Skocz do zawartości


Zdjęcie

[problem] XP z recovery hdd i AHCI zamienione na IDE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 hydrax

hydrax

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 09 11 2012 - 21:43

Witam serdecznie
Na potrzeby instalacji XPka w biosie zmieniłem z AHCI na COMPATIBILE. Po zainstalowaniu Windowsa XP Profesional SP3 miałem problem z 2 sterownikami które niby się zainstalowały ale w Menadźerze urządzeń widniały jako nie zainstalowane.
Więc żeby było szybciej postanowiłem zainstalować system od nowa lecz tym razem z partycji recovery i problem w tym że zapomniałem zmienić z powrotem z COMPATIBILE na AHCI. System zainstalowany, wszelkie programy i ustawienia również. Mimo iż w Menadźerze wszystkie sterowniki są zainstalowane to po przełączeniu na AHCI wywala bluescreena (0x000007B).

1. Czy jest możliwość doinstalowania sterownika od SATA bez konieczności przeinstalowania całego systemu?
2. Czy jest różnica w prędkości odczytu/zapisu pomiędzy AHCI a IDE?

OS Windows XP SP2 (z recovery)
Laptop IBM Lenovo ThinkPad R61

  • 0

#2 PiotrMalko

PiotrMalko

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 08 02 2013 - 15:53

pod Windowsem XP na controlerze dysków iNTEL (który obsługuje AHCi oraz RAiD i co w teorii powinno działać) nie ma mowy o trybie AHCi - nie zadziała, są jakieś ostre kombinacje z rejestrem, dłubania i dłubania i to tylko na niektórych kontrolerach iNTELa ale nie znam nikogo komu by się to udało - poprostu, pod Windowsem XP na kotrolerze iNTEL tryb AHCi nie działa (i to sam iNTEL przyznaje oraz producenci płyt głównych przyznają) choć byś nie wiem jakie sterowniki podinstalował (nie wiem jak jest z RAiD) tak samo jak nie działa ViRTU dla kart graficznych i trzeba się z tym pogodzić. AHCi (a co za tym idzie to mityczne tak porządane NCQ dla dysku które niby daje 10% więcej szybkości i mniejsze zużycie dysku) jest możliwe pod Windowsem XP na.. ..oddzielnym kontrolerze dysków !

przetestowałem to na komputerze stacjonarnym i stwierdzam że różnica w prędkości i wielozadaniowości dysku jest ŻADNA ! jeśli chodzi o prędkość jest dokładnie tak: wykres prędkości (ze zwględu na NCQ) jest łagodniejszy (mniej poszarpany) praca dysku bardziej powtarzalna (możliwe że to jedyny plus jako mniejsze zużycie) ale mniejsza jest niestety prędkość maksymalna dysku w początkowych sektorach (różnica spora, rzędu 7% na niekorzyść NCQ) - zrobiłem więc inny test, wilozadaniowości kiedy dysk coś ostro kopiuje i ma coś drugiego przekopiować w tym samym czasie (normalnie dysk się zarzyna w takim momęcie i kopiowanie idzie bardzo powoli) - no więc sprawdziłem to z NCQ włączonym (tryb AHCi)

odpowiedź: żadnej różnicy, kopiowanie zarzyna dysk tak samo jak bez NCQ - straciłem kilka dni na uruchomienie tego i przetestowanie żeby dowiedzieć się że AHCi i NCQ dla pojedynczego dysku nie daje kompletnie nic poza być może mniejszym zużyciem dysku, a nawet praca dysku z aktywnym systemem NCQ jest wolniejsza o kilka procent. być może w macierzach RAiD gdzie NCQ jest domyślnie włączone zachowuje się inaczej (raczej tak samo) albo być może system Windows XP pod którym to testowałem słabo sobie z tym radzi, być może Windows 7 wprowadza coś w tej kwestii.

mam też tego laptopa o którym mowa (G770) jestem w sumie z niego bardzo zadowlony (właśnie z uwagi na to że to jest najnowszy i jedyny model ze sterownikami do XP - szkoda tylko że jest to proporcja 16:9 oraz że nie można uruchomić na nim pod XP dedykowanej karty graficznej



  • 0

#3 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 09 02 2013 - 12:31

Proponuję sprawdzić na własnej skórze, benchmarków w necie jest kilka, a samo włączenie AHCI w Windows XP nie jest skomplikowane. Generalnie takie mówienie bez pokazania wyników nie przystoi w Internecie, nie spotkałem się jeszcze z informacją aby dysk po instalacji sterowników AHCI zwolnił.

Tu masz testy potwierdzone liczbowo - wykonywane na dysku z włączonym i wyłączonym AHCI na Windows XP(pisze o tym w ostatnim poście): Test AHCI wydajność w Windows XP

Poza tym jak AHCI może nie działać?! Skoro definiujemy to jako "specyfikację określającą programowanie kontrolerów Serial ATA, jednak nie definiująca samej implementacji.". Impelmentacje mamy w sterownikach bez, których Windows XP nie ruszy, skoro się uruchamia(po zmienie w BIOSie na AHCI) to oczywiście, implementacja również działa.

Tu masz screen jednego z użytkowników odnośnie testów, ale w Windows 7:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 2

#4 PiotrMalko

PiotrMalko

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 09 02 2013 - 14:54

chciałem wypowiedź poprzeć screenami ale wyskakuje mi komunikat "Błąd Nie wybrano pliku do importu"
testy robiłem HD Tach'em pod Windows XP o czym wspominałem, Kolega wkleił screeny z innych programów oraz robione pod Windows 7, być może ten system i te programy potrafią wyłuskać korzyści z systemu NCQ
wkleiłeś screeny z HD Tach (nie wiem jak on ruszył pod Win7 bo wiem że nie rusza pod Win7) ale są to screeny z macierzy ! a nie z pojedynczego dysku - sory, wykres wygląda na macież a to jest dysk SSD, ja mam dysk HDD

wyraziłem się niejasno mówiąc AHCi nie zadziała, chodziło mi o uruchomienie w tym trybie dysku z wykorzystaniem NCQ -> mówiąc "nie zadziała" miałem na myśli: dysk nie zostanie wykryty

praca dysku w trybie iDE:

Dołączona grafika

praca dysku w trybie AHCi + NCQ:

Dołączona grafika

Użytkownik PiotrMalko edytował ten post 09 02 2013 - 15:23

  • 0

#5 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 09 02 2013 - 15:15

Pokazujesz test odczytu sekwencyjnego, gdy tymczasem NCQ działa w nieco inny sposób to raz. Dwa w trybie IDE max read powinien być 130MB, a masz 140MB, więc trochę dziwne są te wyniki. Trzy miarodajność takiego testu przy dysku, który nie wiele ma wspólnego z czasami Windows XP też mija się z celem(inna gęstość zapisu, dwa talerze). Nie wiem też czy dysk nie korzysta z AAM, która też ma wpływ na ogólną wydajność dysku. Niestety mam laptopa z Windows XP w rozsypce, więc nie mogę porównać wyników, al pamiętam że pisząc ten artykuł wyniki były inne na korzyść AHCI.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: AHCI



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych