Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wentylator 3-pinowy a 4-pinowy - Kontrola obrotów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 BAKUN

BAKUN

    Zaawansowany użytkownik

  • 470 postów

Napisano 17 09 2013 - 19:29

Witam, chcę umieścić wentylator na chłodzeniu ale on ma tylko 3 pin i nie będzie kontrolowany. Czy jest możliwość podłączenia go tak żeby był pod kontrolą ? Niby mam jakąś przejściówkę ale jak ją podłączyć jak też nie widzę u niej 4 pin. http://allegro.pl/wentylator-120mm-cooler-master-sickleflow-led-ziel-i3543930163.html Mam podłączyć Molexa do molexa i później wentyl pod wtyczkę i będzie działało ?



Użytkownik BAKUN edytował ten post 17 09 2013 - 19:48

  • 0

#2 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 17 09 2013 - 19:50

4-PINOWY wentylator:

  1. +5-12V
  2. GND
  3. Hallotron (czujnik ilości obrotów)
  4. sygnał PWM- regulacja prędkości przez PWM

3-PINOWY wentylator:

  1. Hallotron
  2. +5-12V
  3. GND

Także w 3 pinowym wentylatorem możesz regulować obroty tylko poprzez regulację napięcia, w 4-pinowym zarówno: regulację napięcia jak i sygnał PWM.

 

Podłączając 4-pinowy wentylator do 3-pinowego złącza nie możesz regulować go oczywiście przez sygnał PWM etc.



  • 1

#3 BAKUN

BAKUN

    Zaawansowany użytkownik

  • 470 postów

Napisano 17 09 2013 - 20:18

Czyli jak zwiększy się temperatura i chłodzenie będzie potrzebowało więcej obrotów ze strony wentylatora to zwiększy się napiecie i obroty wzrosną tak to jest ?


To znaczy że mogę podłączyć wentylator 3 pin do złącza na płycie 4 pin i tylko nie będzie  sygnał PWM . ?


Użytkownik BAKUN edytował ten post 17 09 2013 - 20:16

  • 0

#4 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 18 09 2013 - 14:21

Nadal można znaleźć wentylatory z automatyczną regulacją prędkości, ale posiadają one czujkę temperatur(termistor) na obudowie. Te 4-pinowe nie będą wcale lepiej działać jak nie zostaną podłączone do łącza obsługującego PWM(4-pinowego). I to my decydujemy jak ten wentylator ma chodzić, a nie dzieje się to automatycznie.

 

1. Jak dasz 12V to napięcie się nie zwiększy, wentylator będzie chodził normalnie na najwyższych obrotach. Dopiero zmiana w BIOSie np. fan speed 20% przy temp. procesora 40C wywoła taką zmianę, że np. do wentylatora dojdzie napięcie 7V, a nie domyślne 12.

2. Właśnie tak. Nadal w nowszych płytach będziesz mógł nim sterować napięciem zasilania w zależności od temp. odniesienia - procesora.



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych