Skocz do zawartości


Zdjęcie

dolozenie wiatraka = wieksz temp ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 phil

phil

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 27 05 2007 - 13:01

Czesc! Jakis czas temu zakupilem sobie nowy komputer. Po krotce jest to E6300, P5B, 2x512 Patriota, GF 7600GS i obudowa Thermaltake Matrix . Jako ze chcialem troche pobawic sie w podkrecanie zamowilem dodatkowy wiatrak na tyl obudowy Arctic Cooling FAN 12 PWM. Jako ze w obudowie byl juz wiatrak z tylu obudowy, a ten arctica mozna montowac tylko z tylu, to wiatrak orginalny obudowy przerzucilem na przod a arctica zamonowalem na tyl. No i tutaj nastapilo zdziwienie bo od tej chwili temperatura w obudowie wzrosla o okolo 3 stopnie. Wiatraki wieja w dobra strone ten z przodu wdmuchuje a z tylu wyciaga powietrze.

Ktos wie czemu tak sie dzieje ? Czy moze ten z tylu za wolno sie obraca ale jak w takim razie go przyspieszyc. Kolejna sprawa to to co zrobic zeby bios wykrywal ten wiatrak ktory podlaczylem. No i czy jak dam jakas przejsciowke miedzy kabel od zasilania wiatraka a wiatrak ktora mozna regulowac obroty to czy da to cos. no i wiatrak podlaczony jest pod kabel 5V nie wiem czy jak podlacze go pod kabel 12v to sie bedzie szybciej krecic i nie spali sie przy okazji.

  • 0

#2 mati^.^boss

mati^.^boss

    Początkujący

  • 28 postów

Napisano 17 06 2007 - 16:04

Nie radzę podpinać na 12V, jeżeli jest to wiatrak na 5V (spali się i tyle). Regulator obrotów, z tego co wiem pozwala na zmniejszenie prędkości, ale nie zwiększenie (aby zwiększyć musisz podwyższyć napięcie lub natężenie).
A nie możesz jakimś programem sprawdzić prędkości obu wiatraków?
Możliwe, że się nie równo kręcą - zamień je miejscami i zobacz co będzie, jeśli będzie lepiej chłodzić to dobrze.
Jeszcze jedno, czego temp. się o 3st. podniosła?

  • 0

#3 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 17 06 2007 - 17:46

(...)
Jeszcze jedno, czego temp. się o 3st. podniosła?


Nie wiem czemu zadajesz to pytanie - to jest właśnie jego problem! I nie "czemu" tylko "dlaczego"...

Podejrzewam, że ten wentyl co wyciąga jest "mocniejszy" i po prostu wyciąga powietrze, które ten pierwszy nadmuchał zanim zdąży przechłodzić wnętrze!
Po prostu powietrze ma obieg tylko w określonej linii od wiatraka do wiatraka! Ja bym założył odwrotnie ten dodatkowy wiatrak - żeby także nadmuchiwał powietrze do środka! a zdjął jedną atrapę z przodu kompa.
  • 0

#4 m!naq

m!naq

    Początkujący

  • 52 postów

Napisano 17 07 2007 - 14:12

Nie wiem czemu zadajesz to pytanie - to jest właśnie jego problem! I nie "czemu" tylko "dlaczego"...

;)
mati^.^boss nie zadał pytania "czemu" ani "dlaczego" tylko "czego", czyli którego komponentu w zestawie.

@phil
Może robiłeś pomiary przed zamontowaniem wentylatora jakiś czas temu w chłodniejszych warunkach i mniejszej wilgotności? Latem kompy bardziej się grzeją, czysta fizyka. Jeśli tak, zdejmij ten zamontowany wentyl i sprawdź jaka jest temperatura.
W przeciwnym przypadku należałoby sprawdzić temp po zamianie wentylatorów (przód-tył) jak pisał mati.

Pozdro

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych