Skocz do zawartości


Zdjęcie

wysoka temperatura procesora po zmianie coolera.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 L3nox

L3nox

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 04 01 2013 - 21:15

Witam. Ostatnio zakupiłem na allegro cooler - Pentagram Freezone QC-80.

Wszystko ok, cooler przyszedł niby sprawny...
Jednak po zamontowaniu przeżyłem szok - mianowicie temperatura nie jest niższa niż 60 stopni!
O co chodzi? Czy trzeba jakąś specjalną pastę termoprzewodzącą do tego coolera?
Szybko zamontowałem stary (zwykły jakiś) i temp. to ~52 stopnie przy normalnej pracy...
A na starcie w Pentagramie miałem 60 - potem 70 stopni. Boję się bo czytałem że max. temperatura tego procka to 75 stopni.

O co chodzi? Co ja źle robię? Zawsze montowałem zwykłe coolery, nie miałem nigdy styczności z coolerami tego typu.
Pasta której używam to jakaś firmy Spire (zwykła za kilka zł)

Dodaje zdjęcia coolera, może coś dojrzycie co jest z nim nie tak ;/

Posiadam jakąś zwykłą starą obudowę (jakaś biała)... Bez żadnych dodatkowych wentylatorów, bez tej takiej "rury" w bocznej ściance do wylotu powietrza z procka. Procesor to Pentium 4 3,06 (socket 478), natomiast płyta główna to ASUS P4S8X-X.

Bardzo proszę o pomoc, bo nie wiem co zrobić, chyba będę musiał zwrócić ten cooler ;/

Przepraszam za jakość zdjęć - były robione telefonem Samsung Avila

http://img689.imageshack.us/img689/906/zdjcie0521p.jpg

http://img825.imageshack.us/img825/1484/zdjcie0522c.jpg

http://img6.imageshack.us/img6/7726/zdjcie0523e.jpg

  • 0

#2 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 04 01 2013 - 21:44

Wentylator działa ?
Ile tej pasty nakładasz ? Starłeś dokładnie starą i umyłeś zarówno CPU jak i podstawę chłodzenia np izopropanolem ?
Czy jak pokazuje te 60 stopni to radiator jest letni czy delikatnie parzący ?

  • 1

#3 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 04 01 2013 - 21:45

Oczywiście że potrzebna jest dobra pasta. Ta co jest przy tym coolerze to syf jakich mało.
Polecam Arctic Silver 5 która kosztuje ok 30pln.
Co do samego coolera to nie jest on zbytnio wydajny.
+ to co napisał kolega wyżej -> najpierw przetrzyj procesor chociażby ściereczką żeby ściągnąć starą pastę.
Jeśli nakładałeś nowy cooler ze stockową pastą na cpu ze starą pastą to nic dziwnego że słabo przewodzi.

Użytkownik Celdur edytował ten post 04 01 2013 - 21:48

  • 1

#4 L3nox

L3nox

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 04 01 2013 - 21:57

Napiszę co po kolei zrobiłem:

1. Zdjąłem delikatnie stary cooler.
2. Zmyłem resztki pasty termoprzewodzącej z procesora (za pomocą niewielkiej ilości spiritusu salicylowego)
3. Przeczyściłem powierzchnie nowego coolera.
4. Nałożyłem cienką warstwę (nie robię tego 1szy raz) pasty termoprzewodzącej firmy Spire (jest to jakaś zwykła tania pasta za kilka zł, kupiłem taką bo sprzedawca powiedział, że do zwykłego domowego kompa wystarczy, a różnica między tymi droższymi do 3-4 stopnie tylko.
5. Przyczepiłem cooler za pomocą takich zapinek.
6. Odpaliłem kompa bez zamykania boku obudowy. Temperatura wynosiła ~63 stopni.
7. Zamknąłem całkowicie obudowe i znów uruchomiłem kompa. Temp. na starcie wynosiła już prawie 70 stopni.
8. Wentylator na pewno działa - sprawdzałem, w SpeedFanie jak i w Biosie pokazuje że ma ustawione max. obroty - 2800.

Z tego co czytałem to ten cooler powinien wystarczyć chyba do tego procka?
Przecież ten Pentium 4 3,06 Ghz to nie jest jakaś "mocara" :D
Jak myślicie, gdzie leży problem? Moja obudowa jest dość stara, już trochę zżółknięta, nie ma dodatkowych wentylatorów.
Warto też zauważyć, że mam zasilacz Chiefteca, który "dmucha" gorące powietrze wprost do obudowy, praktycznie prosto na procesor. :/

W recenzjach tego coolera używano procka Barton 2,2Ghz, temp wynosiła 44 stopnie w idle, 46 w normalnej pracy i 58 w max stresie.. A ja mam pow. 60 już w idle ;/

Czy czasami nie trzeba jakiejś specialnej pasty do coolerów z miedzią?
Tutaj znalazłem test mojej pasty i wcale nie jest aż taka zła:
Test Benchmark

A właśnie - po zdjęciu coolera nie było ani śladu pasty na nim, może tu tkwi przyczyna - czy nie powinna ona się choć trochę rozsmarować na coolerze?

Użytkownik L3nox edytował ten post 04 01 2013 - 22:04

  • 0

#5 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 04 01 2013 - 22:24

Mam jeszcze te chłodzenie w starym PC właśnie na Bartonie 2500+ @ 2.3GHz i w stresie 52 stopnie przy wentylacji w budzie.
Generalnie proces nakładania robisz dobrze, ja bym postarał się o lepszą pastę Arctic Cooling MX2 za 12zł.

Czy na pewno dobrze dociskasz te chłodzenie do procesora ? Bo wydaje mi się że on nawet nie ma kontaktu z CPU. Masz do tego chłodzenia zapięcie na s478 ? Bo tam trzeba się trochę pogimanstykować żeby to zapiąć i skręcić.

Użytkownik viris33 edytował ten post 04 01 2013 - 22:27

  • 0

#6 L3nox

L3nox

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 05 01 2013 - 14:09

Witam ponowie. Sprawa ma się tak:
dzisiaj ponownie na spokojnie, powoli zmieniłem cooler, wymieniłem jeszcze raz pastę, zamontowałem go.
Temperatura wróciła o dziwo do normy. Mam w spoczynku około 43 stopnie, pod obciążeniu programem - 100% procka - max 59 stopni. Wiem, że to nie jest jakiś szczególnie dobry wynik, ale według mnie to problem leży już w starej obudowie, bez żadnych wentyli.
Najważniejsze, że już wszystko jest ok. Temat do zamknięcia, dziękuję za każdą pomoc. :)

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: Socket 478



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych