Skocz do zawartości


Zdjęcie

win 7 sony vaio laptop format


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 dobrawa6996

dobrawa6996

    Początkujący

  • 17 postów

Napisano 21 04 2011 - 10:08

witam!

Moi drodzy mam problem z formatem. Mam laptop sony vaio system operacyjny windows 7 oczywiscie i chcialabym go sformatować(format dysku c a najlepiej całego komputera). Niestety nie bardzo wiedziałam jak się do tego zabrać, toteż skorzystałam z pomocy. Tam kazano utworzyć mi nową partycję z dysku c (nowy dysk tak jakby jesli dobrze rozumiem chyba). Utworzyłam nadałam mu literkę Z i mam teraz nowy dysk na którym nic nie ma. Już miejsza o to, że ma pojemność trochę mniejszą niż mój dysk c (?!) ma torchę mniej giga dlaczego tak jest??? No ale już trudno. No i pozniej przeczytałam na forum, że nie da się sformatować dysku c, na którym jest windows w windowsie i trzeba to zrobić w biosie poprzez jakieś bootowanie (to chyba taka angielska nazwa formatowania jesli dobrze rozumiem). No i, ze trzeba miec jakas plytke swieza? i tak o tym poczytałam wydaje mi sie, ze ja tego nieogarne jest jeszcze jeden sposób podobno tj przywracanie ustawień fabrycznych z płytek recovery tak zwanych (te mam bo utworzyłam je zaraz po kupnie laptopa jak jeszcze wszystko chodziło tak jak pisało w instrukcji nagrały się na dwie pyty i mam je). I teraz moje pytanko czy jak włoze te plytki i tak zrobie jak mi pisza w instrukcji tj. poprzez nie przywrócę ustawienia fabryczne komputera to będzie to równalo się formatowi? Czy jednak najpier musze sformatowac komputer? W ogole to tak bym chciala, zebym miala tak jak po zakupie tzn. otwieram klape od laptopa i od razu pojawia sie kreator windowsa do instalacji jak mam zrobic tak zeby wszystko usunac i na nowo mi sie ten kreator wlaczy,l i zeby niczego nie popsuc blagam pomozcie mi, nie mam sie do kogo zwrocic a nie rozumiem za bardzo o cyzm piszą na forach wytłumaczcie mi tak prosto jak to zrobić ............... :) prosze Was :a:

  • 0

#2 Saletra

Saletra

    Zaawansowany użytkownik

  • 937 postów

Napisano 21 04 2011 - 12:48

Sporo rzeczy - mówiąc eufemistycznie - zrozumiałaś źle :)
Płytki recovery mogą w ogóle na nic się nie zdać, jeśli zmieniałaś coś z partycjami (np. ilość). Jeśli się zabootują (odczytają przy starcie peceta), to powinno się wszystko przywrócić do stanu fabrycznego (czyli partycje zostaną usunięte i utworzone na nowo, potem przekopiowane zostaną dane). Spróbuj.

Inaczej (bez tych plytek recovery), mając płytkę z Windows 7 też możesz sobie wszystko sformatowąć. Konieczne jest tylko ustawienie bootowania w BIOS-i, wsadzenie płytki i postępowanie zgodnie z kreatorem. Jest to opisane w Sieci i u nas na Forum wiele razy.

w BIOS-ie się nie formatuje.


#3 dobrawa6996

dobrawa6996

    Początkujący

  • 17 postów

Napisano 21 04 2011 - 16:22

dziękuję za odpowiedź!:a:



"Płytki recovery mogą w ogóle na nic się nie zdać, jeśli zmieniałaś coś z partycjami (np. ilość). " właśnie nacisnęłam na dysk C i utworzyłam nowy wolumin nowy dysk...:);)

Ale mówisz, że pomimo to mogą działać? Jeśli tak, to czy takie zainstalowanie na nowo systemu z tych płytek mogę wykonać zamiast formatu? czy teraz bym musiała jakoś "połączyć" ten nowo utworzony dysk z dawną "częścią" dysku c?? czy da się w ogóle tak zrobić? :a:


Co do płytki z windowsem - nie posiadam jej. Kiedy kupowałam laptopa windows był już "wbudowany" i nie dostałam żadnej płyty, tzn. kiedy po raz pierwszy włączyłam laptopa, to od razu włączył mi się kreator windowsa... I co teraz?? :a:

jestem ząłamana po co ruszyłam tą patrycję :)

Użytkownik Wujek Celdur edytował ten post 21 04 2011 - 18:17
usunięte cytowania Macscha ;]

  • 0

#4 Saletra

Saletra

    Zaawansowany użytkownik

  • 937 postów

Napisano 21 04 2011 - 16:34

Jeżeli ruszałaś partycje, to raczej straciłaś możliwość przywrócenia, chociaż spróbuj nacisnąć i przytrzymać klawisz F10 przy uruchamianiu komputera, może się uda.

A jak tworzyłaś kopię ("płytki recovery")? Spod Windows 7?

#5 dobrawa6996

dobrawa6996

    Początkujący

  • 17 postów

Napisano 21 04 2011 - 18:40

tzn. ja te płytki robiłam wg instrukcji tzn. najpierw wgrałam windowsa postępowałam wg kreatora póniej zaktualizowałam komputer tj. vaio update i te sprawy, a później utworzyłam te dyski wg kreatora windowsie :)

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: bootowanie komputera instalacja Windows kolejność bootowania



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych