Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wysoka temperatura w laptopie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 barowuni

barowuni

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 16 11 2015 - 11:13

Witam,

 

Tak jak w temacie problem dotyczy wysokiej temperatury w laptopie.

Po uruchomieniu laptopa i włączeniu przeglądarki z kilkoma stronami... po niedługim czasie temperatura bardzo szybko rośnie, laptop bardzo szumi, jest gorący od spodu po czym sie wyłącza.

Po uruchomieniu różnego rodzaju gierek.. nawet nie na najwyższych delatach laptop dostaje szału.. temperatura osiąga ~80 stopni i sie wyłącza.

Jeszcze w jakiś sposób unikam tego stawiając laptopa "na czymś" by nie był bezpośrednio na blacie.. to wtedy aż tak szybko się nie nagrzewa.

 

W załączniku zrzut ekranu z Core Temp gdzie był włączony chrome z 4 stronami...

Co może być problemem? Czy po prostu ten laptop z tym procesorem jest taki słaby......?

 

Z góry dzięki

 

Pozdrawiam



Użytkownik barowuni edytował ten post 16 11 2015 - 11:22

  • 0

#2 barowuni

barowuni

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 16 11 2015 - 11:14

Zapomniałem dać zrzutu ekranu, a w edycji potem nie mogłem tego dodać więc daję w odpowiedzi.


Załączone miniatury

  • core_temp.png

  • 0

#3 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 16 11 2015 - 19:35

Czyszczenie układu chłodzenia i wymiana pasty dawno były robione?


  • 0

#4 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 16 11 2015 - 21:44

 

Co może być problemem? 

Zapchane kurzem radiatory chłodzące. Jeżeli od nowości nie był rozbierany i czyszczony to nie wiem czemu się tu dziwić. Laptopy mają to do siebie że zasysają od spodu mnóstwo kurzu, który później trafia na żeberka radiatora. No chyba że mieszkasz w iście hermetycznym domu gdzie nie ma ani miligrama kurzu... Rozkręcaj go i czyść. Właściwie co to za pacjent?


  • 0

#5 barowuni

barowuni

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 17 11 2015 - 11:56

Pacjent Dell Inspiron 15R N5010 i5 480M <- może ten procek to jest słaby? 480 mobilny.. jakieś badziewie kupiłem...

 

Już raz karta graficzna padła i laptop był w serwisie.. więc zakładam że zrobili wszystko wszystko jak należy.. ale i tak czy tak nagrzewał się...

Sam tak "profesjonalnie" to go nie wyczyściłem.. ale ostatnio jakiś miesiąc temu może dwa.. go czyściłem... i to co tam mogłem to wyczyściłem z kurzu... użyłem sprężarki do tego + w miejscach z których nawet i to nie pomagało to kurz zbierałem różnymi innymi sposobami.. ale i tak czy tak laptop szumiał jak głupi i się nagrzewał.....


  • 0

#6 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 17 11 2015 - 19:24

Ale sprężarką nic nie zrobisz bez rozkręcenia. Tu masz idealnie pokazane co trzeba zrobić żeby dostać się układu chłodzenia  przy okazji kup sobie dobrą pastę termoprzewodzącą np Arctic Silver 5 wystarczy tubka 4g to zmienisz na CPU, mostku i GPU. Znając życie serwis zastosował jakiegoś gluta (kupują 1kg/2kg wiaderko pasty za małe pieniądze), który po roku wysycha i staje się jak gips co kompletnie nie spełnia swojej funkcji. 

i5 480M stary ale jeszcze dobry CPU a nawet bardzo bo ma 25W TDP. Sam w laptopie posiadam jeszcze starszy Core 2 Duo T9300 i daje radę ze wszystkim, temp max 60 stopni w stresie. 


  • 0

#7 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 18 11 2015 - 08:31

Sprawdź jeszcze oprócz tego czy jakiś proces nie obciąża procka. Wystarczy menadżer zadań i zobacz obciążenie procesora. Ja mam starego HP Compaq nw9440 i na koncie użytkownika jeden proces zawsze muszę zabić bo losowo jeden rdzeń obciąża nawet do 50%. A ponieważ jest on od menadżera zabezpieczeń HP (czytnik linii itp.) to go zabijam po logowaniu :).


  • 0

#8 barowuni

barowuni

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 18 11 2015 - 15:51

użycie CPU 3-30% pamięć granica 4,3-4,5gb... a szumi strasznie!... czasami się zdarza, że CPU łapie co jakiś czas 80%.. i grając w gry da się to odczuć, bo na kilka sekund jest spadek FPS... po czym zapewne użycie CPU spada.. no i fps rosną.. i działa to jak należy

 

@viris33

rozkręcałem go i wtedy sprężarki używałem...

tą paste Arctic Silver 5 wystarczy tubka 4g używam tak jak na tym filmiku 14:50?

Nigdy tego nie robiłem.. to jakiś skomplikowany zabieg?

 

Z góry dzięki!

 

 

http://www.nokaut.pl/w-kategorii/d0d8f44d15f6ac22d392effbe3c1a0dc/11749/0/0OSSIxeP2dEcVBoDQPoNBCfldPMQ1JiMoGlrH3GjpU$CPfoBlCG$mJFZrr71zvXp/A2Z8y8P4Fbzan4noIWBOrMCALe9vfG5eg5k2NfQUWrlBWv2NDbWy4nmpsth55$KZwqHA1Y7E0Hx9ofCaI3mEyz*d*nMAHKtrWdvnH4axnPA/

 

Taka pasta jak wyżej? 3,5g


Użytkownik barowuni edytował ten post 18 11 2015 - 16:17

  • 0

#9 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 18 11 2015 - 16:37

Tak, właśnie taka. 3.5g starczy na 2 może 3 przesmarowania co rok każdego podzespołu (CPU, mostek, GPU) chociaż nie wiem czy masz tam paste czy termopad na grafice o ile w ogóle masz tam dedykowany układ. 

 

 

rozkręcałem go i wtedy sprężarki używałem...

tą paste Arctic Silver 5 wystarczy tubka 4g używam tak jak na tym filmiku 14:50?

Na filmie gość po pierwsze za dużo daje tej pasty a dwa chyba jest niepoważny skoro rozsmarowuje ją metalowym śrubokrętem... uszkodzi rdzeń i procesor do wymiany. Wystarczy malutka kropla na środek rozsmarowywać nie trzeba bo po dociśnięciu sama się rozejdzie, ewentualnie zrobić to palcem przez torebkę foliową.


  • 0

#10 barowuni

barowuni

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 18 11 2015 - 16:47

Jeszcze dziś go rozkręce.. bez używania pasty.. i wyczyszcze dobrze radiator...

Tylko że ten kurz.. jest strasznie przylepiony.. przynajmniej ostatnio był.. i nie wiem jak sobie dobrze z tym poradzić... bo na pewno ostatnio dobrze tego nie zrobiłem.. teraz już chciałbym zrobić to dokładnie... jakieś sugestie jak i czym to wyczyścić?


  • 0

#11 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 20 11 2015 - 00:26

Jak to przylepiony? Do czego? Kompresorem nie idzie? 



  • 0

#12 Mobivoice_pl

Mobivoice_pl

    Początkujący

  • 14 postów

Napisano 21 11 2015 - 12:41

Kompresor zawsze powinein dać spobie radę,chyba że ten kurz jest na tyle duży,że stopił się i ściśle przylega do radiatora,możesz spróbować usunąć go ręcznie,też powinno dać radę.



  • 0

#13 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 27 11 2015 - 06:51

"stopiony kurz" - proszę Cię nie pisz więcej na forum, bo ośmieszasz siebie i serwis który reklamujesz. Kurz może się przylepić do pasty np. która pod wpływem temperatury zmienia swoje właściwości(termoplastyczna etc.).



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych