Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zawieszenie komputera po starcie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 kristal

kristal

    Początkujący

  • 14 postów

Napisano 27 10 2011 - 19:34

Witam. Mam dość dziwny problem z komputerem którego wczesniej nie miałem. Chcialem zrobić format partycji. Podczas formatu wszystko przebiegało dobrze. W czasie kiedy dysk był formatowany poszedłem coś zjeść. Kiedy wrociłem zobaczyłem początkowy ekran po uruchomieniu komputera(przed biosem). Na tym menu pisze model płyty głównej i takie gówienka. Ku mojemu zaskoczeniu nie chciało zniknac i wtedy okazało się, że na tym polega mój problem. Po każdym restarcie kompa jest identycznie zawiesza się wszystko po 3 sekundach. Po próbie wejscia w biosa zacina się i kaplica. Jedyną czynnością, którą można zrobić to zapalanie i gaszenie diod na klawiaturze. Przed formatem podkrecalem procesor, ale komputer bootował kilka razy wiec raczej to nie to. Zfrustrowany zacząłem odpinać losowe rzeczy zaczynajac od klawiatury koncząc na dysku twardym i właśnie TO okazało się przyczyną. Po odłączeniu dysku wszystko działa normalnie tylko pisze, że brakuje dysku, ale zauważyłem przez ułamek sekundy komunikat o treści "cmos checksum bad". Po tym komunikacie stało się jasne, że trzeba zresetować bios, ale zrobiłem to przed wyjęciem dysku. Moglem wejsc i tak w bios więc to było raczej bez różnicy. Z menu biosu wczytałem robocze ustawienia, ale nic nie dało.

Proszę o pomoc nie wiem co robić, boję się, że mój dysk twardy padł, a mam tam ważne dane. Przepraszam również za gramatyke, ale pisze z telefonu. Pozdrawiam.

Jutro kupię nową baterię do biosu i dam znać.

  • 0

#2 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 27 10 2011 - 20:37

Reset BIOS-u to zwarcie poprzez zworki na płycie głównej (patrz instrukcja do płyty), lub wyjęcie akumulatorka na np. 1 godzinę.
Wymiana akumulatora to zbędna opcja.

  • 0

#3 kristal

kristal

    Początkujący

  • 14 postów

Napisano 28 10 2011 - 13:38

Tak mi pisali na innym forum, w takim razie co mam zrobić?
  • 0

#4 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 28 10 2011 - 14:59

Napisz jaką masz płyt główną i Ci powiemy czy możesz zresetować poprzez zworkę CMOS albo zobacz na płycie czy nie ma takiego napisu pod jakąś zworką lub w książce od płyty głównej. Jeżeli znajdziesz te zworkę to przestaw ją na sąsiednie i poczekaj kilka minut, a następnie przestaw tak jak było xD Jeżeli po tej czynności nic się nie zmieni to najlepiej pożycz od kogoś baterie i wsadź do płyty swojej i przekonasz się w tedy czy aby na pewno ona jest temu winna ;)

Użytkownik Abback edytował ten post 28 10 2011 - 15:02

  • 0

#5 kristal

kristal

    Początkujący

  • 14 postów

Napisano 28 10 2011 - 20:12

Kupiłem baterie i wstępuje identyczny problem. Z dyskiem nie odpala(zacina sie przed biosem), a bez dysku pisze cmos secrum bad.

Błagam o pomoc
  • 0

#6 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 28 10 2011 - 20:35

Prosisz o pomoc ale jak widzę nie potrafisz współpracować z osobami które starają się Ci pomóc. Zastosuj się do tego co napisałem wyżej bo inaczej nie dojdziemy do ładu z tym. Kupno baterii było głupim posunięciem no ale na szczęście to nie duży wydatek xD
  • 0

#7 server

server

    Zaawansowany użytkownik

  • 414 postów

Napisano 28 10 2011 - 20:37

Jaki dysk? Jak SATA, to przełóż w inne gniazdo.
  • 0

#8 kristal

kristal

    Początkujący

  • 14 postów

Napisano 28 10 2011 - 21:13

Przepraszam, ale jestem tak zdenerwowany, że nie jestem w stanie myśleć. O wymianę baterii poinformowali mnie na innym forum.

Dobra przejdę do rzeczy:


Moja konfiguracja to:
P5LD2
3GB RAM KINGSTON ddr2
Core 2 duo e4300 1.8
Gainward GTS 450 512MB DDR5
Fortron gsp-60 500W(nie pamiętam dokładnie modelu, wiem że ma sprawność 80+)

Żadnej zworki na płycie nie widzę. Dysk dokładnie nie wiem jaki jest, chyba SATA. Na żółtym kabelku piszę SERIAL ATA. Mam dwa wejścia na płycie głównej gdzie po włożeniu do każdego występuje to samo.

Po starcie komputera i wciśnieciu TAB pokazuje informację o komputerze gdzie m.in pisze:
Auto detecting 4th master.. Ide hard disk
4th master: samsung sp1603c vl-50
UltrA dma mode-5 s.m.a.r.t. Capable and status OK

Więc raczej dysk jest wykrywany przez system, ale dlaczego przez niego się zawiesza system to nie wiem. Jeszcze mnie ciekawi dlaczego po wymianie na nową baterię występuje ten sam komunikat co na starej: CMOS CHECKSUM BAD, jeżeli dobrze się orientuje to chodzi o to, że bateria jest na wyczerpaniu.

Napisze pokrótce jeszcze o problemie jeżeli nie napisałem czegoś zrozumiale.

Komputer zawiesza się od razu po uruchomieniu komputera, przed wyskoczeniem informacji o biosie, wtedy kiedy piszę model płyty głównej, która jest napisana powyżej: P5LD2. W tym czasie mogę wcisnąć DEL oraz TAB. Po wciśnieciu TAB wyskakują informację i na tym się zawiesza, ale mogę wciśnąc f8 oraz DEL, ale nie wczytuje się i pomaga restart. Po wciśnięciu DEL do wejścia do biosu zawiesza przy wczytywaniu. Komputer opala jedynie po odłączeniu zółtego kabelka oraz chyba przy odłączeniu zasilania. Dodam, że po podlączeniu zasilania dysk się ładuję. Komputer odpala normalnie tylko poprostu nie wykrywa dysku i wyskakuje komunikat: CMOS CHECKSUM BAD, mimo że wymieniłem baterię, wcześniej na starej też wyskakiwał
  • 0

#9 kristal

kristal

    Początkujący

  • 14 postów

Napisano 29 10 2011 - 12:59

Halo. To nie jest jakiś tam problem. Chcę go rozwiązać jak najszybciej!

Użytkownik kristal edytował ten post 29 10 2011 - 12:59

  • 0

#10 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 29 10 2011 - 20:10

Kolego z tym CMOS-em może być tyle problemów, że masakra ;) A jeżeli problem występuje z dyskiem to najlepiej jak pożyczysz od kogoś dysk i podepniesz u siebie i zobaczysz czy w tedy pójdzie xD CMOS to błąd sumy kontrolnej z którą może być dosłownie wszystko związane ;)

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: CMOS Checksum Bad zawieszanie komputera



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych