Skocz do zawartości


Zdjęcie

budowa nowego kompa do gier za okolo 3500zł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 expendable

expendable

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 19 02 2013 - 00:05

Witam szanowni forumowicze. Zwracam się do was z prośbą o pomoc w budowie nowego komputera do najnowszych gier. Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie dlatego pomimo iż sam dobrałem już części, chciałbym was prosić o ocenę mojego wyboru i ewentualne poprawki;) Mam pewne wątpliwości czy moje wybory są słuszne, dlatego proszę was o wsparcie. Nie będę przecież pytał sprzedawcy w sklepie, bo wiadomo... ;))) Z góry dziękuję za wszelkie rady i opinie:)
P.S. Części dobierałem w Agito.pl. Czy słusznie?
Sprzęt który ''skomponowałem''.
1 - Płyta główna ASRock P67 PRO3 - 299zł
lub ASRock Z77 PRO3 - 319zł
2 - Procesor I5-2500K 3,3GHz-809zł
lub I5-3570K 3,4GHz - 839zł
3 - Chłodzenie procesora - Thermaltake Contac 21 - 93zł
4 - Panięć RAM - G.SKILL DDR3 2x4GB 1600MHz CL9 - 205zł
5 - Dysk HDD - WD5003AZEX 3.5 " 500 GB SATA III (6 Gb/s) - 271zł
6 - Dysk SSD - A-Data SP600S3 ASP600S3-64GM-C 64GB, SATAIII 6Gb/s - 231zł
7- Napęd pomijam bo mam;)
8 - Obudowa AeroCool STRIKE-X ONE - 149zł (na allegro)
9 - Zasilacz AeroCool STIKE-X 600W - 272zł
10-Karta graficzna, specjalnie zostawiłem to na koniec, bo tutaj mam największy problem z wyborem;)
-Gigabyte GTX660TI 2GB DDR5 192-bit -1082zł
-Gigabyte GTX660TI OC 3GB DDR5 192-bit - 1219zł
-Gigabyte Radeon HD7950 3GB DDR5 384-bit - 1126zł
- Najchętniej wybrał bym kartę GTX660 OC 2GB - 799zł lub Radeon HD7850 OC 2GB - 739zł lecz mam wątpliwości czy poradzą sobie z grami które wyjdą w niedalekiej przyszłości;) Co o tym myślicie, warto dokładać to tych droższych?
No i jeszcze jedno mnie nurtuje, te karty występują w wielu wydaniach, wybierałem Gigabyte ale są w podobnych cenach również asusy, msi, zotac, club3d, palit... Jednym słowem, temu kto się na tym nie zna może łeb rozsadzić ;) Cieszę się że mój jeszcze jest na swoim miejscu;) Ale pytanie jest takie, czy wybór Gigabyte jest dobry, czy też może warto pomyśleć nad innym dostawcą?
Komputer składam po raz pierwszy, nie znam się na podkręcaniu lecz może się poznam, dla tego procki są z K. Wiadomo, te bez K są tańsze, no ale... ;) Komputer tem ma mi służyć kilka dobrych lat, nie stać mnie na co roczne modernizacje itd, dla tego wybierałem karty graficzne z wyższej półki, by posłużyły dłużej, jak bóg da;)
Najtańsze zestawienie=3411zł Najdroższe=3598zł Więc nie ma wielkiej różnicy, oczywiście pomijając te najtańsze karty za nicałe 800zł ;) Te najtańsze karty zamieściłem by zapytać czy może jednak warto by się na nie zdecydować, myśląc o przyszłościowym graniu;) Wiadomo, chciałbym zapłacić jak najmniej. Jeszcze raz dziękuję za wszelkie opinie i rady:)

  • 0

#2 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 19 02 2013 - 10:05

Nie wygląda to źle ale osobiście bym kilka rzeczy zmienił. Rozumiem że w OC bawić sie będziesz ?
Dysk możesz zmienić na WD Blue 1TB - 260zł kosztuje więc masz 2x więcej pojemności niż w tym Black ale trochę krótszą gwarancję z kolei. Chyba że 500GB cię zadowala.
SSD 64GB moim zdaniem trochę mały, zainstalujesz system, jakieś zbędne aktualizacje, kilka programów i prawie pełny.
Obudowa strasznie festyniarsko-bazarowa zastanów się nad SPC Gladius M40 lub Zalman Z9. Zasilacz taki sobie i trochę "przewymiarowany", sugeruję coś od Corsaira lub OCZ czy BeQuiet. Jakbyś chciał modulara to np Corsair CX500M, OCZ ZT550W, BeQuiet Pure Power L8 530W.
Z grafik wybierałbym Gigabyte lub Sapphire - dobre chłodzenie i 3 lata gwarancji w przypadku GB. Zarówno HD7950 i GTX660Ti będą na podobnym poziomie więc brałbym co tańsze.

  • 0

#3 expendable

expendable

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 19 02 2013 - 18:14

Dziękuję za radę ''viris33''. Jeszcze nie wiem czy będę się bawił w oc, mam za mało wiedzy na ten temat lecz, może się to zmienić;) Myślę przyszłościowo.
-Co do tego dysku to powiem tak, mam obecnie laptopa i 320 gb dysk. Nie zapełniłem go nawet w połowie więc nie wiem czy w moim przypadku warto jest brać aż tak pojemny dysk jak ten 1TB. Ale dziękuję za uwagę;)
-Dysk ssd faktycznie troszkę mały, poszukam jakiegoś 128gb, chyba starczy;) Czy te dyski z A-Data są dobre? A może polecisz jakąś zaufaną markę?
-Co do obudowy to faktycznie, jej design pozostawia wiele do życzenia. Wybrałem ją z uwagi na stosunek cena / możliwości chłodzenia. Ale ta obudowa którą poleciłeś ''Zalman Z9'' jest o wiele ładniejsza a przy tym również oferuje dobre chłodzenie i nie jest o wiele droższa więc, na nią się zdecyduję:)
-Skoro uważasz że zasilacz 600W to za dużo to również posłucham twojej rady i wezmę tego ''Corsair CX500M''. Tu z kolei zaoszczędzę kilka złotówek co zrekompensuje tą obudowę;)
-Co do grafiki to mam do ciebie pytanie. GTX660TI ma 2GB i 192bit a Radeon7950 ma 3GB i 384bit. Jak to jest że te karty w testech wypadają podobnie a nawet nieco wygrywa GTX? Patrząc na parametry Radeon nie powinien mieć problemów z pokonaniem GTX-a, a jednak... Gdybyś mógł mi to jakoś wyjaśnić, będę wdzięczny;)
-Co byś mi polecił odnośnie ''bazy''? Brać tego I5 2500K + ASRock P69 PRO3 czy może lepiej tego I5 3570 + ASRock Z77 PRO3? Niby ten drugi zestaw wydaje się być bardziej przyszłościowy z uwagi na Ivy Bridge, no ale...;)
Jeszcze raz, bardzo ci dziękuję za wszelką pomoc:)
  • 0

#4 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 19 02 2013 - 22:42

Jeśli 500GB dysku ci w zupełności wystarczy to można wziąć WD Blue 500GB WD5000AAKX czy Seagate Barracude około 200zł kosztują to zaoszczędzone 70zł dorzucimy do SSD. Jeśli o nich mowa sugeruję popularny OCZ Vertex4 128GB na który masz 5 lat gwarancji lub Samsung 830, szybkie i polecane dyski. Z A-Daty są OK bo firma zajmuje sie pamięciami ale ten który wymieniłeś akurat wysokich lotów nie jest - bardzo budżetowy model, przeciętna wydajność daleko od topowych dysków ogólnie dla naiwniaków - więc nie polecam.
Sprawę zasilacza mamy załatwioną - Corsair dobry wybór, elektrycznie dobrze wykonane, duża sprawność, bogate okablowanie w dodatku masz możliwość odpięcia niepotrzebnych kabli żeby się nie "pałętały" po obudowie. Obudowa rozumiem że temat też zamknięty.

Z grafikami jest już więcej tłumaczenia bo mimo ładnych parametrów na papierku bywa różnie. Jak sam zauważyłeś GTX660Ti ma nawet lekką przewagę nad 7950 mimo węższej szyny pamięci. Co tu dużo pisać - taka architektura, większa wydajność rdzenia, zapewne gdyby miała szynę 256bit zbliżyłaby się niebezpiecznie wydajnością do GTX670 więc zdławiono ją na szynie. Wybór karty pozostawiam tobie, sam wybierzesz co będzie dla ciebie lepsze.

Z procesorem w zasadzie co nie weźmiesz będzie OK, 2500K - starsza generacja ale prawie tak samo wydajna no i nie miewa problemów z przegrzewaniem po dużym OC jak 3570K. Ten zaś ma zaimplementowanych kilka nowych instrukcji + 100MHz wyższy zegar i w zasadzie tyle, aha oba podkręcają się mniej więcej do tej samej granicy. Płytę sugerowałbym raczej na nowszym chipsecie Z77 bo masz natywną obsługę SATA3 i USB3.0 które się przydadzą. Ja bym połączył 2500K + Z77.

To chyba tyle.

Użytkownik viris33 edytował ten post 19 02 2013 - 22:45

  • 0

#5 expendable

expendable

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 19 02 2013 - 23:48

Po raz kolejny bardzo ci dziękuję za pomoc ''viris33'':)
Zrobię tak, wezmę ten HDD WD Blue 500GB. Jak słusznie zauważyłeś, przyda się tych kilka złotych do SSD. Jeśli zaś chodzi o SSD właśnie, znalazłem Samsunga 840 120GB za 386zł. Tych 8GB różnicy już nie zrobi a cena jak najbardziej zachęca:)
Jeśli chodzi o grafikę to zdecyduję się jednak na tego GTX660TI. Wezmę od GigaByte ponieważ słyszałem że z Sapphire ciężko jest się dogadać odnośnie ewentualnej gwarancji, Oczywiście to tylko zasłyszana informacja lecz jeśli w grę wchodzą spore pieniądze, lepiej nie ryzykować;)
Skoro uważasz że połączenie i5 2500K + Z77 jest jak najbardziej na miejscu to, nie pozostaje mi nic innego jak tylko posłuchać twojej rady (po raz kolejny;))
Ok słowem podsumowania, chciałbym powiedzieć że rozwiałeś wiele moich wątpliwości. Jeśli kiedyś będę miał problem to, już wiem do kogo się zwrócić;)
Jednym słowem ''viris33'' ODPOWIEDNI CZŁOWIEK, NA ODPOWIEDNIM MIEJSCU:) Bardzo serdecznie ci dziękuję za udzieloną mi pomoc. Pozdrawiam i temat uważam za zamknięty:)
  • 0

#6 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 20 02 2013 - 20:11

Samsung 840ka też dobry wybór. Sapphire nie robi kart na układach od nvidii, tylko AMD. A gigabyte jest OK, 3 lata gwarancji i wydajne chłodzenie.
Chłodzenie jakieś planujesz na CPU ?
  • 0

#7 expendable

expendable

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 21 02 2013 - 18:46

No tak, masz rację, mylą mi się te wszystkie firmy i podfirmy;) No ale tak to jest jak człowiek dopiero zaczyna się interesować jakimś tematem hehehe;)
Na to CPU planuję kupić Thermaltake Contac 21. Opcjonalnie myślałem jeszcze nad Thermaltake Contac 16. Ceny tych chłodzeń nie ścinają z nóg a mimo to opinie na ich temat są bardzo pozytywne. Tak czy inaczej lepsze to niż chłodzenie otrzymane od intela wraz z procesorem, które podobno nadaje się jedynie na breloczek;) Po za tym nie mam w planach robić OC przynajmniej do momentu gdy ten zestaw będzie sobie radził na fabrycznych ustawieniach. No i jak już wspominałem nie mam jeszcze wystarczającej wiedzy na ten temat by się tak bawić. Dla tego wydaje mi się że jak na moje potrzeby takie chłodzenie wystarczy. I tak do obudowy którą mi poleciłeś trzeba będzie dokupić jakieś wentylatory, no ale do której nie trzeba hehehe;) Jeśli masz jakieś uwagi co do tego mojego planowanego chłodzenia to wal śmiało:)
  • 0

#8 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 22 02 2013 - 17:47

Nie mam zastrzeżeń jeśli chodzi o chłodzenie. Contac 21 to dobry Cooler.
  • 0

#9 expendable

expendable

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 26 02 2013 - 00:15

Mam jeszcze takie pytanie. Ostatnio doszedłem do wniosku że wysuszę swój portfel ale kupię GTX 670. Nie wiem tylko czy opłaca się brać wersję 4GB. Co o tym sądzisz? No i czy w takim przypadku nie będę musiał kupić również mocniejszego zasilacza niż ten 500W?. Z góry dziękuję za odp:)
  • 0

#10 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 28 02 2013 - 12:41

Nie opłaca, to praktycznie to samo co zwykły GTX670. Chyba że tworzysz konfigurację z trzech lub więcej monitorów do grania.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: komputer do gier



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych