Skocz do zawartości


Zdjęcie

Windows XP, zawieszanie systemu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 nandebayo

nandebayo

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 20 04 2010 - 19:56

Otóż borykam się z problemem, gdy uruchamiam komputer i wpisuje haslo nalozone w biosie system nagle sie zawiesza a na srodku ekranu jest tylko mala niebieska kropka zlozona z 5 moze 6 pixeli. Chociaż teraz to już ich sie robi cała masa i to wielokolorowe ale to nie w tej rzeczy problem. Ogólnie miałem pomysł przejść do trybu awaryjnego i stamtąd uruchomić ComboFixa, lecz niestety nie da sie uruchomić trybu awaryjnego, tam też sie zawiesza lecz przy wczytywaniu plików z partycji. Zrobiłem nowy system lecz jest dla mnie rzeczą ważną, aby poprzedni odzyskać, zwracam się do Was o pomoc.
(naprawianie systemu przez plyte instalacyjna winXP również nie pomaga, mimo to podejrzewam, że problem leży w folderze "windows" gdyż zainstalowując nowy system na innym dysku wszystko działa sprawnie).

  • 0

#2 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 20 04 2010 - 20:33

A próbowałeś naprawić partycje rozruchową?

Wpisz komendę fixmbr w konsoli naprawy xp.

  • 0

#3 nandebayo

nandebayo

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 20 04 2010 - 21:06

Nigdy o czymś takim nie słyszałem, swoją drogą możliwe że to przez virusy bo jakieś znalazło w folderze systemowym, np winsock.ocx czy cos podobnego + kilka z painta itd, mimo to dalej sie zawiesza ;\
  • 0

#4 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 21 04 2010 - 22:39

Jesteś pewien, że dysk na którym jest ten XP jest bez pozbawiony bad sectorów?

Miałem dziś w pracy sytuację, że nie opalała się Vista na laptopie (tzn. odpalała się do pewnego momentu i system stawał), okazało się, że to wina bad sectorów na dysku. Wymiana dysku pomogła.
  • 0

#5 nandebayo

nandebayo

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 21 04 2010 - 23:01

Jestem informatycznym laikiem, więc pojęcie bad sector jest mi kompletnie obce. Jak mogę sprawdzić czy owe "bad sectory" posiada lub nie ?

ps. Nie działa mi nic co miałem w plikach osobistych, czyli document and settings mojego konta, wyskakuje błąd, że jest niedostępny.

Użytkownik nandebayo edytował ten post 21 04 2010 - 23:02

  • 0

#6 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 22 04 2010 - 08:22

Opcja 1.

Masz płytę z Unbuntu 9.10? (jak nie to: www.ubuntu.pl)
Jeśli tak, to ją wkładasz, w biose włączasz bootowanie z cd, wybierasz opcję wypróbowania bez instalacji, jak już się włączy to system>administracja>narzędzie do obsługi dysków.
Jeśli masz bad sectory, to linux sam Ci wyświetli.

Opcja 2.

Pod drugim systemem, bo pisałeś, że masz dwa, włącz pełnego scandiscka -> prawy klawiszy myszy na dysku który chcesz sprawdzić>narzędzia>sprawdź. (jednak tej opcji bym nie ufał ;))

Opcja 3.

Poszukać w internecie jakiegoś narzędzia do diagnostyki dysków pod XP -> na google.


BTW: Jednak możliwe, że może to być jakiś błąd w systemie, wirus... Niekoniecznie to muszą być uszkodzone sektory. W wypadku kiedy nie możesz uruchomić windowsa, może być wiele przyczyn tego.

Użytkownik Weksel edytował ten post 22 04 2010 - 08:24

  • 0

#7 nandebayo

nandebayo

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 22 04 2010 - 13:20

Druga opcja nie przyniosła rzeczywiście żadnego rezultatu. Poszukałem programów do diagnozowania dysków i niby wszystko ok, co do bad sectorów jestem w trakcie skanowania.

Zastanawiam się, czy nie jest coś uszkodzone virusami w systemie windows, bo anty virus troche pousuwał z tamtąd plików które były nie możliwe do wyleczenia.

Zastanawiam się czy jest możliwość odpalenia ComboFixa na systemie C:/ nie mając do niego dostępu (jestem na systemie z E:/ ) Gdy włączam CF z E: skanuje on tylko system z E i nic więcej :\. Myśle, że CF mógłby wtedy mi pomóc...

edit: już w ogóle nie mam dostępu do dysku D:/ który do tej pory działał sprawnie... programy sprawdzające itd w ogóle go nie widzą ...

edit
bez tytułu.JPG

Użytkownik nandebayo edytował ten post 22 04 2010 - 14:14

  • 0

#8 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 22 04 2010 - 13:29

Najlepszym narzędziem do sprawdzania dysku jest MHDD, ściągnij, wypal botowalne CD, przeczytaj FAQ, uruchom z tego CD kompa i testuj, wynikom możesz zrobić zdjęcie, i wkleić do postu.
  • 0

#9 nandebayo

nandebayo

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 22 04 2010 - 18:25

Coś próbuje w dalszym czasie kombinować i w sprawdzaniu dysku poprzez opcje we właściowościach ukazał mi się taki o to "health bar". Zastanawiam się czy ma to jakieś znaczenie.

cos.JPG
  • 0

#10 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 22 04 2010 - 21:14

hddlive to kłamca.

Użytkownik geronimoo edytował ten post 22 04 2010 - 21:14

  • 0

#11 nandebayo

nandebayo

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 23 04 2010 - 13:42

To teraz pytanie, czy mogę jakoś odpalić ComboFixa aby sprawdził system inny ( w tym przypadku ten z C: ), albo też czy jest możliwość przeinstalowania systemu bez tracenia danych z moich dokumentów itp.


EDIT:
Znalazłem rozwiązanie na zacinający sie tryb awaryjny, lecz teraz system sie restartuje podczas ładowania systemu, zarówno uruchamianego normalnie jak i tego z trybu awaryjnego. Probowałem naprawić przez płytke instalacyjną opcją "napraw" lecz nic to nie dało, raz jedynie po wyborze systemu C zamiast się uruchomić zaczęła się instalacja systemu od nowa : \

Użytkownik nandebayo edytował ten post 23 04 2010 - 16:41

  • 0

#12 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 23 04 2010 - 19:10

A na koniec, weź na na nowo, skasuj partycje i weź GParted i nim sformatuj w Limux-a a potem skasuj i zrób systemie Windowsa partycję, następnie zainstaluj z powrotem system Windowsa i resztę. Bo teraz po tych poprawkach może ci coraz częściej system się zawieszać.

  • 0

#13 nandebayo

nandebayo

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 24 04 2010 - 19:30

Póki nie odzyskam dostępu do danych z tamtego pulpitu i dokumentów to nie mogę nic zrobić, w dalszym ciągu szukam rozwiązania na resetujący się komputer podczas wybrania systemu.
  • 0

#14 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 26 04 2010 - 10:42

Dostęp do tych katalogów w najprostszy sposób uzyskasz, poprzez odpalenie ubuntu live cd i skopiowanie sobie ich zawartości na inny dysk.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych