Skocz do zawartości


nickszalinski

Rejestracja: 01 kwi 2011
OFFLINE Ostatnio: 21 11 2012 07:35
-----

Moje tematy

Problem z dyskiem twardym

21 11 2012 - 00:51

Witam. Ostatnio goście z tulpa.pl przekonali mnie do zainstalowania linuxa. I tak: Ubuntu. 8GB wolnego na partycji NTFS. Wchodzę w instalator Ubuntu (z pendrive), próbuję zrobić nową partycję i nadać jej 6GB. Więc zmniejszam NTFS o 6 GB i pisze że o za dużo zmniejszam. Więc postanowiłem żeby instalator automatycznie przydzielił partycje i rzeczywiście, zmniejszył ntfs i utworzył ext4, ale była ona za mała i pisało że ubuntu na nią nie wejdzie. Więc postanowiłem usunąć jakąś grę, mountuję dysk, wchodzę w Program Files, rm -rf RIFT i tu nie może jednego pliku usunąć, pisze "Input/Output error". Wchodzę więc do katalogu i próbuję ten plik usunąć, dalej Input/Output error. Wchodzę na windę, próbuję usunąć ten plik i "Plik jest uszkodzony i nieczytelny" i nie idzie usunąć. Wchodzę znowu w instalator, chcę zmniejszyć partycję o to co się zwolniło, ale nie mogę, bo partycja ma "nieznaną" ilość wolnego miejsca. Wchodzę na windę, uruchamiam zarz ądzanie dyskami i "Łączenie z usługą dysków wirtualnych" i na tym koniec. Wchodze jeszcze raz w instalator, dalej nieznany. A dobra po co mi winda? Przecież nie gram. Robię od nowa tablicę partycji, ext4 na pierwsze 10GB, swap na nastepne 2 GB, instaluję i błąd przy kopiowaniu plików, Input/Output error. Więc od nowa, pomijam pierwsze 10GB i dalej robię tak samo jak na początku, to samo. Pomijam 20 GB, to samo. W końcu odpalam badblocks i:
ubuntu@ubuntu:~$ sudo badblocks -vw /dev/sda1 > bad-blocks
Poszukiwanie wadliwych bloków w trybie odczytu i zapisu
Od bloku 0 do 9764863
Testowanie wzorcem 0xaa: zakończono										
Odczyt i porównywanie: zakończono										
Testowanie wzorcem 0x55: zakończono										
Odczyt i porównywanie: zakończono										
Testowanie wzorcem 0xff: zakończono										
Odczyt i porównywanie: zakończono										
Testowanie wzorcem 0x00: zakończono										
Odczyt i porównywanie: zakończono										
Przebieg zakończony, znaleziono 0 wadliwych bloków (błędów: 0/0/0).
Dla pewności uruchomiłem dla pendrive:
ubuntu@ubuntu:~$ sudo badblocks -v /dev/sdf1 > bad-blocks
Sprawdzanie bloków od 0 do 7958474
Poszukiwanie wadliwych bloków (tylko odczyt): zakończono										
Przebieg zakończony, znaleziono 0 wadliwych bloków (błędów: 0/0/0).

No i co robić? Jak dysk jest dobry to nie chcę nowego kupować. Dodam tylko, że /dev/sda1 to było pierwsze 10GB dysku. Teraz leci całego dysku. Dam znać co się stało.
// proszę moderatorów o nieprzenoszenie tematu do złego działu i niezmienianie tytułu bez zapoznania się z treścią.

Dowód że zły dział (Linux): Problem występuje na wielu systemach
Dowód że zły tytuł (problem z usunięciem pliku po zainstalowaniu Ubuntu): Akurat pliku nie mogłem usunąć przed zainstalowaniem, a teraz nie moge nawet zainstalować.

Jakby co to ubuntu 12.10.

monitor full HD za 2000zł

27 10 2012 - 15:30

Witam. Szukam jakiegoś w miarę taniego monitora wielodotykowego z full hd (1920x1080), 3d (nie anaglyf) i tunerem DVB-T MPEG-4. Najlepiej żeby był do 2k PLN. Doradzi ktoś? Pozdrawiam, Ithilras (nickszalinski).