę. Zawędrował do Egiptu, gdzie setki lat wcześniej jeden z Faraonów uczynił to samo. Wiara w Boga Słońce - jedynego Stwórcę - czysto monoteistyczna. Po śmierci faraona powrócono do dawnego politeizmu. Teraz z otwartymi rękoma przyjęto Izraelitów jako tanią siłę roboczą. Gdy Izraelici zaczęli się kształcić i obsadzać wysokie urzędy rozpowszechniając nową religię, która zagrażała pozycji kapłanom politeistycznym będącym najwyższymi urzędnikami postanowiono wymordować ich potomków. Tak później potoczyły się losy Mojżesza i trafił on do Izraela. Kilka wieków później w Betlejem Judzkim narodził się Jezus Chrystus. Zapoczątkował on kontynuację historyczną przepowiadaną przez proroków nadejścia Mesjasza. Żył i nauczał, jako Bóg w drugiej osobie wcielony w człowieka o ludzkich odruchach. Po Jego śmierci krzyżowej i Zmartwychwstaniu opisanych bliżej w Ewangeliach misja chrystianizacji rozpoczęła się od Grecji przez Rzym i Europę u schyłku antyku. O Afryce północnej stopniowo zapominano. Tak w VIII w. kupiec imieniem Mahomet "oświecony przez tchnienie Allacha" dowiedział się o monoteiźmie jako wierze przodków.. "Namaszczony wiedzą Allacha" nauczał i spisał Koran. Późniejsza zła interpretacja Jezusa, jako DRUGIEGO BOGA i Maryi jako 3. osobę Boską spowodowała podział między tymi religiami i rozłam kulturowy, który możemy dostrzec do dziś.

Wracając do samego początku - Buszmeni, którzy pozostali na ziemiach Namibii i krajów południowej Afryki wyznają przekazywaną ustnie wiarę przodka - jedynego pierwszego człowieka. Nie znają ani chrześcijaństwa, ani Islamu i innych religii. Nie mają kontaktu z cywilizacją na co dzień, jedynie z podróżnikami za wszelką cenę chroniącymi ich dziedzictwo kulturowe. Oto filary wiary w Boga Jedynego według starszyzny w ostatnich rdzennych plemionach świata:

1. Jest Jeden Bóg - Stwórca wszystkiego i człowieka
2. Bóg ulepił człowieka z gliny i wetchnął w niego swój oddech (boże tchnienie - odpowiednikiem Ducha św.)
3. Bóg jest stwórcą natury i otoczenia, On daje jeść i pić
4. Od Boga wszystko zależy
5. Dusza ludzka jest nieśmiertelna, za dobre uczynki idzie do raju, gdzie mieszka Bóg, za złe spada w ciemność na wieki
6. Pustynia to miejsce pokutowania dusz. Każde ziarenko piasku to dusza.
7. Należy czynić dobro według woli bożej , która została nam dana jako sumienie
8. Bóg czyni magię dobrą (cuda)
9. Zły duch (upadły anioł) czyni czarną magię
10. Można kontaktować się z duszami zmarłych w raju (patrz: rytuały plemion rdzennych)
11. Wiara pochodzi od przodka. (pierwszego człowieka)

Jest to rdzenna wersja PIERWSZEJ RELIGII ŚWIATA.
Po co więc człowiek, ten pierwszy biblijny Adam wymyśliłby sobie Boga, żeby mu za przeproszeniem [beeep] ZAWRACAŁ?

Innym przypadkiem jest wiara w Ketzanconlahaa rdzennych ludności Ameryki południowej odciętej przez tysiące lat oceanem od coraz bardziej ucywilizowanego świata:

1. Nie wiadomo jak ta wiara powstała. Ostatni "zachowani" przed krwawą krucjatą indianie opowiadają:

Ketzanconlahaa stworzył wszystko co jest dokoła i człowieka. Wetchnął w niego swój oddech (dał mu swe tchnienie) i nauczył jak dobrze żyć. Ale myśmy trochę nagrzeszyli i mieliśmy bardzo małą wiedzę. Więc Ketzanconlahaa przypłyną na barce do nas pod postacią ludzką i nauczył rzemiosła i krzesać ogień i wszystkiego co było nam potrzebna i uczył jak robić dobro i co jest dobre. A potem odpłynął mówiąc: "Płynę na Wschód odpokutować za wasze grzechy"...



Gdyby tylko jakiś Jezuita nałożył Jezusa na Ketzanconlahaa to chrześcijaństwo byłoby wprowadzone w Ameryce ot, w ciągu kilkunastu miesięcy. Ale, że ludzie w Ameryce nie widzieli o śmierci krzyżowej Jezusa sami ze swoich serc na piramidach temu poświęconych co 63 lata oddawali ofiary Bogu. I tak trafiło, że kiedy hiszpańscy jezuici przypłynęli do Ameryki uczyć ludność chrześcijaństwa przerazili się na widok w każdym miasteczku rozlanej krwi i setek ciał mężczyzn. Gdyby postudiowali ich kulturę i religię zanim w ruch poszły miecze to przelew krwi do wprowadzenia wiary Chrystusowej byłby niepotrzebny. Tak zniszczono kulturę Indian przez głupotę kościelnych wysłanników...

Nie pozwalam na publikację tekstu bez zgody autora oraz podpisu pracy moim imieniem i nazwiskiem.

Czy są jakieś pytania?

  • 0

#2 pash

pash

    Zaawansowany użytkownik

  • 665 postów

Napisano 07 02 2008 - 00:01

Kto był wtedy papieżem ? ;)

  • 0

#3 yahoo69

yahoo69

    Nałogowy palacz, uzależniony od adrenaliny

  • 763 postów

Napisano 07 02 2008 - 01:17

nie no pixel poszalałes ;)

jestem pełen podziwu dla Ciebie ;)

a wiesz co tak mnie zastanawia... ostatnio nam ksiądz powiedział na religi że CELIBAT to takie coś ze nie można miec żony ;) ale o sexie nic nie wspomniał ;)

jak to naprawde jest z tym celibatem u księży i zakonnic ;)

z Bogiem ;)
  • 0

#4 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 07 02 2008 - 09:21

Wiesz Pixel tylko że to nic nie udowadnia. Równie dobrze możnaby znależć parę plemion które nie miały stycznosci z cywilizacją i czczą wielu bogów. I czy to czegoś dowodzi?

Późniejsza zła interpretacja Jezusa, jako DRUGIEGO BOGA i Maryi jako 3. osobę Boską spowodowała podział między tymi religiami i rozłam kulturowy, który możemy dostrzec do dziś.

Zawsze wydawało mi się że trzecią osobą boską jest Duch Święty a nie Maryja
  • 0

#5 yahoo69

yahoo69

    Nałogowy palacz, uzależniony od adrenaliny

  • 763 postów

Napisano 07 02 2008 - 10:28

no ale oni wtedy nie wiedzieli o duchu sw.

i tak mi sie wydaje ze to jest sciema bo w bibli jest tyle przecznosci... kiedys czytałem artykuł o tym ;)
  • 0

#6 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 07 02 2008 - 16:06

No tak, ale czego chcesz żeby udowodnić ci, że bóg istnieje...? Zdjęcia? ^_^
  • 0

#7 yahoo69

yahoo69

    Nałogowy palacz, uzależniony od adrenaliny

  • 763 postów

Napisano 07 02 2008 - 17:52

fota by sie przydała hehe...

dla mnie jest to bajak wymyslona na potrzeby kościoła ^_^

a księża przynajmiej 95% to oszuści ... nawet w samym watykanie zamkneli jakiegoś za molestowanie czy homoseksualuzm bo go przylapali teraz nie pamietam :(
  • 0

#8 Bardock

Bardock

    Ocean of Apathy

  • 985 postów

Napisano 07 02 2008 - 18:01

To jest dogmat, albo w to wierzysz, albo nie ^_^
  • 0

#9 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 07 02 2008 - 19:22

Tyle, że w pewnym sensie w to TRZEBA wierzyć. Wpajamy tą wiedzę swoim dzieciom, religia jest obowiązkowa no i obrzędy kościelne wszystkie itd ^_^
  • 0

#10 Bardock

Bardock

    Ocean of Apathy

  • 985 postów

Napisano 07 02 2008 - 19:45

Nie sądzę ^_^

Jak ktoś chce, to nie wierzy w nic, Polska wolny kraj...
  • 0

#11 Piksel

Piksel

    Pax et Bonum...

  • 257 postów

Napisano 07 02 2008 - 19:48

Nie wiem na które z pytań mam odpowiadać.

Co do samej treści w/w tezy to zaczynam w pełni opracowywać i zajmie mi to pewnie nieco ponad 150 stron. Może to by lepiej przemówiło.

Co do Maryi, to jest ona TYLKO świętą. A co do Ducha Św. to jest także dowód na to, że występuje on w KAŻDEJ istniejącej teraz i SENSOWNEJ religii.

  • 0

#12 pash

pash

    Zaawansowany użytkownik

  • 665 postów

Napisano 07 02 2008 - 19:51

Jest takie określenie Maryji jako PRZENAJŚWIĘTSZA

  • 0

#13 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 07 02 2008 - 20:00

No tak, ale czego chcesz żeby udowodnić ci, że bóg istnieje...? Zdjęcia? ^_^

Ale temat nie ma nic wspólnego z istnieniem albo nie Boga. Mowimi o tym w co ludzie wierzą a to zupełnie co innego.
Poza tym nie rozumiem jednej rzeczy. Dlaczego akurat religia chrześcijańska miałaby byc tą prawdziwą? Skoro jak twierdzi Pixel wszystkie sa podobne i pochodza z jednego źródła? Nam wychowanym w kulturze chrzescijańskiej wydaje się to jak najbardzie oczywiste, ale dlaczego? Gdybysmy urodzili się w jakims kraju arabskim z zawziętoscią bronilibyśmy islamu, a zyjąc w dawnym Egipcie dali bysmy się pociąc za boga słońca. Więc jest jakiś racjonalny powód dla którego to własnie religia chrzescijańska to własnie ta?

Co do Maryi, to jest ona TYLKO świętą. A co do Ducha Św. to jest także dowód na to, że występuje on w KAŻDEJ istniejącej teraz i SENSOWNEJ religii.

No zgadza się. Ale wcześniej napisałeś że jest "trzecią osobą boską" a przeciez osoby boskie to Bóg Ojciec, Syn Bozy i Duch Swięty. Dlatego się czepiałem :-)
  • 0

#14 Piksel

Piksel

    Pax et Bonum...

  • 257 postów

Napisano 07 02 2008 - 22:24

Dlaczego akurat religia chrześcijańska miałaby być tą prawdziwą?


Piszę o religii monoteistycznej, czyli raczej NIE CHRZEŚCIJAŃSKIEJ. Chodzi jedynie o wiarę w jednego Boga. Czyli dziś Islam, Judaizm i Chrześcijaństwo. Oraz rdzenne religie buszmenów, Himba, Indian Wai-Wai.

Ale temat nie ma nic wspólnego z istnieniem albo nie Boga.


To jest tylko obalenie powszechnie uznanej tezy przez środowiska naukowo-ateistyczne na tle dowodów historycznych i badań nad populacją Homosapiens sapiens.
Zaś dla wtajemniczonego może to także udowadniać, że w Boga wierzymy (my ludzie) już od pierwszego człowieka (biblijnego Adama - pierwszego z populacji homosapiensów) po co więc wymyśliłby on sobie Boga? Żeby dobie [beeep] zawracać modlitwą i oddawaniem mu czci?

Nam wychowanym w kulturze chrzescijańskiej wydaje się to jak najbardzie oczywiste, ale dlaczego? Gdybysmy urodzili się w jakims kraju arabskim z zawziętoscią bronilibyśmy islamu, a zyjąc w dawnym Egipcie dali bysmy się pociąc za boga słońca. Więc jest jakiś racjonalny powód dla którego to własnie religia chrzescijańska to własnie ta?


Jestem przekonany o prawdziwości wszystkich tych relingi. Wierzę w każdą religię albowiem wszystko co dobre jest prawdą (tak nauczał Chrystus) a niewątpliwie każda religia jest dobra. Wyznaję tylko jedną, ale zachowywując czasami skuteczne "rytuały" buddystów i święta Islamu ^_^

Ale wcześniej napisałeś że jest "trzecią osobą boską" a przeciez osoby boskie to Bóg Ojciec, Syn Bozy i Duch Swięty. Dlatego się czepiałem :-)


Źle mnie zrozumiałeś. Pisałem, że w Europie, szczególnie na wschodzie, z którą kulturą graniczył Islam. Matka Boża jako przenajświętsza była bardzo mocno wysławiana. Przez co Islam uznał ją rzekomo za 3. osobę boską i tak powstał problem religijno-kulturowy. Zresztą do dziś niektórzy bardziej wysławiają Gospę niż Ducha Św. Z kolei zaś Duch Św. to tchnienie boże występujące w każdej religii.

Dowody na to, że religia chrześcijańsko-żydowska stała się podstawą Islamu objawionego przez Boga Muchmaddowi (uważam, że religia ta jest powtórzeniem afrykańskim judaizmu):

4. Strzegąc się złośliwych zwodnictw szatańskich.


Według Talmudu Szatan został stworzony szóstego dnia stworzenia. Pierwotnie był potężnym aniołem, wodzem chóru serafinów oraz cnót. Szatan zgodnie z popularnymi wyobrażeniami, ma dwa skrzydła. Jednak jako serafin powinien być przedstawiany jako istota z 3 parami skrzydeł. (Wikipedia - podstawa na encyklopedi powszechnej PWN).

Judaizm - uznaje złe moce szatana (powstał ok. XII w.pn.e.)
Islam - powstał i uznaje szatana jako złe moce od VII w. n.e


To przyszło mi od razu na myśl i napisałem, jakbym przypomiał sobie Koran to pewnie bym nałożył więcej podobnych przypadków.

i tak mi sie wydaje ze to jest sciema bo w bibli jest tyle przecznosci... kiedys czytałem artykuł o tym smile.gif


Nie ma żadnej - uwierz mi... Powstają one tylko dlatego, że wybiera się urywek z Biblii, który żywie pasuje, by sprzeciwić go drugiemu i często opisuje nawet złe zachowanie. Odpowiednia interpretacja Biblii polega na czytaniu "między wierszami" do samego końca. Stary Testament , dla zwykłego niewtajemniczonego katolika jest zbyt trudny do zrozumienia.

Wiesz Pixel tylko że to nic nie udowadnia. Równie dobrze możnaby znależć parę plemion które nie miały stycznosci z cywilizacją i czczą wielu bogów.


Owszem, ale te plemiona NIE SĄ tak jak Himba i Buszmeni pierwszymi plemionami na ziemi mającymi szerokie pokrewieństwo czystej krwi i zarazem kultury od pierwszego z rodu homosapiens sapiens. Oraz, gdyby lepiej przyjrzeć się ich religii (jak. np: hinduizm) to w politeizmie można zauważyć monoteizm. Jeden główny Bóg i inni pod bogowie odpowiedzialni za określone dziedziny życia, którzy przez swe nienaganne postępowanie dostąpili życia w raju. Bóg i święci :( Hinduiści np: uznali Jana Pawła II i Matkę Teresę z Kalkuty za bóstwa pokrewne, czyli w przełożeniu na nasze za świętych. Osoby, które swym życiem zasłużyły na życie u boku największego.
  • 0

#15 Ania06

Ania06

    Stały użytkownik

  • 340 postów

Napisano 13 02 2008 - 21:13

Jestem przekonany o prawdziwości wszystkich tych relingi. Wierzę w każdą religię albowiem wszystko co dobre jest prawdą (tak nauczał Chrystus) a niewątpliwie każda religia jest dobra. Wyznaję tylko jedną, ale zachowywując czasami skuteczne "rytuały" buddystów i święta Islamu


Ale skoro wierzysz we wszystkie, to dlaczego wyznajesz akurat chrześcijańską?
  • 0

#16 Piksel

Piksel

    Pax et Bonum...

  • 257 postów

Napisano 13 02 2008 - 21:26

Bo ta wydaje mi się najbliższą nie tylko mi jako osobnikowi populacji homosapiens-sapiens, ale także obywatelowi regionu geograficznego, w którym żadna inna religia lepiej nie rozwinęła by we mnie duchowości. Chociaż nie rzadko medytuję po chrześcijańsku, to zachowuję jednak zawsze ten chrześcijański wątek. Według mnie każda religia jest przypisana do właściwego regionu kulturowego. Tak, np: aby nie rozwijać chorób zakaźnych w Koranie jest mowa o codziennym, pięciorazowym myciu dokładne najbardziej narażonych za zabrudzenia części ciała. Jest to część religii, która pozwala ludzkości przetrwać w tamtejszych warunkach i tak Islam jest kulturowo przypisalny do terenów pustynnych i klimacie upalnym, w którym choroby ahigeniczne szybko się rozprzestrzeniają. Przestrzeganie tych zasad w dzisiejszej Europie byłoby bez sensu, ale gdy Łokietek zabijał sobie wszy młoteczkiem na głowie to Arab lub beduin muzułmański był czysty jak łza. Tak więc nieodzewnie religia jest przypisana do regionu. I chrześcijaństwo nigdy nie zajmie terenów północnej Afryki i Sudanu, a Islam w pełni nie ogarnie Europy.
  • 0

#17 Ania06

Ania06

    Stały użytkownik

  • 340 postów

Napisano 13 02 2008 - 21:37

No ale, wyznajesz Jahwe tylko dlatego, ze mieszkasz w Polsce? I skoro wyznajesz Jahwe to czyli, że uważasz ze jest naprawde. to czyli jak Jahwe jest ( no i jest monoteizm) to jak mozesz wierzyc, ze inni bogowie tez są?
Ps. troche namotałam, ale naprawde niewiem jak Ci wytłumaczyc o co mi chodzi.
  • 0

#18 Piksel

Piksel

    Pax et Bonum...

  • 257 postów

Napisano 13 02 2008 - 21:43

Wieżę w Allacha, bo to Jahwe, Wierzę w Ketzanconlahaa bo to Jahwe. Uznaję bóstwa hinduskie za świętych, którzy osiągnęli nirwanę. Uznaję Buddystów za filozofów i popieram ich nauczanie o dobrym i złym. Wierzę tylko w JEDNEGO BOGA i potrafię to pogodzić ze swoim poglądem.
  • 0

#19 Ania06

Ania06

    Stały użytkownik

  • 340 postów

Napisano 13 02 2008 - 21:54

Wieżę w Allacha, bo to Jahwe, Wierzę w Ketzanconlahaa bo to Jahwe


Skąd wiesz? masz dowody?
  • 0

#20 Piksel

Piksel

    Pax et Bonum...

  • 257 postów

Napisano 13 02 2008 - 22:22

No przecież Allach to Jahwe, tylko imię Boga przetłumaczone na język Arabski. Zresztą Islam uznaje proroków: Adama, Mojżesza, Eliasza, JEZUSA (jako proroka) i na samym końcu Muhammada. Ketzanconlahaa jest tak podobny do Stwórcy i Chrystusa oraz Ducha św. w trzech postaciach, że nie podlega to wątpliwości. Chociażby to jak powstał człowiek i świat, oraz ponowne przyjście Stwórcy.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych