Skocz do zawartości


Zdjęcie

Łączenie dwóch routerów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 taurus81

taurus81

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 05 07 2011 - 07:52

Posiadam 2 routery. Jeden ADSL drugi WAN. ADSL to ASMAX 704u, a WAN ASUS RT-N10. Połączyłem wyjście LAN z ASMAXA do LAN ASUSA, wyłączyłem na obu DHCP. Asmax ma IP 192.168.1.100, Asus 192.168.1.1. W Asusie ustawiłem bramę na 192.168.1.100 i włączyłem go w tryb access pointa. Wszystko działa prawidłowo, oba routery rozsyłąją internet po kablu i po wifi. I tu moje pierwsze pytanie - czy można uzyskać ten sam efekt łącząc LAN z Asmaxa do WAN Asusa? Bo nie chce mi to zadziałać. I drugie pytanie. Próbowałem podłączyć ASUSA do internetu z kablówki. Sygnał wchodzi na modem ARRIS CM550B. Modem posiada wyjście LAN. Dodatkowo operator zabezpiecza się poprzez MAC aby nie używać więcej niż jednego komputera. Adres IP przydzielany jest przez DHCP. Jak skonfigurować Asusa żeby z modemu pobierał internet. Oczywiście sklonowałem już adres MAC z karty sieciowej więc router powinien być wykryty jako komputer. Dodam że DNS'y są wpisane na sztywno. Czy jest wogóle możliwość rozdzielenia sygnału za modemem z kablówki??

  • 0

#2 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 05 07 2011 - 08:32

Tak dokładnie tak jak zrobiłeś, czyli włączasz klonowanie adresu mac i wpisujesz adres na który jest net. Jesteś pewien że masz blokadę po MAC? Operatorzy kablówki z reguły tego nie robią (miałem Vectre, teraz UPC i nie mam tam filtracji po MAC). Tzn robią dostęp po adresie MAC, ale tu chodzi o adres modemu kablowego. Przy necie z kablówki raczej router ustawia się że typ połączenia WAN to DHCP - no chyba że masz adres IP stały przyznany.
Pozdrawiam

  • 0

#3 taurus81

taurus81

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 05 07 2011 - 13:44

No może źle się wyraziłem. W umowie są wpisane adresy MAC modemu oraz karty sieciowej. Jeżeli podłącze modem do innego komputera z kartą sieciową o innym MAC'u to internet nie działa. Dopiero po 30 minutach system u operatora zczytuje nowy MAC i internet zaczyna działać. No i właśnie po podłączeniu routera do modemu, ustawieniu na dynamiczne IP i sklonowaniu MAC'a niestety internet nie działa. A co do tej drugiej metody to czy można podłączyć wyjście modemu z WAN routera? Czy to nie ma prawa działać?
  • 0

#4 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 05 07 2011 - 15:47

Czyli w routerze musisz wpisać adres karty sieciowej - a modem podłączasz tylko i wyłącznie do wejścia WAN... Inaczej router będzie służył jako switch (no tak prawie :confused:). Jak klonować adresy mac w tym routerze (Asus) jest opisane w tym dokumencie. Sprawdź czy wszystko wykonałeś prawidłowo i jeżeli dalej nic to podaj dokładnie jak połączyłeś routery i kompy z nimi. Teraz nie bardzo mam czas (praca ;>), ale wieczorem coś spróbuję popatrzeć i poradzić. Generalnie parę wskazówek
1. w jednej podsieci może być tylko jeden serwer DHCP - czyli pierwszy podpięty do modemu kablowego w drugim routerze wyłączasz serwer DHCP to dla LAN.
2. W ustawieniach pc dajesz automatyczny przydział IP - czyli DHCP, Bramkę domyślną możesz wpisać jako adres IP pierwszego routera.
3. Serwerów DNS raczej nie podawaj na sztywno - no chyba że masz podane od operatora, ale powinny być wpisane w routerze 1.
4. Adres drugiego routera wpisujesz jako stały z tej samej podsieci co pierwszy ale poza pulą adresów używaną przez serwer DHCP na pierwszym routerze.
Pozdrawiam
  • 0

#5 taurus81

taurus81

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 05 07 2011 - 22:08

No właśnie o to chodzi że gdy podłącze pod WAN to nic nie działa - może dokładniej.
Do momentu gdy kupiłem router było tak:
modem->komputer (komputer ma IP automatyczne, ręcznie wpisane są tylko DNS'y)
Po zakupie routera:
modem->router->komputer PC
->laptop

laptop ma diodę LINK która zapala się gdy podłączam go bezpośrednio do komputera przez kabel sieciowy, gdy odłączę komputer lampka gaśnie; gdy podłączam modem do routera do gniazda WAN to dioda nawet nie mrugnie pomimo sklonowania MAC'a i dowolnej konfigurcji (IP automatyczne czy statyczne). Dioda na modemie zapala się dopiero w momencie gdy do routera podłączę pod gniazdo LAN. Jednak nie udało mi się podłączając pod LAN uruchomić internetu. Kombinowałem ze statycznym IP ale ono jest przydzielane na pewien czas (dzierżawa) i przy wyłączaniu czasem ulega zmianie. Nie udało mi się ani razu uruchomić połączenia modem router poprzez WAN. Jeżeli chodzi o klonowanie MAC'a to dzięki za linka ale wiem jak to zrobić.
  • 0

#6 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 06 07 2011 - 08:50

Napisz jak chciałbyś te urządzenia połączyć tzn który router do modemu, który jako drugi (czy ma być jako router czy tylko AP) ile kompów i do którego urządzenia mają być podpięte itp.
Z chwilą gdy kompy podepniesz do gniazd LAN już powinny diody przy kartach sieciowych migać - pobieranie adresów sieciowych itp. Pytanie drugie jaki masz dokładnie modem kablowy?
Jeżeli na routerze wyłączyłeś DHCP a kompy są ustawione na automatyczne pobieranie adresu to tak będzie - musisz na pierwszym routerze włączyć serwer DNCP dla LAN, albo na wszystkich kompach i urządzeniach ręcznie ustawić parametry sieci.
Pozdrawiam
  • 0

#7 taurus81

taurus81

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 06 07 2011 - 15:09

Rozrysowałem na załączonym pliku jak to wygląda. Przy takim połączeniu nie świeci ani dioda WAN na routerze ani dioda link na modemie (czyli jakby modem nie wykrywa routera). Połączenie modem - router próbowałem kablem prostym i krosem.

Załączone miniatury

  • 1.JPG

  • 0

#8 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 07 07 2011 - 14:47

Witam ponownie
Proponuję zresetować router do ustawień fabrycznych - nacisnąć i przytrzymać przycisk "Przywróć". Podłącz tak jak na tym rysunku masz - czyli modem kablowy do wejścia WAN routera A PC do LAN. W opisie jest napisane że powinien się uruchomić kreator ustawień przy pierwszym uruchomieniu przeglądarki. Przed tym sprawdź jeszcze ustawienia połączeń internetowych w przeglądarce, usuń wszelkie domyślne połączenia jeżeli są, oraz adresy serwerów proxy. A i ustawień routera dokonujemy najpierw z PC podłączonego przewodowo. No i dalej skonfiguruj go jako router. Napisz czy możesz dostać się do routera z poziomu przeglądarki. I jak dalej nic to daj wyniki polecenia "ipconfig /all" wydanego w oknie poleceń kompa, oraz sprawdź czy router jest wykrywany przez program "Device Discovery" z płytki dołączonej do routera.
Pozdrawiam
  • 0

#9 nomosz

nomosz

    Początkujący

  • 41 postów

Napisano 10 07 2011 - 12:18

Przy ustawieniu LAN-WAN czyli łaczeniu dwóch róznych sieci masz ustawione adrsy lokalne w tej samej podsieci a nie może tak być bo łaczysz rózne sieci w tej samej podsieci i routerki głupieją zmien adres jednego z nichz innej podsieci. jak u asmaxa masz 192.168.1.1 to asusa ustaw na 192.168.10.1 przy masce jak się dmyslam 255.255.255.0. Ot cała filozofia. Co do podłaczenia modemu i asusa. Jak na ompie miałes dynamicznie to i router ustaw dynamicznie, mozesz dopisac dns, sklonuj MAC z sieciówki gdzie działa net, sieciówkę ustaw całkowicie w automat albo walnij adresację z DNSami i adresami z podsieci asusa adres bramy to adres routerka RT-n10

to powinno zadziałać, ewentualnie jak mówi szanowny przepiszca zresetuj router. Wyłacz Modem i włacz ponownie żeby przydzielił adres routerowi ze swojego serwera DHCP Jak podłaczasz do WAn to w routrze musisz miec właczone DHCP jak nie ustawisz kart sieciowych na sztywno bo w przeciwnym wypadku nie dostaną kompy IP. Przy podłczeniu LAN bedziesz mial neta najwyżej w jendnym kompie, bo pewnie ten modem przyznaje tylko jedno IP, jesli zadziała z prawdziwym MAC routerka

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych