Skocz do zawartości


Zdjęcie

Windows XP i Ubuntu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 MoveR

MoveR

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 14 02 2011 - 11:34

Witajcie! Obecnie posiadam Windowsa XP, ale muszę go sformatować i chcę zobaczyć Linuxa Unbutu, mam go zakupionego i stąd kilka moich pytań:
1. Czy mogę zainstalować Linuxa z płyty LiveCD, ponieważ napęd DVD obecnie mi nie działa.
2. Jak podzielić dysk, bo słyszałem, że jest to wymagane pod linuxa, ten drugi musi mieć okolo 1 GB miejsca.
3. Czy jak usunę Windowsa (sformatuję dysk)i nie posiadając żadnego systemu, wkładam plytę LiveCD i instaluję Linxa?

Użytkownik cabana edytował ten post 14 02 2011 - 12:29

  • 0

#2 sig

sig

    Początkujący

  • 77 postów

Napisano 14 02 2011 - 12:18

1) o ile to płyta cd a nie dvd to nie widzę problemu
2) Instalator sam zaproponuję że się tym zajmie, ale proponuję zrobić to ręcznie i wydzielić osobną partycję na home. Ttam są wszystkie pliki stworzone na prawach usera, to coś na kształt windowsowego "documents and settlings", czyli pliki konfiguracyjne (o ile konfiguracja nie była z poziomu roota), profile z programów, dokumenty, itp. Całą resztę i tak masz w instalkach wiec mogą siedzieć na innej. Przydaje się to podczas ew reinstalacji albo aktualizacji systemu (przy formacie \ czyli partycji głównej te ważne (bo unikalne) pliki będą bezpieczne.
3) Nie skoro to live-cd to system uruchomi się z płyty. instalacja na dysku będzie jedną z ikonek na pulpicie..


ps nic nie stoi na przeszkodzie żeby mieć i Windowsa i Linuksa, tyle że ze względu na sztuczne ograniczenie bootloadera windowsa instaluje się ten system jako 1 (co prawda można potem przywrócić możliwość wyboru systemu z bootloadera Linuksowego, ale po co sobie roboty dokładać). Program partycjonujący z instalki Linuksa bez problemu partycje Windowsowe usunie o ile się na to zgodzisz (będzie to jedna z jego propozycji, obok samodzielnego podziału, wykorzystania wolnego miejsca i zmniejszenia partycji Windowsowych na tyle żeby się Linux zmieścił).

  • 0

#3 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 14 02 2011 - 12:31

ps nic nie stoi na przeszkodzie żeby mieć i Windowsa i Linuksa, tyle że ze względu na sztuczne ograniczenie bootloadera windowsa instaluje się ten system jako 1 (co prawda można potem przywrócić możliwość wyboru systemu z bootloadera Linuksowego, ale po co sobie roboty dokładać).


Po pierwsze jak na dysku będzie Windows, to Ubuntu zainstaluje swojego boot loadera (GRUB2) :D Oraz będzie możliwość wyboru między Windows a Ubuntu
  • 0

#4 MoveR

MoveR

    Początkujący

  • 18 postów

Napisano 14 02 2011 - 15:59

Doszły do mnie teraz płytki i tak, niby płyty cd, i jedna dvd na której jest ogólnie Ubuntu i ta cd na której jest livecd. A więc mogę najpierw sformatować kompa i zainstalować windowsa, bo płytki Linux oraz BIOSA nie mogę odpalić;/
I potem zobaczyć te livecd i zainstalować?
A jak będę miał Windowsa to wtedy mogę podzielić ten dysk i to wystarczy? Aha czy jak już zainstaluję linuxa, będe mógł usunąć Windowsa? Bo mam dosyć słabego kompa to wolę nie mieć 2 systemów./

[uwaga=cabana]Poprawa pisowni, kolego zanim wyślesz post przeczytaj jego treść, oraz sprawdź błędy. Następnym razem będzie ostrzeżenie. [/uwaga]

Użytkownik cabana edytował ten post 14 02 2011 - 20:24

  • 0

#5 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 14 02 2011 - 20:31

Nie każdego Linux-a odpalisz od razu nieraz należy wykonać pewne ustawienia choć z Ubuntu nie powinno być kłopotu.
  • 0

#6 sig

sig

    Początkujący

  • 77 postów

Napisano 14 02 2011 - 22:13

Akurat szybkość kompa nie ma tu znaczenia, to który system uruchomić będziesz wybierał przy starcie. No chyba że faktycznie Windowsa usunąć, ale dla mnie nie ma to większego sensu. Sam mam 2 systemy, bo mimo wszystko grać na czymś trzeba, a nie wszystko uda się pod "pingwinem" uruchomić, a nawet jeśli to z prędkością działania może być różnie.

Użytkownik sig edytował ten post 14 02 2011 - 22:14

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych