Skocz do zawartości


pawel7488

Rejestracja: 14 paź 2008
OFFLINE Ostatnio: 01 02 2016 21:57
-----

Moje posty

W temacie: Rozbudowa Toshiba Satelite L30-134

08 02 2014 - 19:18

Właśnie otrzymałem maila od autora wspominanej przeze mnie nieoficjalnej instrukcji serwisowej Toshiby Satelite L30-134. Nie spodziewałem się że w ogóle dostanę odpowiedź :) jednak jeszcze można liczyć na ludzi :)

 

W skrócie mail zawierał poniższe sugestie i fakty:

- osoba ta przez kilka lat miała w swojej Toshibie Satelite L30-134 procesor Intel C2D T5200 (533 mHz). Procesor działał bez żadnych zarzutów i przede wszystkim stabilnie

- płyta nie pociągnie CPU z FSB szybszym od 533 mHz

- nie trzeba zmieniać chłodzenia ani zasilacza

- poprawę wydajności przyniesie również zmiana dysku z SATA1 5400RPM na SATA2 7200RPM

- najlepsza wersja biosu to przedostatnia (ustawienia chłodzenia są najwydajniejsze przy C2D T5200).

 

I teraz jeszcze jedno pytanie do Was. Czy znając powyższe informacje można zweryfikować czy coś szybszego pójdzie od C2D T5200 na mojej Toshibie Satelite L30-134?


W temacie: Rozbudowa Toshiba Satelite L30-134

08 02 2014 - 16:50

W tej chwili mam całkowicie rozkręconego laptopa w celu przeczyszczenia, więc za bardzo nie mam jak sprawdzić w CPU-Z informacji na temat tej płyty głównej.

Tak się właśnie jej przyglądam i małym drukiem znalazłem takie oznaczenie płyty: Intel da0bl3mb6f0 Rev:F

Odnośnie chipsetu to na różnych stronkach piszą, że jest to właśnie ATI Radeon Xpress 200M. Szkoda, że producent laptopa nie zawiera takiej informacji na oficjalnej stronie.

 

Jeżeli chodzi o socket to na płycie jest napisane: mPGA478MT

A sprawdzaliście tą nieoficjalną instrukcję serwisową mojego laptopa? Tam koleś robił testy właśnie na C2D i załączał zrzuty mi.in z CPU-Z. Napisałem do niego maila. Może odpisze...

 

Podobno oficjalnie płyta powinna obsługiwać tylko: Celeron, Celeron M, Pentium M, Pentium 4.

 

Tu znalazłem taką ciekawostkę odnośnie tego socketu:

http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20M%20%28mPGA478MT%29.html

 

Z tego artykułu wynika, że socket mPGA478MT obsłuży jeszcze szybsze C2D od tego co podałem.


W temacie: Rozbudowa Toshiba Satelite L30-134

08 02 2014 - 13:29

Tak jak już wcześniej pisałem płyta główna to jakiś no name, ale udało mi się ustalić typ chipsetu. JEst to ATI Xpress 200M. Znalazłem przy okazji jeszcze ciekawą nieoficjalną instrukcję serwisową:

https://sites.google.com/site/l30tipstricks/home/nieoficjalna/ToshibaSatelliteL30.zip?attredirects=0

 

Nie wiem kiedy dokładnie została ona stworzona. Możliwe, że się coś pozmieniało, że może jeszcze jakieś nowsze obsługuje procki.

Jak ktoś z ciekawości sprawdzi tą instrukcję to znajdzie informację, że mój lapek obsłuży nawet Intela C2D T5200 (533 mHz). Wcześniej nie widziałem tej instrukcji dlatego napisałem na forum. Chyba jeszcze się skontaktuję z autorem instrukcji. Może coś ciekawego mi napisze.

 

Odnośnie dysku SSD to viris33 ma rację- nie opłaca mi się teraz go kupować. Możliwe że moja rozbudowa mi posłuży tylko na kilka miesięcy, bo zamierzam sobie w końcu coś nowego kupić.

 

A teraz jeszcze do Was pytanie. Czy po ewentualnej instalacji procka C2D T5200 (533 mHz) różnica w wydajności będzie zauważalna? Jak jeszcze dokupię 1gb ramu to windows 7 mi pójdzie? W tej chwili cały czas na win xp pracuję, a wolałbym to zmienić.

 

Dzięki za zainteresowanie tematem