Skocz do zawartości


Zdjęcie

[AMD Athlon] 6400+, temperatura i niestabilna praca


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 myst

myst

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 02 11 2007 - 19:40

Witam!

Mam procesor AMD 6400+, cooler Scythe Ninja Rev.B Plus i płytę Asusa M2N32 WS Pro. Pasta termoprzewodząca to Arctic Silver 5.

Pierwszy problem jest następujący - temp. procka w BIOS po kilkunastu min. osiąga 60 stopni,windows w stanie spoczynku pokazuje 46 (+- 1). W specyfikacji tego procesora znalazłem, że max. temp powinna być w zakresie 55-63.

Próbowałem nakładać mało/średnio/dużo pasty - bez zmian. Próbowałem również różnych metod:
1. zgodnie z instrukcją ArcticSilver nałożyłem niewielką ilość pasty w centralnej części procesora i bez rozmazywania po całej powierzchni procesora nałożyłem radiator.
2. Rozsmarowałem pastę dokładnie po powierzchni procesora i nałożyłem radiotor.
3. Rozsmarowałem pastę po powierzchni procesora i radiatora, następnie nałożyłem jedno na drugie.

Dalej bez zmian - te same, wg mnie za wysokie trochę, odczyty temperatury. Co mogę robić nie tak lub na co jeszcze zwrócić uwagę przy montażu?

W obciążeniu windows (programem PrimeStress) pokazuje 68-69 stopni.

Ma ktoś doświadczenia w takiej konfiguracji sprzętowej?


Problem drugi - komp się często restartuje i/lub wiesza, zarówno w windowsie jak i BIOSie. Niestety, nie bardzo zależy to od temperatury, choć częstsze zawieszenia są przy wyższych temperaturach (ale bywa że windows wyleci w stanie spoczynku przy 45 stopniach, a BIOS zawiśnie przy 55).
Pamięci mam 4x1GB Geil 800MHz Ultra, w BIOSie ustawione na 4-4-4-12 i 2.1V (zgodnie z zaleceniami co do tego typu pamięci).
Testowałem je razem i pojedynczo Memtestem86 i przy każdym teście po kilku/kilkunastu minutach Memtest zawiesza się (nie wywala żadnego błędu, tylko zawisa).
Po restarcie mam często "czarny ekran" (nie można wejść do BIOSa nawet).
Podejrzewam uszkodzenie płyty głównej.

Macie jakieś pomysły, co można jeszcze sprawdzić/ustawić?

Pozdrawiam.

P.S.
Mój zasilacz to Tagan 600W u33 force2, grafika GeForce 8800 GTX

  • 0

#2 71proste

71proste

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 009 postów

Napisano 02 11 2007 - 21:50

Hmm na poczatku myslalem,ze te wartosci temperatur to po prostu zle odczyty czujnika z plyty,ale dla pewnosci dotknij radiator od procka i wyczujesz czy naprawde jest goraco.
Krotka pilka:najlepiej jakbys poszedl do kogos znajomego i mimo wszystko sprawdzil te pamieci na innej konfiguracji,dwa rozumie sie,ze masz viste skoro jest 4gb??nastepna sprawa to napiecia zasilacza,sprawdz miernikiem czy sa stabilne,to,ze to jest Tagan jeszcze nic nie znaczy.
Sprawdz temperatury chipsetu,co do nakladania pasty to daj cieniutki pasek na srodek procka i to wystarczy,wtedy uzyskuje sie najlepsze rezultaty.jak to wszystko zrobisz to pisz co i jak ;)

  • 0

#3 myst

myst

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 03 11 2007 - 00:56

Inną kość pamięci 1 GB pożyczyłem od szwagra - nie był to Geil - Memtest wytrzymał parę godzin (zawsze to lepiej niż parę minut), ale też mu się zdarzyło w końcu zwisnąć, a Prime Stress w windowsie dochodził do temperatury 61-62 stopnie (co zajmowało ok.2 min.) i restart; test ten puściłem kilka razy i za każdym był ten sam rezultat (mimo wszystko na Geilach czasami był w stanie pracować przez kilka minut w obciążeniu w temperaturze prawie 70 stopni).
Ta temperatura mnie trochę martwi, bo jest za wysoka w stosunku do specyfikacji, ale i tak zwiechy i restarty występują niezależnie od niej. Być może mam dwa problemy na raz...

Radiator macałem w pobliżu procka - miedziane pipe'y są ciepłe (może nawet gorące; ciężko stwierdzić dokładnie, bo ogólnie w tej okolicy jest wszędzie cieplutko, ale w każdym razie nic mnie nie poparzyło), aluminium na wierzchu radiatora letnie.

Visty nie mam, mam xp pro x64 edition; widzi 4 GB RAM. Tu windozy się nie czepiam. Niestety w logach systemu żadnych treściwych komunikatów (albo nie ma żadnego błędu, albo jest z zawartością w stylu SPI=0x0034a73... itd. i dużo innych liczb szesnastkowych)

Temperatura płyty głównej cały czas w okolicy trzydziestu kilku stopni; nawet podczas obciążenia nie wyskoczyła ponad 40.

Napięć jeszcze nie zmierzyłem, ale jak uda mi się miernik skombinować, to dam znać.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: niestabilność komputera



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych