Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zestaw dla grafika/animatora za 3-3,5k


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 nastynas

nastynas

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 27 10 2007 - 18:35

Witam,

W sprawach sprzętu jestem kompletnym laikiem, dlatego proszę o pomoc w wyborze zastawu. Wszystkie wymagania poniżej. Przeglądałem proponowane tutaj zestawy ale wolałbym zaczerpnąć jeszcze dodatkowej opinii. Np. procesor chciałbym kupić Q6600 bo wydaje mi się bardziej przyszłościowy niż E6750. I jeśli ktoś będzie tak miły i mi pomoże :P to niech skrobnie kilka słów wyjaśnienia dlaczego wybrał ten a nie inny komponent.

1. Komputer w 80% do pracy z grafiką. Głównie After Effects (czyli animacje, obróbka video), Photoshop i 3Dmax. Pozostałe 20% czasu to Internet i okazjonalnie gierki (dlatego karta graf. w okolicach 1200zl)
2. Absolutna stabilność, no nie ma po prostu prawa się cokolwiek wieszać :P
3. Jakość liczy się bardziej niż cena
4. NIE będzie podkręcany żaden element
5. RAM 4gb
6. karta graficzna tak w okolicach 1200zł max, przy czym MUSI obsługiwać OpenGL 2.0 (NVIDIA rekomendowana - tak sobie życzy Adobe)
7. Cichutko ma chodzić zasilacz i procesor (Intel)
8. Dysk sporych rozmiarów i solidny. Jeśli jest jakiś sposób na rozłożenie, zabezpieczenie danych (np. dwa dyski, RAID) to poproszę o kilka słów wyjaśnienia
9. Nie potrzebuję: monitora, nagrywarki DVD i głośników. Chętnie przeczytam jakie obudowy do tego zestawu polecacie a nawet jaką klawiaturę i myszkę :P
10. Jeśli to ma jakiekolwiek znaczenie to używam Win XP sp2
11. Przedział cenowy 3000-3500 zł brutto, ale jeśli będzie uzasadnione przekroczenie budżetu to 4000 też ok

  • 0

#2 Diabel

Diabel

    Początkujący

  • 36 postów

Napisano 27 10 2007 - 19:26

potrzebojesz go na juz czy mozesz poczekac 2-3 tygodnie ??
jesli mozesz to bedziesz mial wybor co do karty graficznej mam na mysli radoslawa 2950 :P i GF`a 8800GT (juz w poniedzialek premiera)
co do reszty nie chce strzelic jakiejs gafy zwlaszcza w plycie glownej (w tej materi jestem zielony)

  • 0

#3 nastynas

nastynas

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 27 10 2007 - 20:02

Mogę poczekać tydzień góra dwa tyg.
A grafika musi być z NVidia jak napisałem na początku :P Także radosław odpada.

Jakieś inne pomysły? Co z procesorem i dyskami. Bawił się ktoś z RAIDem?
  • 0

#4 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 27 10 2007 - 20:09

Niby dużo kasy na to przeznaczasz, ale jak przydzie co do czego to się robi ciasno. Niestety zmieszczenie się w 3500 raczej się nie uda. Proponowałbym coś takiego:

Procesor [775] Procesor Intel Core 2 Quad Q6600 2.4GHz 8MB 1 823.00
Chłodzenie procesora Cooler na procesor Scythe Mugen (754/939/940/AM2/478/775) 1 145.00 - jeśli ci zalezy na ciszy musisz wziąć jakieś chłodzenie bo box będzie wył, zwłaszcza na czterordzeniowcu, który lubi się grzac
Płyta główna [INT][775] Płyta Abit AB9 QuadGT 1 549.00 - jedna z najlepszych płyt, cyfrowe zasilanie, do tego w rozsądnej cenie
Pamięć Pamięć DDR2 2x1GB PC6400 800MHz GeIL Ultra CL4 GX22GB6400UDC 2x222.00 -
Dysk twardy [SATA2] Dysk Samsung 400GB 7200 16MB HD403LJ 2x299.00 - dwa dyski do spięcia w raid 1, tu mozesz poczytac z czym się to je http://pclab.pl/art16652.html
Obudowa [ATX] Obudowa Antec NSK6000-EU 1 259.00 - niezła obudowa, zapewnia dobra wentylację, doskonała jakośc wykonania, do tego w miarę sensowna cena
Zasilacz be quiet! Straight Power E5-500W 1 349.00
Wartość sprzętu brutto 3167.00

Jak pewnie zauważyłeś nie dałem grafiki. W poniedziałek ma byc premiera nowych kart nVidii, 8800GT, zapowiadają się interesująco, wydajnościowo w okolicach 8800GTS , cena ok 800 zł i takie coś bym polecał.
Jak pracujesz pod 32-bitowym xp-kiem to 3GB ramu wystarczy, bo on obsługuje 3,2GB, do obsługi wiekszej ilości potrzebny byłoby system 64bit
  • 0

#5 Diabel

Diabel

    Początkujący

  • 36 postów

Napisano 27 10 2007 - 20:09

no to za 800-900 zl (cenna powinna byc w tych granicach ) masz GF`a 8800GT ale wychodzi w poniedzialek wiec poczekaj na testy :P (sam mam zamiar go kupic :P )co do reszty napewno ktos ci pomoze :P
  • 0

#6 nastynas

nastynas

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 27 10 2007 - 20:30

Diabeł dzięki za info :P

Nurek podałeś fajny config, dzięki wielkie! Faktycznie kasa się szybko rozchodzi, ale te podzespoły myśle ze są tego warte.

A co z RAM, bo skoro faktycznie xp obsługuje tylko 3.2gb to pozostaje mi kupić 3 kostki po 1gb czy jakaś inna kombinacja? Ma to jakiekolwiek znaczenie jak są dobrane kości?
  • 0

#7 Diabel

Diabel

    Początkujący

  • 36 postów

Napisano 27 10 2007 - 21:45

ja tak czy siak biore 2x1gb x2 (czyli poprostu 4 gb) jesli przesiade sie na viste lub XP 64 (xp raczej wczesniej niz vista :P )bede mial dten 1gb w zanadrzu

pozatym jak zobaczysz zaoszczedzisz na tym max 100zl a ale poznej mozesz zaplacic sporo wiecej za DDR2 (zobacz ile kosztuje teraz SDRam i DDR cenny astronomiczne)po drugie tak masz 2x duale :P a po trzecie ladnie brzmi 4gb ramu :P

ale to twoja kaska i ty nia rzadzisz :P wiec decyzja nalezy do ciebie :P (mialem podobny problem 2 czy 4gb wybralem 4 bo mam zamiar kompa zmienic za 2-3 lata dopiero a pozniej DDR2 mozna ze swieca szukac :) )
  • 0

#8 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 27 10 2007 - 23:38

A co z RAM, bo skoro faktycznie xp obsługuje tylko 3.2gb to pozostaje mi kupić 3 kostki po 1gb czy jakaś inna kombinacja? Ma to jakiekolwiek znaczenie jak są dobrane kości?

Nie wiem czy dobrze mnie zrozumiałeś, system będzie pracował na 4GB ramu, ale uzywał będzie tylko 3GB
Gdybys się zdecydował na 3GB to najlepiej 3x1GB wziąć. Z drugiej strony Diabeł ma dużo racji że kiedyś mogą być problemy z rozbudową a wiele na tym się nie zaoszczedzi.
  • 0

#9 nastynas

nastynas

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 28 10 2007 - 00:08

Nurku nie doczytałem z tym RAMem, bo faktycznie napisałeś o 4gb tylko tak na pierwszy rzut oka to wyglądało jak 2gb :P Oczywiście oszczędność 100zl nie jest tutaj praktycznie nic warta.
A w jaki sposób dobrałeś do tego configu akurat taką pamięć, czy ma to jakieś głębsze uzasadnienie?

Drugie pytanie w sumie niepotrzebnie nieco mi się nasuwa, ale skoro już kupuje ten dodatkowy wiatraczek na CPU (bo rozumiem że ten box'owy się wywala) to może warto się zastanowić nad nieznacznym podkręceniem procesora? Czytałem że płyta Abitu nieźle się do tego nadaje. Oczywiście ja się za to nie zabieram, oddam to w ręce komuś co się na tym zna :P

I jeszcze o procesorze: faktycznie nie pakować się już w Exxxx?
  • 0

#10 Diabel

Diabel

    Początkujący

  • 36 postów

Napisano 28 10 2007 - 00:46

nie wywalaj Box`owego wentla bo nieuznaja ci gwarancji jak by czasem cos sie stalo z procem
  • 0

#11 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 28 10 2007 - 01:24

A w jaki sposób dobrałeś do tego configu akurat taką pamięć, czy ma to jakieś głębsze uzasadnienie?

Jest to firmowa, w miarę tania i solidna pamieć . Napisałeś że nie chcesz podkręcać, więc niepotrzebne ci niewiadomo co za kopę kasy.

Drugie pytanie w sumie niepotrzebnie nieco mi się nasuwa, ale skoro już kupuje ten dodatkowy wiatraczek na CPU (bo rozumiem że ten box'owy się wywala) to może warto się zastanowić nad nieznacznym podkręceniem procesora? Czytałem że płyta Abitu nieźle się do tego nadaje. Oczywiście ja się za to nie zabieram, oddam to w ręce komuś co się na tym zna :P

Procesor który kupujesz jest dosyc mocny. Podkręcanie zawsze może się objawic jakąś niestabilnością, po drugie wtedy sprzęt bardziej się grzeje (więc wentylator musi chodzić szybciej, a to z kolei powoduje dodatkowy hałas). Na twoim miejscu bym się w to nie bawił (przynajmniej nie do momentu w którym nie zacznie ci brakowac wydajności), zwłaszcza że jak mówisz, zalezy ci na 100% stabilności. Nie znaczy to oczywiście że się podkręcić nie da, albo ze jak podkręcisz to komp się bedzie wieszał, komponenty są tak dobrane ze spokojnie się można podkręcać, ale zawsze jest małe prawdopodobieństwo że coś będzie nie tak.

I jeszcze o procesorze: faktycznie nie pakować się już w Exxxx?

W zastosowaniach o których piszesz cztery rdzenie akurat się sprawdzą. Gdybyś potrzebował komputera do gier poleciłbym ci dwurdzeniówkę, a quada wybił z głowy, ale tutaj cztery rdzenie mają uzasadnienie..

  • 0

#12 xabre

xabre

    Początkujący

  • 112 postów

Napisano 28 10 2007 - 11:03

Zestaw proponowany przez Nurka jest dobry, ale...
Przyczepiłbym się do zasilacza - moim zdaniem Corsair CMPSU-520HXEU 520W lepszy od BQ.
Dodatkowo płyta główna, QuadGT jest rewelacyjną płytą.. jednak w tej samej cenie można dostać Foxconna P35A, ABITA IP35 i Gigabyte GA - P35C-DS3R które są nowocześniejsze i równie stabilne.

  • 0

#13 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 28 10 2007 - 12:44

Zestaw proponowany przez Nurka jest dobry, ale...
Przyczepiłbym się do zasilacza - moim zdaniem Corsair CMPSU-520HXEU 520W lepszy od BQ.

Owszem, swietny zasilacz, sam mam i sobie bardzo chwale. Będzie równie dobrym wyborem, z tym że jest trochę drozszy.

Dodatkowo płyta główna, QuadGT jest rewelacyjną płytą.. jednak w tej samej cenie można dostać Foxconna P35A, ABITA IP35 i Gigabyte GA - P35C-DS3R które są nowocześniejsze i równie stabilne.

Tu się nie zgodzę. Ich "nowocześniejszość" polega na tym że mają nowszy chipset, który w zasadzie nic nie wnosi. Wszystkie mają gorsze sekcje zasilania -Abit i Foxconn 4-fazową, Gigabyte 6-fazową - jak się to ma do 8 fazowego cyfrowego zasilania w QaudGT? To akurat bardzo ważna sprawa bo Quad potrafi wziąć ok 130W mocy i przy dłuższym uzytkowaniu część sałbszych płyt po prostu pada. Quad lepszy jest w wielu drobnych szczegółach - choćby chłodzenie wszystkich elementów, kondendsatory solid-state, regulacja wszystkich wiatraków z poziomu bios i wiele innych drobnych smaczków. Płyty które podałeś nie są złe (dodatkowo są nieco tańsze od GT), ale na pewno nieuznałbym ich za równie dobre co ten Abit, zwłaszcza pod Quada.
  • 0

#14 xabre

xabre

    Początkujący

  • 112 postów

Napisano 28 10 2007 - 13:10

Quad lepszy jest w wielu drobnych szczegółach - choćby chłodzenie wszystkich elementów, kondendsatory solid-state, regulacja wszystkich wiatraków z poziomu bios i wiele innych drobnych smaczków. Płyty które podałeś nie są złe (dodatkowo są nieco tańsze od GT), ale na pewno nieuznałbym ich za równie dobre co ten Abit, zwłaszcza pod Quada.


W zasadzie racja, nie ma się co sprzeczać. :P
  • 0

#15 nastynas

nastynas

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 28 10 2007 - 13:43

Wow chłopaki naprawdę dzięki za konkretne odpowiedzi! Nawet mała sprzeczka się wywiązała :P

W zasadzie to już wszystko zostało omówione, czekamy teraz na premierę karty 8800gt na którą to się pewnie zdecyduje. Jeszcze tylko dla formalności zapytam o dysk. Czytałem o RAID i powiem szczerze, że nie jestem przekonany. Mówię tutaj tylko o wykorzystaniu 2 dysków, większa ilość w moim przypadku to zbędna fanaberia. Dlatego jeśli nie będę się bawił w RAID to pozostaje wybrać naprawdę solidny i stabilny dysk i pamiętać o regularnych backupach.

Macie jakiegoś faworyta wśród dysków? Godnego zaufania a w dodatku nie głośnego (Nurek podałeś dobry model, ale lubię wiedzieć więcej :P )
  • 0

#16 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 28 10 2007 - 13:46

Moje zdanie na ten temat jest w tym temacie, nie będę się powtarzał /Kupujemy-nowy-k...gier-t9778/
  • 0

#17 nastynas

nastynas

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 28 10 2007 - 13:51

Nurku trzeba było od razu rzucić tym linkiem :P Wczoraj przeglądałem mnóstwo tematów ale tego nie zauważyłem. Zresztą jak się zna na sprzęcie tak jak ja to samo przeglądanie postów nie wystarcza. Dzięki!

PS. Jak będziesz miał opinie o 8800gt to poślij mi PM z linkiem/cokolwiek albo dopisz kilka słów do tego tematu.
  • 0

#18 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 28 10 2007 - 14:16

Pierwsze nieoficjalne testy na temat 8800GT juz są, ale jak bedzie to się okaże.
http://esports.pl/?id=post&post_id=1879518944
http://www.egielda.com.pl/?str=news&id=2253
  • 0

#19 xabre

xabre

    Początkujący

  • 112 postów

Napisano 28 10 2007 - 16:05

Macie jakiegoś faworyta wśród dysków? Godnego zaufania a w dodatku nie głośnego (Nurek podałeś dobry model, ale lubię wiedzieć więcej :P )


Ja osobiście od ładnych kilku lat używam Seagate'ów - nigdy się nie zawiodłem.
Do RAID jest nawet specjalna seria tej firmy: http://www.komputronik.pl/Dyski_twarde/Wewnetrzne_ATA_/_SATA/Dyski_3_5__desktop_/Seagate/Serial_ATA__seria_Nearline/Seagate_400_GB_Barracuda_ES_16MB_Serial_ATA_II_/pelny,id,30663/. Osobiście nie miałem styczności z tym konkretnie modelem, ale są podobno cichsze od serii 7200.10.
Samsungi są w niektórych testach mniej wydajne od ST Barracud, ale wszyscy są zgodni co do tego, że również cichsze.
Stosunek wydajność/cisza wypada na korzyść Samsunga - jednak nie dotyczy to wszystkich modeli.
Nie wiem co będzie najlepsze od Samsunga więc nie będę w błąd wprowadzał, jak znajdę chwilę czasu to poprzeglądam testy i wtedy się określę - bo na własnoręczne testowanie nie ma szans (jak już mówiłem nie używam HDD tej firmy ani osobiście, ani w montowanych zestawach)

Edit: Sorki za błąd w linku już zmieniłem :P

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych