Skocz do zawartości


Zdjęcie

temperatura


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 budzil

budzil

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 24 02 2008 - 17:02

Witam.

jakiś czas temu wymieniłem moja skrzynkę, na lepszy ale już wcześniej używany sprzęt. Rozchodzi sie o temperaturę, gdy komp ma otwarta obudowę wygląda to tak

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/54d60b73df2756ab.html

lecz gdy zamknę obudowę zaczynają sie moje problemy, o ile procek mieści sie w temperaturze 35 stopni to grafika dochodzi do 50 stopni!

czytałem wcześniej forum, i tak wentylatory wyczyszczone, miejsca styku podzespołów z radiatorami posmarowane pasta termoprzewodzacą, oczywiście cienką warstwą. O ile temperatura procka w zamkniętej obudowie jeszcze tak mi sie wydaje ujdzie, to temperatura na grafie mnie przeraza. mam takie jedno przypuszczenie ze w miejscu z którego wentylator do grafy ciagnie powietrze jest jakby takie martwe miejsce gdzie to powietrze nie krąży, czy to może być powód?

Moj sprzęt
Athlon 3000+ 1.8
GF 7600 GS
gigabyte GA-K8NSC-939
2 x 512 ddr2


Tez mam jeszcze jeden problem, komp jest dość głośny, wydaje mi sie ze głownie za sprawą zasilacza firmy ibox, oraz juz trochę zjechanego wentylatorka na procku. pofatygowałem sie i jak ktoś napisał na forum wcześniej naoliwiłem je, wydaje sie ze jest troszkę lepiej. Myslalem nad zmiana wentylatora w zasilaczu ale jest przylutowany i tu małe schody sie zaczynają.
w kompie mam 5 wentylatorów roznej wielkosci. ( procek, grafa, plyta, zasilacz i obudowa)


jeszcze mi sie przypomniało

Czy regulować wentylatorki można w jakiś inny sposób niż poprzez zakupienie ręcznego regulatora?

  • 0

#2 Misieeek

Misieeek

    Początkujący

  • 29 postów

Napisano 24 02 2008 - 19:25

Chyba bez wymiany wentylatora od procesora się nie obejdzie.... Co do "martwej strefy" to raczej nie możliwe, bo przecież wentylator od grafiki robi jakiś ruch powietrza... A co do regulacji to raczej sie nie da, można pobawić się napięciami, ale jak jesteś niedoświadczony w temacie to raczej się tym nie baw...

  • 0

#3 budzil

budzil

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 24 02 2008 - 20:00

tzn ze co uważasz ze temperatura na procku za duza? Co do tej martwej strefy to taki wniosek wyciągnąłem z tego ze wentylator w obudowie mam na wysokości tego od procka i temperatura w miare jest ok, natomiast tam gdzie jest grafa nie mam wentylatora który tłoczyłby świeże powietrze wprost pod łopatki wentylatora od grafy. dam sobie spokój z napięciem, dopiero wchodzę w te tematy.

co z resztą pytan?
  • 0

#4 norton

norton

    Stały użytkownik

  • 283 postów

Napisano 11 03 2008 - 21:03

Temperatury jak najbardziej poprawne, nawet jakby procesor grzał się w stresie ponad 50st to nic nie szkodzi, grafika nawet do 60-70st. Naprawdę nie masz się czym martwić. Jeśli chodzi o zmianę wentylatora w zasilaczu, to z tego co rozumiem to otwierałeś go i już patrzyłeś, jeśli tak to możesz poprostu obciąć te kabelki w pewnej odległości od płytki i podobnie postąpić z kablami od nowego wentyla ,później odizolować i skręcić ze sobą (wg kolorów). Tylko nie zapomnij zaizolować <_<. Ja bym przylutował, bo trochę się na tym znam. Co do regulacji to polecam programowo SpeedFan.
Możesz regulować tylko te wentyle programowo, które są podpięte 3pin kablem do płyty głównej, oraz czasem na karcie graficznej - programem RivaTuner
  • 0

#5 krzyhoo

krzyhoo

    Admin

  • 1 039 postów

Napisano 13 03 2008 - 00:12

Myslalem nad zmiana wentylatora w zasilaczu ale jest przylutowany i tu małe schody sie zaczynają.

nie ma co "tuningować" zasilaczy, bo może się to źle skończyć dla całego kompa zwłaszcza przy tak wielce renomowanej firmie jak i-box :)
  • 0

#6 budzil

budzil

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 13 03 2008 - 14:08

skoro, mówisz ze temperatury ok no to sie ciesze. Co do wentylatora w zasilaczu to uciąłem kabelki i zailozowalem je lecz nie podpinałem do nich wentylatora tylko popiołem go pod płytę główna gdyż było mi szkoda nowego wentylatorka niszczyć :)
hmm... nie potrafie uzyc tego speedfana, jeśli jest w necie jakiś przewodnik po tym programie to poproszę o linka. Przydałoby sie obniżyć obroty na procku bo przy 3000 obr/min ten wentylator jest najgłośniejszym w moim kompie. a jeszcze takie pytanie bo w grafice mam na radiatorze zainstalowany wiatraczek stosunkowo nie duzy, no i wydawal i sie za mało wydajny wiec pokombinowałem trochę i zainstalowałem Revolteca 8x8 troszkę niżej aktory wieje na ten radiator, i myślałem ze w takim wypadku może wykręcić wentylatorka z grafy który tez jest dość głośny.

a czy moja plyta http://www.polskastrefa.eu/ogloszenia/giga...30285_3215.html
daje mi jakies perspektywy na przyszłosc pod wzgledem rozbudowy skrzynki ?
  • 0

#7 norton

norton

    Stały użytkownik

  • 283 postów

Napisano 14 03 2008 - 18:19

Można i tak jak zrobiłeś. Co do speedfana to tu masz napisane jak skonfigurować: link
Ja bym z grafiki wentylatora jednak nie zdejmował, 7600GS powinien mieć w miarę dobre chłodzenie, ale pasywne to tylko dedykowane, a nie własne odłączenie wentyla.
Możesz ew zmienić całe chłodzenie na grafice na coś cichszego, ale to kolejny koszt ok 80zł.
  • 0

#8 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 15 03 2008 - 10:44

hmm... nie potrafie uzyc tego speedfana, jeśli jest w necie jakiś przewodnik po tym programie to poproszę o linka. Przydałoby sie obniżyć obroty na procku bo przy 3000 obr/min ten wentylator jest najgłośniejszym w moim kompie. a jeszcze takie pytanie bo w grafice mam na radiatorze zainstalowany wiatraczek stosunkowo nie duzy, no i wydawal i sie za mało wydajny wiec pokombinowałem trochę i zainstalowałem Revolteca 8x8 troszkę niżej aktory wieje na ten radiator, i myślałem ze w takim wypadku może wykręcić wentylatorka z grafy który tez jest dość głośny.

a czy moja plyta http://www.polskastrefa.eu/ogloszenia/giga...30285_3215.html
daje mi jakies perspektywy na przyszłosc pod wzgledem rozbudowy skrzynki ?

Do obnizenia obrotów na procku mozesz użyć fanmate od zalmana - koszt to kilkanaście zł. Norton chyba nie doczytał ze masz dodatkowy wiatraczek który wieje na grafikę - w takim razie możesz ten z grafiki odłączyć - jak temperatury będą ok to może tak zostać.

Rozbudowa twojego sprzetu nie bardzo ma sens bo masz sprzet na AGP i DDR - wydasz mnóstwo kasy, a wydajności i tak nie będzie z tego dużej. A za ok 500 zł można kupic sensowną płytkę, procka do oc i 2 GB ramu
  • 0

#9 budzil

budzil

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 16 03 2008 - 13:20

Pisząc ze za 500zł da sie coś kupić to myślałeś o czymś takim ?
http://www.allegro.pl/item323865070_gigaby...fika_sklep.html

ogólnie zawsze byłem z athlonem i geforcem, czy jest coś lepszego w podobnej cenie ?

jaka grafe do tego sprzetu?

no i ile mógłbym wziąć za to co byłoby mi już niepotrzebne?
  • 0

#10 norton

norton

    Stały użytkownik

  • 283 postów

Napisano 16 03 2008 - 20:07

Tak trochę niedoczytałem :banana:
Więc możesz ten na grafice odłączyć, ale kwestia też jak się będzie grzała wtedy karta - to musisz już sam sprawdzić.
Co do wymiany za 500zł to trochę mało, a to co podałeś w linku - "Zintegrowana karta graficzna GeForce 6100" i niestety PCIe v.1 więc nienajlepiej. Jakbyś swój sprzęt sprzedał i dołożył z 500zł to złożysz zestaw z dual-core (niski model) i jakimś GF8600GT
  • 0

#11 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 18 03 2008 - 10:42

Pisząc ze za 500zł da sie coś kupić to myślałeś o czymś takim ?
http://www.allegro.pl/item323865070_gigaby...fika_sklep.html

bardzie o czymś takim:
Procesor [775] Procesor Intel Pentium Dual Core E2180 2GHz 1MB BOX 1 215.00
Płyta główna [INT][775] Płyta GigaByte GA-P31-DS3L 1 193.00
Pamięć Pamięć DDR2 2x1GB PC6400 800MHz Goodram GR800D264L5/2GDC 1 111.00
Wartość sprzętu brutto 519.00
Procka kręcisz na 3 GHz i za parę groszy masz demona wydajności :-)
Do tego jeszcze grafa, ze sprzedazy tego co masz powinieneś nazbierac na jakiegoś 8600GT(300 zł), jabyś miał wiecej kasy to Radeon 3850(ok 500 zł), GF9600Gt (ok 600 zł) albo 8800GT (ok 700zł) - to już zalezy na co cie stać

Tak trochę niedoczytałem :P
"Zintegrowana karta graficzna GeForce 6100" i niestety PCIe v.1 więc nienajlepiej.

A co niby przeszkadza PCI-E v1? Ma kupic płytę za 800 zł żeby miało v2?

  • 0

#12 budzil

budzil

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 18 03 2008 - 15:57

Nurek powiem Ci ze myślałem zeby modernizacje na razie sobie odpuścić, ponieważ nie wygląda to najgorzej, grałem trochę w herosa V, a zazwyczaj gram w cs'a 1.6 i osiągam spokojnie 100fps, no i jestem zadowolony, lecz ta Twoja propozycja ciekawie wygląda. Podkręcanie hmm... myślałem ze może coś z mojego kompa uda sie więcej wyciągnąć, ale ze jestem w tych tematach goły i wesoły to nic nie podziałam i pewnie tez tak stałoby sie z tym intelem ze jakiego bym kupił taki by stał. Widać ze znasz sie na tym i ze w tym siedzisz, uda sie coś więcej z mojego kompa wyciągnąć i czy da sie to zrobić w jakiś pojętny sposób dla nowicjusza?

  • 0

#13 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 18 03 2008 - 17:35

Akurat podkręcanie intela (zwłaszcza C2D) jest dużo prostsze niż amd, więc myśle że spokojnie dałbyś sobie radę. Co do podkręcania athlona - sprawdź programem cpu-z jaki to dokładnie model i napisz, a najlepiej daj screena
  • 0

#14 budzil

budzil

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 18 03 2008 - 21:22

Dołączona grafika


screen jest czekam na opinie ;)
  • 0

#15 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 25 03 2008 - 12:20

Powinieneś z niego jeszcze trochę wycisnąć, o ile płyta pozwoli. Zacznij może od tego poradnika http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=177
  • 0

#16 budzil

budzil

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 25 03 2008 - 14:11

Ok dzieki, zobaczymy co mi sie uda zrobić, o efektach na pewno poinformuje ;)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych