Skocz do zawartości


Zdjęcie

HDD wyłącza się gdy bezczynny


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 waler

waler

    Początkujący

  • 33 postów

Napisano 11 02 2013 - 19:37

Witam
Odkąd zmodernizowałem swój komputer mam pewien problem.
Otóż posiadam dwa dyski twarde. Pierwszy z nich to leciwy już model WD 160GB a drugi to Samsung 500GB.
Na pierwszym z nich mam zainstalowanego Windowsa i inne programy/sterowniki, natomoast na drugim wszystkie inne rzeczy, nie wpływające bezpośrednio na Windowsa, jak kilka gier, filmów, zdjęć itp.
Po zmianie płyty głównej wystąpił problem w postaci usypiającego się dysku 500GB podczas bezczynnej pracy.
Objawia się to w taki sposób, że gdy przeglądam internet, albo robię cokolwiek, co nie jest powiązane z dyskiem 500GB, ten się wyłącza. Dzieje się to po ok. 10-15 minutach bezczynnego kręcenia się.
Oczywiście, gdy kliknę w Mój Komputer i Dysk Lokalny ten zaczyna startować (wyraźnie słychać, jak to dysk :) ) a okienko Mój Komputer na chwilę się zawiesza (kręci się kółko). Za 2 sekundy wszystko wraca do normy i mogę normalnie używać dysku.
To jeszcze pół biedy, ale jak mam np. odpalony program Visual Basic i z niego nie korzystam przez dłuższą chwilę, dysk się wyłącza, a program całkowicie się zawiesza i mimo że dysk wystartował, ten już się nie podnosi i muszę go zamknąć :(. Więc jakiekolwiek niezapisane rzeczy giną bezpowrotnie co nie jest sympatyczne.
Przed zmianą płyty głównej takiego problemu nie było, więc podejrzewam, że trzeba coś zmienić w jej ustawieniach (może wyłączyć oszczędność energii?)
Tylko że nie wiem jak. Patrzyłem w ustawieniach BIOS, ale nic podobnego nie znalazłem.
Model płyty głównej to: ASRock M3A770DE.
Więc jeżeli ktoś wiedział by jak mi pomóc to proszę o odpowiedź, bo jest to dla mnie troche uciążliwe.
Pozdrawiam :).

  • 0

#2 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 12 02 2013 - 11:12

Spróbuj sprawdzić w panelu sterowania->opcje zasilania i poszukać wyłączania dysku.

  • 0

#3 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 12 02 2013 - 13:55

kliknij na ikonę baterii na pasku zadań -> więcej opcji zasilania -> na aktualnym profilu zasilania kliknij na "zmień ustawienia planu" -> zaawansowane ustawienia -> rozwiń linijkę "dysk twardy" -> zaznacz na podłączony zmień na "nigdy" powyżej daj np 10min i będzie OK :)
  • 0

#4 100nka

100nka

    Stały użytkownik

  • 194 postów

Napisano 14 02 2013 - 15:42

Jeśli dzieje się tak tylko przy tym dysku, to jest możliwe, że to (tak zwana) seria zielona, a wiec energooszczędna. Zgodnie z dyrektywami każda firma ma obowiązek produkowania zwykłych i energooszczędnych wersji. Takie dyski same się wyłączają.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: HDD usypianie asrock M3A770de



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych