Skocz do zawartości


Zdjęcie

XP Home - format szyfrowanego dysku


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 mih77

mih77

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 15 04 2011 - 17:03

Witam

Proszę o poradę, bo nie czaję jak zabezpieczyć dysk przed formatem.

Jest tak:
- mam dysk C systemowy i dysk E zaszyfrowany Truecryptem (fizycznie jeden dysk).
- problemem jest wyświetlanie się komunikatu systemowego przy próbie otwarcia dysku E (bez odszyfrowania) o treści: "czy chcesz sformatować ten dysk teraz? Tak/Nie"
Nie chcę próbować nawet sprawdzać czy konto Gościa a także inne ograniczone konto może ten dysk sformatować.
System uważa go za niesformatowany, a więc nie można na nim edytować zabezpieczeń. Jedyną rozsądną opcją wydaje mi się, że jest nałożenie ograniczeń co do formatowania dysków przez innych użytkowników. Jak to zrobić w systemie Windows XP Home (SP3)? Jak zabronić innym użytkownikom formatowania dysków? Albo jak wejść w edycję ich uprawnień?
Z góry dzięki za pomoc

Pozdrawiam

  • 0

#2 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 15 04 2011 - 22:04

Masz to tu Start/wydajność i konserwacja/Narzędzia administracyjne/Zasady zabezpieczeń lokalnych klikasz na ikonę pokazuje ci się panel Ustawienia zabezpieczeń lokalnych tam po prawej na dodatkowym panelu masz spis i tam jest ikona z informacją np. Przypisywanie praw użytkownika klikasz po lewej na głównym panelu pokaże ci się spis jakie możesz wprowadzić zmiany. Podświetlasz opis klikasz i klikasz na Właściwości tam masz opcję ustawień oraz opis nim coś zrobisz przeczytaj opis.
I uwaga proponuję abyś zapisywał/a każdy krok po kroku bo jak zapomnisz coś nabroił/a to już kaplica, będziesz miesiąc szukał/a przyczyny złej pracy komputera i tylko format przyśpieszy używalność komputera. Tak ogólnie radzę tam grzebać osobie zaawansowanej inaczej może być krucho.

[uwaga=cabana]Czerwony kolor jest dla administracji[/uwaga]



Użytkownik cabana edytował ten post 15 04 2011 - 22:30

  • 0

#3 mih77

mih77

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 16 04 2011 - 21:33

Masz to tu Start/wydajność i konserwacja/Narzędzia administracyjne/Zasady zabezpieczeń lokalnych


Niestety nie mam tego. Chyba w XP Home nie ma tej "zaawansowanej" funkcji. Fatalnie.
Jak to obejść? Istnieje jakiś program który to zrobi?
  • 0

#4 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 16 04 2011 - 22:06

Dziwne każdy system ma prawa administratora i pozwala na ingerencję w system zabezpieczeń.
  • 0

#5 bierek1989

bierek1989

    Początkujący

  • 71 postów

Napisano 18 04 2011 - 10:38

Windows HOME, jest bardzo uszczuplony np. o gpedit.msc .
Możesz w rejestrze przykładowo dla wszystkich użytkowników wyłączyć dostęp do dysku w skrypcie logowania a sobie dać
skrypt logowania który pokazuje dysk a
wylogowywania który go wyłącza.
Pasuje Ci taka opcja?
  • 0

#6 mih77

mih77

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 19 04 2011 - 14:04

Możesz w rejestrze przykładowo dla wszystkich użytkowników wyłączyć dostęp do dysku w skrypcie logowania a sobie dać skrypt logowania który pokazuje dysk a wylogowywania który go wyłącza.
Pasuje Ci taka opcja?


Pasuje. O to chodzi właśnie. Jak to zrobić?
  • 0

#7 bierek1989

bierek1989

    Początkujący

  • 71 postów

Napisano 19 04 2011 - 15:30

http://www.agavk.p9.pl/strony/win_ukrywanie.php
Postępujesz według instrukcji z tej strony.
Eksportujesz klucz rejestru jeden który ukrywa (czyli z wartością Twojego dysku) i drugi ktory odkrywa (czyli z wartością 0).
Tworzysz plik bat który będzie odpalał się dla wszystkich użytkowników (dodajesz go do autostartu).

@plik.bat
if not %username%==twojanazwaprofilu regedit /S sciezkadoblokowania\nazwaplikublokujacego.reg
if %username%==twojanazwaprofilu regedit /S sciezkadoblokowania\nazwaplikuodbloko.reg
Minus tego jest taki, że ktoś kto ma totalcommandera normalnie odpali dysk.
Nie bedzie on widziany tylko w moim komputerze...
Jest jeszcze inny sposob ale jestem w pracy i nie mam windowsa przy sobie zeby przetestowac:P

Użytkownik bierek1989 edytował ten post 19 04 2011 - 15:32

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych