Skocz do zawartości


Zdjęcie

Windows 7 podział dysku na partycje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 wojtasol

wojtasol

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 25 08 2011 - 20:59

Witam. Mam zamiar zakupić laptopa bez systemu i sam zainstalować Windowsa 7 oraz przy instalacji podzielić dysk na partycje. W związku z tym mam pytanie, czy ew. taki podział byłby prawidłowy:
C ok. 40GB: dysk systemowy, gdzie instaluje Windowsa oraz ew. sterowniki
D ok. 250GB: programy, gry
E ok. 250GB: dane, dokumenty, zdjęcia, muzyka, filmy, pliki pobrane, itp.

- Czy taki podział jest wg. Was prawidłowy i będzie najlepszym rozwiązaniem dla wydajnej i szybkiej pracy dysku twardego???
- Zastanawia mnie także to, gdzie instalować programy. Chciałbym jak widać wyżej instalować je na innej niż systemowa partycja, jednak i tak niektóre zapisują swoje dane itp. w plikach systemowych, np. w folderze Dane Aplikacji. Czy nie lepiej będzie po prostu powiększyć systemową partycję do np. 100GB i tam instalować wszystkie programy, tak, aby np. nie musiały się odpalać z partycji D i pobierać danych z partycji systemowej?
- Kolejne i ostatnie moje pytanie o foldery "Moje Dokumenty", "Moja muzyka" i "Moje obrazy". Chciałbym je przenieść na ostatnią partycję, czy po prostu klikam myszką i przesuwam na dysk E, czy lepiej zrobić to np. w programie Tweak 7 ???

Liczę na Waszą pomoc w temacie i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi :lol:

Użytkownik metsej edytował ten post 12 10 2011 - 19:44

  • 0

#2 Gość_GoodMilk_*

Gość_GoodMilk_*

Napisano 25 08 2011 - 21:14

Partycje zrób tak jak mówisz, tylko że na C daj z 60 GB ,oraz te programy najczęściej używane daj też na dysku C. Gry itp możesz dać na D, a Muzykę itp na E
Co do zmiany moje obrazy itp, to nie lepiej zrobić sobie na E foldery muzyka, obrazy filmy itp, i potem skrót na pulpit? :lol:

Użytkownik GoodMilk edytował ten post 25 08 2011 - 21:15

  • 0

#3 wojtasol

wojtasol

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 25 08 2011 - 21:44

W porządku. Czyli będzie dobrze, kiedy na C zainstaluje Windowsa i np. antywirusa, Firefoxa, klienta poczty i GG??? Pozostałe programy mogą polecieć na D? Będzie to dobre rozwiązanie dla dysku systemowego, jeśli chodzi o jego wydajność???
  • 0

#4 Gość_GoodMilk_*

Gość_GoodMilk_*

Napisano 25 08 2011 - 21:46

Nie łączysz tego w żaden RAID więc to zbytnio nie ma różnicy :lol:
  • 0

#5 wojtasol

wojtasol

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 26 08 2011 - 20:36

Ok. Mam również pytanie o to, kiedy wykonać formatowanie na świeżym dysku. Czy zrobić to przy instalacji systemu, kiedy zrobię partycje i formatować każdą po kolei przy instalacji Windowsa 7, bo jest taka możliwość, czy sformatować dopiero partycje po instalacji Windowsa?
  • 0

#6 Gość_GoodMilk_*

Gość_GoodMilk_*

Napisano 27 08 2011 - 09:11

Jak masz czysty dysk, to zrób na początek tylko partycję dla C, resztę sformatuj z poziomu Windowsa
  • 0

#7 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 07 10 2011 - 16:42

Najlepiej gdy wszystko czego używasz jest w "kupie" czyli programy + windows na jednej partycji, wtedy głowica nie musi skakać po dysku. Gry mogą być na oddzielnej bo to nie powinno wpłynąć na ich wydajność.
  • 0

#8 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 07 10 2011 - 16:48

ja zawsze dziele tak:

C - system i programy
D - gry
E - filmy i muzyka
  • 0

#9 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 07 10 2011 - 17:54

I dobrze dzielisz :sciana:

Oczywiście połączenie D i E według gustu bo to już nie ma znaczenia.
Dosyć istotny jest też typ użytych partycji, plus ewentualnie alternatywny system na tym samym dysku.

Użytkownik Abback edytował ten post 08 10 2011 - 11:25

  • 0

#10 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 08 10 2011 - 11:28

Ja już nawet nie pamiętam kiedy ostatnio miałem 3 partycje :sciana: Od bardzo dawna mam C (System/Programy) i D (Wszystko inne). Kiedyś byłem bardziej że tak powiem restrykcyjny co do porządku na dysku i miałem po 5 partycji ale i tak porządku nie dało się upilnować :D
  • 0

#11 muszka_akzsum

muszka_akzsum

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 11 02 2012 - 13:33

Mnie bardzo pomógł poradnik: http://www.conowego.pl/porady/poradnik-podzial-dysku-na-partycje-w-windows-7-2638/
Tam jest wszystko co chcecie wiedzieć :P


Zobacz więcej tematów z tagiem: Moje Dokumenty



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych