Skocz do zawartości


soyo

Rejestracja: 08 sty 2011
OFFLINE Ostatnio: 09 10 2012 09:27
-----

Moje tematy

Techniczne pytanie - czy dane nalezy nadpisywac regularnie?

15 12 2011 - 01:45

Czesc. Szukam informacji dosc technicznej dotyczacej dysku.

Zamierzam niedlugo zakupic 2 dyski 2TB(prawdopodobnie Seagate'a XT), ktore beda sluzyc jako magazyn danych. Mam duzo rzeczy na CD/DVD, ktore zebralem przez wiele lat, i zamierzam to jakos ladnie uporzadkowac, rowniez pod wzgledem miejsca jak i wygody. Dyski wydaja sie idealnym rozwiazaniem.

Teraz tak. Dane na dysku, to tak naprawde dane zapisane w formie magnetycznej, ktore z czasem musza zaniknac, a przynajmniej tak by logika nakazywala. W zwiazku z tym, moje pytanie jest nastepujace: jak czesto powinienem te dane NADPISAC(tymi samymi danymi naturalnie) aby sie zabezpieczyc, przed czesciowym zaniknieciem danych z dysku?

Czy jesli dysk polezy 2 lata nietykany, jego dane beda tam nadal w 100% do odczytania? Co jesli to bedzie 5 lat, 10 lat? Oczywiscie mam na mysli sytuacje, gdzie dysk nie jest podlaczony do komputera, ale lezy(wlozony do folii antystatycznej) w plastikowym pudelku na dysk, w jakim sie dyski sprzedaje.

Niektore osoby zbywaja takie pytania, jak zauwazylem po roznych zapytaniach na sieci, ale z mojej pobieznej wiedzy na temat dyskow, dyski nie beda trzymac danych przez dziesiatki lat. To nie papier :mml:

Bede wdzieczny za jakas fachowa odpowiedz.

pozdrawiam
Lukasz