Skocz do zawartości


[net] Historia "internetu"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1

Napisano 08 02 2006 - 22:09

Własnie zastanawiałem sie czy w ogóle ktoś wie co dosłownie znaczy "internet" (ja nie wiedziałem)

Internet (dosł. międzysieć; od ang. inter – między i ang. net – sieć) to sieć komputerowa o światowym zasięgu łącząca sieci lokalne, sieci rozległe i wszystkie komputery do nich podłączone.

Standardy internetu regulowane są przez agencję Internet Engineering Task Force (IETF) i publikowane w dokumentach RFC. Zgodnie z definicją słowa internet oznacza ono globalny system informacyjny spełniający następujące warunki:

1. jest logicznie połączony w jednorodną sieć adresową opartą na protokole IP (Internet Protocol),
2. jest w stanie zapewnić komunikację przy użyciu TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol),
3. dostarcza, lub wykorzystuje publicznie usługi wyższego poziomu oparte na komunikacji i związanej z nią infrastrukturze.

Początki internetu wiążą się z ARPANET i sięgają końca lat 60.

Troche historii

1945 - Vannevar Bush publikuje w Atlantic Monthly artykuł "As We May Think", gdzie przedstawione zostają idee leżące u podstaw hipertekstu.

1957 - ZSRR wystrzeliwuje Sputnika.

1958 - W odpowiedzi USA formuje agencje ARPA (Advanced Research Projects Agency, agencja rozwoju zaawansowanych projektów).

1961 - Leonard Kleinrock z [MIT] jest twórcą pierwszej teorii przełączania pakietów - "Information Flow in Large Communication Nets" - 31 maja. Dokument ten jest dostępny pod adresem http://www.lk.cs.ucla.edu/LK/Bib/REPORT/PhD/

1965 - ARPA sponsoruje badania nad sieciami komputerowymi. Pierwsze bezpośrednie połączenie (linią telefoniczną, 1200bps) pomiędzy komputerem TX-2 w Laboratorium Lincolna w MIT a System Development Corporation w Santa Monica. Po dodaniu komputera DEC (Digital Equipment Corporation) w ARPA stworzono "Eksperymentalną Sieć".

1966 - Pierwszy plan stworzenia sieci ARPANET.

1969 - ARPANET powstaje jako 4-węzłowa sieć połączona liniami o przepustowości 50kbps. Pierwszymi wysłanymi pakietami była próba zalogowania się na zdalny system. Zakończyła się zawieszeniem systemu kiedy litera G z wyrazu LOGIN została wysłana.

1971 - 15 węzłów, 23 terminale dla końcowych użytkowników. Ray Tomlinson tworzy pierwszy program pocztowy wykorzystujący sieć ARPANET

1972 - Program pocztowy zostaje zmodyfikowany, od tego roku używany jest znak @ oddzielający nazwę użytkownika od adresu węzła. Następuje pierwsza tekstowa pogawędka na żywo przez sieć. Powstaje RFC 318 - specyfikacja telnetu.

1973 - 1974 - Powstaje protokol TCP.

1981 - Plan przejścia z protokołu NCP do TCP.

1983 - Kompletne przejście z NCP na TCP

1982 - 1983 - Propozycja stworzenia systemu DNS. Ponad 1000 węzłów w sieci.

1985 - 15 marca zostaje zarejestrowana pierwsza domena komercyjna - symbolics.com.

1991 - naukowcy z CERN opracowali standard WWW. Zniesiono zakaz używania Internetu do celów komercyjnych. Polska zostaje przyłączona do Internetu.

1992 - TP S.A. uruchamia sieć pakietową POLPAK

1993 - powstaje pierwsza przeglądarka WWW umożliwiająca oglądanie graficznych stron.

1996 - TP S.A. uruchamia usługę anonimowego dostępu, a firma Polbox oferuje pierwsze w Polsce darmowe konta e-mail a następnie WWW

Źródło: wikipedia.

  • 0

#2 paul08

paul08

    Początkujący

  • 61 postów

Napisano 08 02 2006 - 22:43

No no, histrorii internetu sie troche dowiedzialem :D Jesli chodzi o doslowne znaczenie slowa internet, to tez za bardzo nie wiedzialem o co chodzi :D Hehe za to wiem co oznacza skrot WWW :D (jakby ktos chcial sie dowiedziec : World Wide Web :D )

  • 0

#3 Slash

Slash

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 09 02 2006 - 01:13

Hehe za to wiem co oznacza skrot WWW Razz (jakby ktos chcial sie dowiedziec : World Wide Web Wink )


ja myslalem ze to oznacza "wlaze w witryne" :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
  • 0

#4 jbal

jbal

    Początkujący

  • 64 postów

Napisano 09 02 2006 - 01:25

heh a ja myslalem ze to "w wyszukiwarce wpisz" :>
  • 0

#5 paul08

paul08

    Początkujący

  • 61 postów

Napisano 09 02 2006 - 11:13

Hehe kazdy ma swoje pojecie o znaczeniu slowa WWW :D Wiecej prosimy :D
  • 0

#6 Pioteer

Pioteer

    Początkujący

  • 90 postów

Napisano 28 12 2006 - 11:52

To ja może pokrótce przedstawię Wam początki najpopularniejszej usługi jaką dzisiaj oferuje internet, mianowicie strony www.

Historia sięga lat 80-tych, kiedy to angielski naukowiec Tim Burners-Lee (to właśnie jemu zawdzięczamy fenomen www) stworzył program korzystający z hipertekstu na potrzeby własne tłumacząc to swoją ciekawością. Nazwał go Enquire Within. Wkrótce później zdecydował upowszechnić swój program wśród szwajcarskich naukowców. Podczas gdy hiperlinki działały wyłącznie w sieci lokalnej, Tim zaczął się zastanawiać nad wprowadzeniem tego do całego internetu. Pierwsza przeglądarka powstała w 1993 r i jak łatwo się domyślić była w trybie tekstowym. Rok potem powstała kolejna przeglądarka o nazwie Netscape, która przez ponad 10 lat toczyła walkę z Internet Explorerem. Sam Tim mówi, że usługa internetu może stać się jeszcze bardziej powszechna niż telewizja.
Dzisiaj internauci to ogromna społeczność. Jednak tak naprawdę mało kto pamięta jak powstały strony www, których dzisiaj w sieci są miliony.

Copyright by Pioteer :)

  • 0

#7 Titter

Titter

    Linux I Sieć.

  • 237 postów

Napisano 29 12 2006 - 21:37

Ciekawe, w sumie ciekawy sam pomysl Pioteer. Zamieszczanie ciekawostek dotyczacych historii internetu. Zachecam wszystkich, moze utworzymy z tego wspolny artykul w serwisie :)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych