Skocz do zawartości


Zdjęcie

Windows nie bootuje


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Fafqulec

Fafqulec

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 27 09 2010 - 06:03

Jakiś rok temu próbowałem odtworzyć system z partycji recovery. Nie udawało mi się - pojawiało się "Recovering now..." i tak trwało i trwało. w końcu postawiłem system na nowo - problem w tym, że ustawił się na partycji E, a partycją C została partycja Recovery - nic nie mogłem z nią zrobić(np. sformatować). Przy starcie kompa miałem teoretycznie dwa systemy do wyboru(jeden zainstalowany na E i drugi - w zasadzie tylko cień starego przed recovery, bo jego wybór wykrzaczał wszystko)
Pomyślałem, że się jej pozbędę jakoś i zagospodaruję ją. Odpaliłem slax'a z pendriva i już mogłem chociaż pokasować pliki - zmienić jej nazwę.
Ale zdziwiłem się, jak nie mogłem już odpalić Windowsa.

Można coś zrobić?

Z góry dzieki za pomoc

  • 0

#2 Saletra

Saletra

    Zaawansowany użytkownik

  • 937 postów

Napisano 27 09 2010 - 08:12

Tak, uwaliłeś zapewne bootmanagera, możesz go naprawić z płytki z Windows 7 (Windows XP się będzie botował).
http://support.microsoft.com/kb/919529/pl


#3 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 01 10 2010 - 19:04

Jeżeli nie usuwałeś partycji tylko pokasowałeś wszystko to skasowałeś też pliki systemowe niezbędne to startu systemu. Niestety ale Windows uruchamia się tylko z partycji typu Prinimary i to pierwszej... nawet jeżeli jako miejsce docelowe pokażemy inną partycję to i tak pliki systemowe wrzuci na ta pierwszą. Masz dwa wyjścia albo przeinstalować wszystko jeszcze raz najpierw jednak usuwając partycje i zakładając je na nowo - polecałbym to rozwiązanie ;). Jeżeli nie możesz tego zrobić Z jakiś przyczyn to spróbuj następującej metody: uruchom instalatora systemu XP z płytki i wybierz tam opcję naprawy a następnie uruchomienie komsoli odzyskiwania. Po uruchomieniu jej zaloguj się do odpowiedniej instalacji windowsa u ciebie to powinno być "E:\Windows" i wpisz tam komendy fixmbr i potem fixboot. Ale muszę uprzedzić lojalnie że mogą one czasami namieszać chociaż mnie się to jeszcze nie zdarzyło ;).
Pozdrawiam i powodzenia
  • 0

#4 Fafqulec

Fafqulec

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 02 10 2010 - 00:59

Generalnie już postawiłem na nowo system na tej partycji recovery. Problem w tym, że jest ona mała. Mogę ją jakoś bezpiecznie zwiekszyć?
  • 0

#5 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 02 10 2010 - 01:26

Paragon Partition Manager v9 Professional będzie dobrym narzędziem do powiększenia partycji.
Obsługa programu jest dziecinnie prosta.

Użytkownik Celdur edytował ten post 02 10 2010 - 01:27

  • 0

#6 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 08 10 2010 - 19:56

@Celdur - proszę cię nie polecaj programu sprzed 7 lat do obsługi dysku, bo możesz w ten sposób solidnie zaszkodzić. Do partycjonowania służy Menadżer dysków w systemie Windows i program Gparted.
  • 0

#7 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 27 10 2010 - 08:19

Osobiście zalecam następującą zasadę przy formatowaniu:
1). Jeśli miałeś zainstalowany Windows (obojętnie jaki), a system na partycji C uległ uszkodzeniu to polecam wykonywanie kasowania i formatowania dysku szczególnie partycji systemowej C programem z pod Linux-a GPartedem, Super Fdisk, Paragon Partition Menager 2010 Free Edidion, tutaj masz adres do najnowszej wersji GParted najnowsza wersja.
2). Jeśli instalujesz system Windowsa (obojętnie jaki), na partycji C pierwszy raz możesz spokojnie wykonać tę czynność formatowania z pod Windowsa.
Dlaczego tak należy podchodzić do formatowania (tworzenia) partycji systemowej już wielokrotnie opisywałem proszę przejrzeć wpisy z tamtego roku.
  • 0

#8 RatujPC

RatujPC

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 06 11 2010 - 22:31

POlecam płytkę bootowalną - Hiren's Boot- znajdziesz na niej programy do naprawienia partycji startowej.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych