Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputer poprawnie się nie uruchamia


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Daradokk

Daradokk

    Początkujący

  • 21 postów

Napisano 10 07 2012 - 17:55

c7.png Serdecznie witam wszystkich użytkowników,

Mam bardzo poważny problem, otóż mój komputer się zepsuł... Jednak cały sęk w tej sprawie polega na tym iż nie pierwszy, i za pewne nie ostatni. Przechodził on wiele tzw. modernizacji począwszy od zmiany karty graficznej na nowy model dysku twardego. Żywotność tego komputera od zakupu do teraz to około 4,5 roku.

Aby nie potrzebnie spamować na forum przejdę do sprzętu który posiadam :

1. dysk twardy -> Seagate 500 GB, 16 MB, 7200 obr., 3.5 '', SATA3
2. płyta główna -> ASUS M2N 1394, NVIDIA NForce MCP, HT2000 MT/s
3. posiadana ilość ramu -> 1024 ramu x2 ( ponieważ komputer jest dwu rdzeniowy )
4. karta graficzna -> NVIDIA GeForce 9800
5. zasilacz główny -> Tracer 4 life, AC - 230 V, 4A, 500 Hz

Opis problemu : Cały problem rozpoczął się około miesiąc temu. Wszystko zaczęło się od nagłego, spontanicznego zacinania się bądź resetowania komputera podczas korzystania z niego. Warto dodać iż było to podczas grania w obciążające gry dla komputera typu : Napoleon Total War czy WOW. Około 3 tygodni temu komputer w ogóle się już nie włączał, tzn. komputer nie odczytywał dysku twardego, bądź cała operacja komputera kończyła się na wczytywaniu okienka Windows XP. Wszelkiego rodzaju tryby awaryjne, reinstalka systemu Windows XP nie przynosiły żadnych rezultatów. Znając koszt naprawy komputera oraz wiedząc jaki czas będzie naprawiany w serwisie ( 2 tygodnie) postanowiłem sam rozwiązać tą trudną sytuacje.
Zauważyłem że podczas włączania się komputera coś w nim pika, myślałem że to dysk twardy. Związku z moimi obserwacjami kupiłem nowy
dysk twardy Seagate 500 GB ( dawny dysk to Seagate 250 GB, 8 MB, 7200 obr. ;)


Zatem wydawało się że wszystko jest w porządku. Ponownie zainstalowałem system operacyjny Windows XP, wszystkie potrzebne aplikacje do ekspatowania komputera. Wydawało się że wszystko jest w porządku...jednak zauważyłem niepokojący element w moim komputerze, mianowicie zbyt częste przegrzewanie się a następnie wyłączanie się komputera, np. podczas gry w Order of War.

3 dni temu pojawiły się dokładnie takie same symptomy jak sprzed miesiąca ! Wiedziałem że czas nagli śpieszy
więc postanowiłem zainstalować parę programów do obserwacji całego osprzętu. Bodajże było to HD Pro Tune 4.0, i Everest.

Programem sprawdziłem : czy przypadkiem kości ram nie są uszkodzone <- nie były, 3 razy sprawdzałem
za pomącą opcji benchmark sprawdziłem możliwości dysku <- były w normie
lecz...
gdy sprawdzałem Health za pomocą programu HD Pro Tune 4.0 zobaczyłem że istnieje dość poważny problem mianowicie : Warning (C7) Ultra DMA CRC Error Count 100 100 0 9 Warning

Gdy przyjrzałem się temu problemowi okazało się że jest to problem związany z błędem kabla. Dysk twardy jest podpięty pod 2 kable. Pierwszy dochodzi do płyty głównej a drugi do zasilacza głównego. 3 dni temu wymieniłem kabel który biegł do płyty głównej. Komp chodził 2 dni, prawie bezproblemowo aż do dziś. Dzisiaj uruchomiony komputer kończy swą prace na czarnym ekranie z napisem : błąd odczytu dysku twardego, wciśnij alt ctrl delete aby zrestartować. Próbowałem wszystkiego komputer poprawnie się nie uruchamia.

Proszę pomóżcie bracia informatycy, każda nawet nie wielka wskazówka jest na wagę złota :P

PS : W miarę możliwości postaram się doprecyzować posiadany osprzęt, oraz wstawię jakieś potrzebne screenshoty.

Z góry dziękuje za każdą pomoc

Użytkownik Daradokk edytował ten post 10 07 2012 - 18:01

  • 0

#2 -AssassiN-

-AssassiN-

    Profesjonalista

  • 1 322 postów

Napisano 10 07 2012 - 19:01

Problemy z przegrzewaniem i resetowaniem mogą leżeć po stronie zasilacza. Czasami czytałem, że błąd odczytu dysku twardego także leżał po stronie zasilacza. Na początek proponowałbym wstawić jakiś dobry, markowy zasilacz o mocy co najmniej 400W :)

  • 1

#3 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 10 07 2012 - 20:43

błąd odczytu dysku twardego, wciśnij alt ctrl delete aby zrestartować


Wejdź do konsoli odzyskiwania (jak ją uruchomić jest tutaj: konsola odzyskiwania).
Aby uruchomić komputer z płyty wejdź do Biosu i w Advanced Bios Features zmień First Boot Device na CD/DVD.

Wpisz:

chkdsk /R ---> https://www.tweaks.pl/usuwanie-bledow-na-dysku-chkdsk/

Warning (C7) Ultra DMA CRC Error Count 100 100 0 9 Warning


Błędy C7 powstają z różnych przyczyn, a informują o błędach w transmisji pomiędzy dyskiem a kontrolerem. Jedna z najczęstszych przyczyn to wadliwy kabel transmisyjny choć równie dobrze może to być uszkodzony kontroler, felerny zasilacz. Więc zrób jak pisze AssassiN i daj znać czy problem dalej występuje.

zauważyłem niepokojący element w moim komputerze, mianowicie zbyt częste przegrzewanie się a następnie wyłączanie się komputera, np. podczas gry w Order of War.


Jest to wina zbyt wysokich temperatur podczas grania. Kiedy ostatni raz PC był odkurzany ? i Kiedy była ostatni raz wymieniana pasta spod procesora ?

Użytkownik Tomasz6688 edytował ten post 10 07 2012 - 21:46

  • 1

#4 Daradokk

Daradokk

    Początkujący

  • 21 postów

Napisano 10 07 2012 - 22:04

Wielkie dzięki za pomoc. Właśnie jakiś czas temu podłączyłem kabel do innego gniazdka ( których było 4). Wydaje mi się że gniazdko zostało uszkodzone związku z tym nastąpywały dysfunkcje podzespołów. Póki co komputer stacjonarny chodzi jak ta lala :jupi: Zobaczymy co będzie dalej.

Pozdrawiam :E
  • 0

#5 Daradokk

Daradokk

    Początkujący

  • 21 postów

Napisano 11 07 2012 - 09:37

Jest to wina zbyt wysokich temperatur podczas grania. Kiedy ostatni raz PC był odkurzany ? i Kiedy była ostatni raz wymieniana pasta spod procesora ?


Komputer był czyszczony sprężonym powietrzem jakieś kilka dni temu. O paście spod procesora nic nie wiem, chyba 2 lata temu jak komputer wylądował w serwisie.
  • 0

#6 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 11 07 2012 - 21:57

No to wyłączanie się komputera podczas grania zawiniły za duże temperatury na procesorze jak i brak pasty nad nim. Więc dobrze by było jakbyś w końcu ją nałożył i będziesz miał spokój od restartów PC-ta

Użytkownik Tomasz6688 edytował ten post 11 07 2012 - 22:09

  • 1

#7 Daradokk

Daradokk

    Początkujący

  • 21 postów

Napisano 12 07 2012 - 21:41

Dziś zakupiłem i rozsmarowałem część procesora, licze na to że pasta zbije nie co temperature. Dziękuje za rady.
  • 0

#8 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 12 07 2012 - 21:51

Temperatury na pewno się unormują, tylko pasta musi osiągnąć swoje właściwości :) Więc niczym się nie przejmuj . Zamykamy?

Użytkownik Tomasz6688 edytował ten post 12 07 2012 - 21:53

  • 0

#9 Daradokk

Daradokk

    Początkujący

  • 21 postów

Napisano 13 07 2012 - 18:45

Zamykamy, temat wyczerpany, problem został rozwiązany.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: pikanie komputera piszczenie komputera uruchomienie komputera włączenie komputera nie uruchamia się komputer



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych