Skocz do zawartości


Zdjęcie

Windows XP, dyski kolidują ze sobą ? WD160GB + WD80GB


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Makorn

Makorn

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 11 11 2009 - 12:18

Witam !

Jak w opisie tematu - posiadam dwa dyski SATA2, oba Wester Digital, różnią się tylko pojemnością. Opisywana sytuacja dzieje się na płycie głownej DFI NF ultra II - M2 przy podpięciu obydwu dysków. Otóż na 80GB mam zainstalowany system, i traktuję go raczej jako dysk systemowy (niezbędne programy, sterowniki etc.) a 160GB kupiłem na własne dane typu muzyka, zdjęcia, filmy. Wszystko jakiś czas chodziło stabilnie, do momentu formatu dysku systemowego. Po reinstalacji dysk 160GB odłączał się, przycinał system, a po chwili podłączał, jako dysk wymienny. Odkryłem, że system wykrywa dyski SATA2 jako dyski wymienne (dokładnie tak jak po podłączeniu MP3 czy pendrive'a) ze względu na nieodpowiednie sterowniki, i service pack 1. Zainstalowałem sterowniki od MOBO, pożyczyłem od znajomego XP Pro SP3, zainstalowałem na świeżo system, gdyż irytowało mnie odłączanie się tego dysku, lecz tym razem dysk w ogóle nie został wykryty. Pierwszy reboot po formacie w nadzieji, że dysk się jednak pojawi - i bardzo niemiła sytuacja. Zaraz po ekranie z możliwością wejścia do Biosu, wyskoczył komunikat, o błędzia uruchomienia systemu, z powodu braku lub uszkodzenia pliku hal.dll . Zdziwiłem się, i postanowiłem odłączyć 160Gb - Po resecie system się włączył, wszystko w porządku. Podłączyłem dysk na uruchomionym systemie, komputer wykrył, zainstalował, i zaczął masakrycznie zmulać. Postanowiłem go znów zresetować. I niestety ten sam błąd co ostatnio. Hal.dll zdaje się występuje tylko na partycjach systemowych, to też nie wiem dlaczego taki błąd w ogóle się pojawia, skoro 160ka nie ma systemu. Obydwa dyski są sformatowane do NTFS, jeśli to ma jakiś wpływ.

Jeśli już nie uda mi się fizycznie dysku posiadać, to w jaki sposób mogę odzyskać dane, jeśli nie ma możliwości podłaczenia dysku bez utraty stabilności ? Czy może istnieje jakiś sposób na próbę naprawienia tego dysku przed uruchomieniem Windowsa, gdyż BIOS wykrywa obydwa dyski ?

Mam nadzieję, że problem wytłumaczyłem jasno :)

Pozdrawiam, i z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

  • 0

#2 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 11 11 2009 - 12:59

Hiren Boot CD. Całkiem możliwe, że dysk jest uszkodzony, sytuacja się robi nieciekawa jak dysk zaczyna mielić przenosić dane z uszkodzonych sektorów na inne miejsce. Najlepiej skopiować obraz dysku, a potem go przywrócić na zdrowym dysku i użyć programu do naprawiania plików. W odwrotną stronę możesz bardziej uszkodzić HDD.

  • 0

#3 Makorn

Makorn

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 11 11 2009 - 14:57

Po napisaniu posta podłączyłem dysk na uruchomionym Xp, i ku mojemu zdziwieniu dysk się zainstalował, i mogę przeglądać, kopiować, usuwać dane. Po resecie niestety standardowo hal.dll, aczkolwiek jak już system się włączy, to nie ma żadnego problemu z nim. Sciągam Hiren'a i zabiorę się jak będę miał dłuższą chwilkę. Czy możliwe, że biorąc pod uwagę nowe okoliczności - na dysku padł tylko boot sector ? i czym to ratować ?
  • 0

#4 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 11 11 2009 - 19:54

Takie fixowanie dysku za każdym startem systemu do niczego dobrego nie prowadzi. HDDek nadaje się do naprawy, dziś może to tylko MBR, a jutro stracisz wszystkie dane. Skorzystaj z oprogramowania HDD Health i przekonaj się jakie są odczyty ze S.M.A.R.T. przy czym są błędy fizyczne i logiczne, które trudniej wykryć.
  • 0

#5 Makorn

Makorn

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 11 11 2009 - 20:24

Dziwna sprawa.

Z Hiren's Boot CD użyłem BootFix Utility, HDD Regeneratora, który wykrył 2 badsectory, zregenerował, ale sytuacja bez zmian.

HDD Health odczytuje dysk 160GB jako jedną z partycji 80ki...
Niezbyt znam się na tych cyferkach, zamieszczam screeny :

1.JPG

2.JPG

3.JPG
  • 0

#6 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 11 11 2009 - 20:50

SMART wyglada OK

MHDD - proponuje tym programem zrobic skanowanie dysku i wyniki mozesz przedstawic tutaj

TUTAJ znajdziesz info jak sie tym programem poslugiwac
  • 0

#7 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 12 11 2009 - 11:50

Sprawdź w BIOS-ie jak masz odczytywane dyski np. jeśli masz odczyt IDE chanel 2 - dysk 160GB a IDE(nr.)- chanel 3 - dysk 80GB to musisz zamienić je wtykami w gniazdach masz na płycie dwa podwójne gniazda więc podłączasz w pierwsze podwójne gniazdo na chanel 2 a w drugim na chanel 3. potem ustawiasz pierwszeństwo odczytu np. CD a po nim dysk twardy. Teraz startujesz ponownie (wystarczy nacisnąć klawisz F10) i zobaczysz jak zachowuje się program czy zostanie bez problemów odczytany dysk twardy. Jeśli nie to odłączysz dysk twardy 80GB (wystarczy odłączyć kabel zasilania) i pozostawisz 160GB i ponownie uruchomisz komputer włożysz płytę ratunkową i nią wykasujesz istniejące partycje i na nowo sformatujesz dysk wydzielając partycje oczywiście będziesz musiał zrobić sobie kopie plików. Zrób tak kasujesz i format w Linux-ie, następnie kasujesz i robisz format w NTFS, jeśli miałeś bat sektory lekko uszkodzone to ci je GParted przywróci do stanu używalności.
  • 1

#8 Makorn

Makorn

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 13 11 2009 - 20:45

Sprawdź w BIOS-ie jak masz odczytywane dyski np. jeśli masz odczyt IDE chanel 2 - dysk 160GB a IDE(nr.)- chanel 3 - dysk 80GB to musisz zamienić je wtykami w gniazdach masz na płycie dwa podwójne gniazda więc podłączasz w pierwsze podwójne gniazdo na chanel 2 a w drugim na chanel 3. potem ustawiasz pierwszeństwo odczytu np. CD a po nim dysk twardy. Teraz startujesz ponownie (wystarczy nacisnąć klawisz F10) i zobaczysz jak zachowuje się program czy zostanie bez problemów odczytany dysk twardy. Jeśli nie to odłączysz dysk twardy 80GB (wystarczy odłączyć kabel zasilania) i pozostawisz 160GB i ponownie uruchomisz komputer włożysz płytę ratunkową i nią wykasujesz istniejące partycje i na nowo sformatujesz dysk wydzielając partycje oczywiście będziesz musiał zrobić sobie kopie plików. Zrób tak kasujesz i format w Linux-ie, następnie kasujesz i robisz format w NTFS, jeśli miałeś bat sektory lekko uszkodzone to ci je GParted przywróci do stanu używalności.


Nie chce być zbytnio optymistą, ale podłaczyłem na chybił trafił dyski - 160GB na IDE Channel 2 i 80GB na IDE Channel 3, no i udało mi się uruchomić komputer. Aktulanie potrzebuję tabulatury sciągnąć na pendrive. Pocieszę się dostępem do dysku, i jutro dam znać, czy po reboocie wszystko działało :) Póki co - Dzięki bardzo Brutus :) [Obyło się bez formata :D (póki co)]
  • 0

#9 Makorn

Makorn

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 14 11 2009 - 09:25

Witam :)

Komputer uruchomił się bez żadnych zgrzytów, no, nie licząc zgrzytnięcia w stacji dyskietek ^^ Jeszcze raz dzięki wszystkim za pomoc :)

Pozdrawiam !

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych