Skocz do zawartości


Zdjęcie

Jak ustawić partycję żeby poprawnie zainstalować trzy systemy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 charles

charles

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 29 09 2007 - 17:42

Hello!

Chciałem się zorientować o podział dysku. Już w tej chwili mam to zrobione, ale chce trochę pozmieniać. Konkretniej:

chcę mieć zainstalowane 3 systemy operacyjne:

Windows XP
Windows Vista
Ubuntu 7.05

Mam dysk 250 GB

I teraz pytania:

1. Ile miejsca powinienem przeznaczyć na każdy z tych systemów?

2. Wiem, że dysk mogę podzielić na maksimum 4 partycje i to nie przekraczające 100GB. Jest mi to bardzo nie na rękę, więc chyba musiałbym pokombinować jakoś z dyskami logicznymi... Jakie macie propozycje?

3. Czy w takiej sytuacji lepiej byłoby instalować wszelkie programy i moje dokumenty na osobnej partycji? Jeżeli tak, no to jest problem taki, że domyślnie system pokazuje mi gdzie chce zapisać program (np. C:\Program Files\cośtam). A ja bym chciał zmienić tą domyślną lokalizację. Czy się da i jak? I czy istnieje jakiś sposób, by po jednej instalacji programu można było z niego korzystać na 3 systemach?

4. Czy te 3 systemy nie zamulą mi strasznie komputera i nie pogorszą jego stabilności? Bo jeżeli chodzi o parametry techniczne, to uważam, że są całkiem niezłe: Intel Core 2 Duo, 1GB DDR2, 250GB HDD...

5. Jakiego programu najlepiej użyć do podziału na partycje i jak to zrobić, by czegoś sobie nie pokasować (co mi się już raz zdarzyło tongue.gif)? Bo mam teraz jakieś ze 130GB danych, których nie chciałbym usuwać z dysku.

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi na posta!

  • 0

#2 Aman

Aman

    Windows 98/XP/Vista/Ubuntu

  • 955 postów

Napisano 29 09 2007 - 18:10

1. Czy naprawdę potrzebujesz tyle systemów? Z wielkością partycji to zależy czy chcesz mieć systemem razem z zainstalowanymi programami w tym samym miejscu czy nie. Jeśli sam czysty system bez programów to:

- Windows XP: 10 GB to jest tak optymalnie. Możesz dać oczywiście mniej i wszystko też będzie OK. Potem możesz sie zastosować do tego /FAQ-Zwi%EAkszen...owej-t8747/

- Windows Vista: Na ten system potrzeba minimum 15GB ale radze dać 20GB.

- Ubuntu: Tutaj spokojnie 10Gb na system i programy, ale musisz jeszcze pamiętać że potrzebujesz dodatkową partycje na swap.

2. Wiadomo że im więcej partycji tym gorzej dla komputera. Utwórz partycje dla każdego systemu a resztę podziel jak chcesz.

3. Jeśli chodzi o dane to nie ma problemu z każdego systemu je odczytasz, gorzej jest z programami jeśli zainstalujesz z XP to nie zawsze uruchomisz go pod Vista i to z wielu powodów: niektóre programy nie są kompatybilne z Vistą a z XP tak, inne dodają rożne wpisy do rejestru bez których sie nie uruchomią itd. wiele jest takich komplikacji. Domyślną ścieżkę instalowania programu można w łatwy sposób zmienić w rejestrze, po za tym w każdym programie można ręcznie ustawić ścieżkę zapisu na dysku więc tu nie ma problemu. Ale zastanów sie jeszcze raz czy chcesz utworzyć osobną partycje na programy razem dla Visty i XP.

4. Dla visty przydała by sie jeszcze jedna kość RAM'u. Komputer na pewno trochę sie spowolni ale nie powinno być tutaj większych problemów gdy wszystko doinstalujesz dokładnie. Na pewno spowolni Ci sie uruchomienie komputera.

5. To zależy jak Ci jest wygodniej możesz teraz poformatować niektóre partycje z poziomu windowsa programem PartitionMagic. Możesz też tworzyć partycje poprzez instalator każdego systemu. Czyli wkładasz płyte z xp'ka tworzysz partycje 10GB, potem z Visty i tam tworzysz osobną partycje 15GB, potem Ubuntu. Masz jeszcze jeden wybór korzystać z programu gParted. Wypalasz go na płytkę jako Live CD i tworzysz osobne partycje a potem bez problemu instalujesz po kolei każdy system.

  • 0

#3 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 30 09 2007 - 07:56

(...)
- Windows XP: 10 GB to jest tak optymalnie. Możesz dać oczywiście mniej i wszystko też będzie OK. Potem możesz sie zastosować do tego /FAQ-Zwi%EAkszen...owej-t8747/
(wy sposób zmienić w rejestrze, po za tym w każdym programie można ręcznie ustawić ścieżkę zapisu na dysku więc tu nie ma problemu. Ale zastanów sie jeszcze raz czy chcesz utworzyć osobną partycje na programy razem dla Visty i XP.

4. Dla visty przydała by sie jeszcze jedna kość RAM'u. Komputer na pewno trochę sie spowolni ale nie powinno być tutaj większych problemów gdy wszystko doinstalujesz dokładnie. Na pewno spowolni Ci sie uruchomienie komputera.

(...)


Wystarczy pod warunkiem, że nie będziesz na tej partycji instalował żadnych programów (przeniesiesz cały katalog Program Files) i ustawisz stałą pamięć wirtualną oraz będziesz regularnie "czyścił" Wina (temp, prefetch, historię).
Moim zdaniem, by normalnie i w przyszłości bez problemów korzystać z systemu to partycja systemowa musi mieć min. 30Gb (łacznie z miejscem na Program Files) co przy dzisiejszych wielkościach dysków twardych nie jest jakim wygórowanym wymaganiem. Nawet laptopy dzisiaj mają dyski rzadko mniejsza niż 80Gb.
Mi w tej chwili na laptopie służbowym WinXp Prof + Program Files zajmuje 12,5 Gb. A ponieważ to służbowy więc nie ma tu żadnych gier - tylko kilka programów podstawowych: MS Office (bez Accesa), OpenOffice, kosztorysowanie. Na stacjonarnym domowym - 2 tyg. temu instalowany nowy WinXP Home - zajmuje dzisiaj 9 Gb. Kompy regularnie są czyczone ze śmieci, rejest defragmentowany. Folder Moje dokumenty są w obu na innej partycji.
  • 0

#4 Aman

Aman

    Windows 98/XP/Vista/Ubuntu

  • 955 postów

Napisano 30 09 2007 - 15:50

Przed podawaniem rozmiarów partycji dokładnie zaznaczyłem:

Jeśli sam czysty system bez programów to:


Czyli wielkości są tylko na sam system, po za tym są to liczby minimalne jakie powinno sie ustawić. Jeżeli oczywiście chcemy mieć wszystkie programy na partycji systemowej to potrzebujemy więcej miejsca, ale to zależy czy autor tematu chce mieć to programy i dane w tym miejscu czy nie. Tak jak piszesz, że 30GB potrzeba na sam system to przesada. To wszystko zależy jak kto gospodaruje miejscem, wiadomo jak toś ma 250 GB dysk to na system ustawi 20 gb albo więcej i sie nie martwi o nic. I tak ciekawostka: instalowałem WinXP na dysku 2GB i też nie było problemu.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: Moje Dokumenty



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych