Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kilka pytań odnośnie kompedium


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 other90

other90

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 19 03 2010 - 17:01

Witam, od dawna szukałem takich porad jak są na stronie tweaks.pl, chodzi mi o kompletne kompedium rozsądnej instalacji Windows XP. Jako że system trochę spowolnił od ostatniej instalacji postanowiłem się zabrać za porządną instalację. I zrodziło mi się kilka pytań, a oto one:

1) Aktualność artykułu - czy z powodzeniem można korzystać z porad w nim zawartych? Są one z 2006 roku, może zmieniło się coś od tamtego czasu? Może potraficie mi wskazać aktualniejszy, tak dokładny artykuł?

2) Programy czyszczące - dla przykładu Advanced System Pro itp. - jest sens ich stosowania? Do tej pory zawsze używałem i bezmyślnie zatwierdzałem co te programy proponują, jednak większego wzrostu wydajności nigdy nie zauważyłem (z drugiej strony nic się nie zepsuło)

3) Podział na partycje - posiadam dysk 80GB, w tej chwili mam dwie partycje - 10GB na systemową i reszta na dane, programy gry. Pytanie moje kieruję zwłaszcza do sensu przenoszenia moich dokumentów na partycję z grami - chodzi w tym o przechowywanie ustawień programów? Według poradnika zaleca się resztę danych (muzyka, dokumenty, obrazy itp.) na jeszcze innej partycji. Może komuś z użytkowników zechce się ocenić mój przyszły podział na partycje?

C: (systemowa) - 5 - 6 GB
D: (programy) 2 - 4 GB
E: (dane, download) reszta GB
F: (gry, moje dokumenty) 3 - 6 GB

4) Zamiennik Norton Ghost - zdecydowałem się użyć EASEUS Todo Backup, ma ktoś z nim jakieś doświadczenia? A może polecacie jakiś lepszy darmowy odpowiednik?

5) Proces instalacji programów - interesuje mnie jedna kwestia. Domyślnie programy instalacyjne wybierają ścieżkę C:/Program Files, w niektórych programach instalacyjnych nie da się tego zmienić i siłą rzeczy trafiają na partycję C. Czy da się w jakiś sposób zmienić tą domyślną ścieżkę czy jest to tylko i wyłącznie kwestia instalatora danego programu?

6) Ściąganie aktualizacji - czy jest możliwość zmienienia folderu pobierania aktualizacji z Windows Update? Tu przyznam się że z rozmachu mi się przypomniało i nie szukałem jeszcze w google, dlatego jak znajdę odpowiedź to dam znać, ale może ktoś już się orientował w tej kwestii.

To chyba wszystkie problemy jakie mi się nasunęły, w razie czego dopiszę w pierwszym poście. I przepraszam jeżeli umieściłem temat w złym dziale, nie chciałem tworzyć kilku tematów w różnych działach, a większość pytań chyba pasuje tutaj.

  • 0

#2 server_proxy

server_proxy

    Początkujący

  • 14 postów

Napisano 19 03 2010 - 23:42

1. Tak, jak najbardziej. Xp pochodzi z 2001 roku, także spokojnie:)
2. Wiesz, programy czyszczące to wielki fake! Jeżeli nie zrobisz porządnego formatu, to nie licz na żadne cuda!
3. Bardzo zły podział. Zawsze rób 20GB na system i 60GB na dane...
4. Nie używałem żadnego z tych programów, także nie mogę się wypowiedzieć w tej kwestii.
5. To jest kwestia tylko i wyłącznie instalatora.
6. Nie można zmienić folderu aktualizacji!

  • 0

#3 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 20 03 2010 - 00:58

Jeżeli nie zrobisz porządnego formatu,

a może być mniej porządny format :P to raz a dwa format na lekkie niedomagania systemu ? Tak to tylko nooby potrafią.

Tak, jak najbardziej. Xp pochodzi z 2001 roku, także spokojnie:)

a Sp3 czyli ostatnia poważna łata jest z 2008 roku.
  • 0

#4 other90

other90

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 20 03 2010 - 12:33

3. Bardzo zły podział. Zawsze rób 20GB na system i 60GB na dane...


Podział taki wywnioskowałem z owego kompendium, dlaczego według Ciebie tak powinny być stworzone partycje? Wydaje się to dość logiczne, oczywiście przyjmując że partycję systemową będę trzymał w ryzach i będę czyścił ją systematycznie z uaktualnień itp, żeby się szybko nie zapełniła.
  • 0

#5 Gość_Mofis_*

Gość_Mofis_*

Napisano 20 03 2010 - 13:25

Miałem dysk 9GB z zainstalowanym XP-kiem, przez 2 lata miałem wolne 4GB, więc śmiało możesz zrobić 6GB, chyba że chcesz mieć włączone przywracanie systemu, wtedy 20GB.
  • 0

#6 Krzychu25

Krzychu25

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 045 postów

Napisano 20 03 2010 - 13:32

Ja radziłbym jakieś 10GB system (dla świętego spokoju), gry i programy 20-30GB, mulitimedia (muzyka, filmy, download) 50-60GB. Dwie ostatnie to wg potrzeb.

Użytkownik Krzychu95 edytował ten post 20 03 2010 - 13:34

  • 0

#7 other90

other90

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 21 03 2010 - 19:33

Miałem dysk 9GB z zainstalowanym XP-kiem, przez 2 lata miałem wolne 4GB, więc śmiało możesz zrobić 6GB, chyba że chcesz mieć włączone przywracanie systemu, wtedy 20GB.


Mam zamiar robić przywracanie, ale tak jak napisałem wcześniej użyję innego programu i innej partycji/obrazu bootowalnego. Ok, moje wątpliwości zostały rozwiane, ogromne dzięki za odpowiedzi!

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: Moje Dokumenty



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych