Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dysk SSD a kopia zapasowa systemu / obraz partycji?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 pan_kracy

pan_kracy

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 13 10 2012 - 14:18

Witajcie,

Od kilku dni jestem szczęśliwym posiadaczem dysku SSD Samsung w swoim laptopie. Oczywiście podzieliłem sobie go na dwie partycje z myślą aby pierwsza 'c' była systemową a kolejna 'd' do wszystkich innych rzeczy. Zainstalowałem system, programy - generalnie wszystko to co potrzebuję i teraz jest pytanie:

JAK NAJLEPIEJ ZROBIĆ KOPIĘ ZAPASOWĄ SYSTEMU (całej partycji systemowej) aby w razie padnięcia systemu - zainfekowania czy innej nieprzewidzianej awarii szybko przywrócić tą systemową partycję wraz z zainstalowanymi narzędziami?

Dawniej - na normalnym dysku robiłem kopię całej partycji w programie Norton Ghost pod DOSem - teraz również jestem za tym rozwiązaniem lecz z tego co wyczytałem, to te dyski SSD nie lokują w jednym miejscu wszystkiego (czy jakkolwiek inaczej się to nazywa) lecz wszystko jest w biegu porozrzucane na całej powierzchni. Czy taki obraz spełni dalej swoje zadanie?

Byłbym wdzięczny za podpowiedzi jak to rozwiązać - baaa... może macie swoje sprawdzone rozwiązania, które w szybki i prosty sposób pozwalają na przywrócenie szybko świeżego systemu wraz ze wszystkim czego chcemy? Czekam na odpowiedzi i porady od fachowców tej branży :-)

  • 0

#2 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 13 10 2012 - 17:50

Ja używam do zrobienia kopii całego systemu (partycji) Macrium Reflect Free. Jest darmowy, kopie wykonuje w kilka minut bez konieczności wyłączania komputera. Z łatwością i szybko przywraca tez kopię.

  • 1

#3 pan_kracy

pan_kracy

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 14 10 2012 - 00:18

@Tomasz6688 a czy to będzie również działać na dyskach SSD? Ogólnie tworzenie takich kopii całej partycji na dysku SSD zdaje rację bytu?
  • 0

#4 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 14 10 2012 - 08:32

Sprawdź to się sam przekonasz :) ale powinno być wszystko w porządku.
  • 0

#5 pan_kracy

pan_kracy

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 14 10 2012 - 10:27

@Tomasz6688 - kopie partycji już zrobiłem - ale nie przywracałem jeszcze (nie chce w razie czego spędzić znów kilku godzin na instalacji wszystkiego :P ) ale jak coś padnie to spróbuję przywrócić go ;-) Dzieki za pomoc.
  • 0

#6 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 10 11 2012 - 16:36

Najlepszą kopię robi zewnętrzny system, malutki linux np. "RIP Linux"

Odpalasz z CD, montujesz sobie dysk NA KTÓRY CHCESZ ROBIC BACKUP, a potem tylko:
ddrescue --force /dev/sda /mnt/dysk_usb/backup_ssd.img

To co powstanie to PEŁNY backup, możesz go kompresować, nawet w locie za pomocą pxz (pxz to wielo-wątkowy darmowy program pakujący do LZMA2 o współczynniku kompresji lepszym niż WinRAR)

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: dysk ssd



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych