Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wentylacja komputera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 R0008

R0008

    Początkujący

  • 17 postów

Napisano 22 04 2011 - 01:17

Witam!

Mam 2 pytania dotyczace wentylacji komputera. Konkretnie chodzi mi o dodatkowy wentylator oraz temperature plyty glownej.

Posiadam obudowe iBox LYNX 703LD (wiem, ze to niższa polka). Z lewej strony obudowy (patrzac na komputer od przodu) znajduje sie 'tuba', ktora rzekomo ma pomagac w wentylacji procesora.
Z tylu obudowy (czerwony kolor na zdjeciu) jest przykrecony dodatkowy wentylator (model na zdjeciu poniżej). Zastanawiam sie czy jest sens, aby wentylator dzialal podczas zamontowanej tuby, ktora zajmuje sporo miejsca w obudowie i wlasciwie zaslania dodatkowy wentylator. Myslalem nad przykreceniem wentylatora z lewej strony obudowy zamiast tej 'tuby', albo wykrecenie tuby i zostawienie wentylatora na miejscu. Co zapewni lepsze chlodzenie?

W obudowe wbudowany jest takze maly wyswietlacz, ktory pokazuje temperature mierzona miernikiem (kabelek z kulka na koncu). Niestety nie wiem, czy ta temperatura pokazywana jest wiarygodnie. Jednak przymocowalem go do chipsetu na plycie glownej Gigabyte GA-P31-ES3G Rev. 1.0 (zielony kolor na zdjeciu) i wyswietlacz wskazywal prawie 65 stopni celsjusza podczas gry. Wydaje mi sie, ze to zbyt duzo jak na plyte glowna. Niestety nie moglem porownac temperatury mierzonej tym miernikiem, bo zaden z programow, ktorych uzywalem nie wyswietlal temperatur mobo (uwzywalem everesta, cpu-z, aida32, speedfana). No i moje pytanie brzmi, jak dokladnie sprawdzic temperature plyty glownej, jaka jest dopuszczalna temperatura i jak zapewnic lepsze chlodzenie plycie glownej?

Model wentylatora:

Dołączona grafika

Sytuacja w obudowie:

Dołączona grafika

Tuba:

Dołączona grafika


Z gory dzieki za pomoc,
pozdrawiam!

  • 0

#2 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 22 04 2011 - 08:54

W stresie temp procka 65 to nie dużo :)

  • 0

#3 Krzychu25

Krzychu25

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 045 postów

Napisano 22 04 2011 - 10:11

Cabana, R0008 napisał, że ma przypuszczalnie 65 stopni na NB. Jest to dosyć dużo, najlepiej wymienić tą nic nie dającą tubę na wentylator, który wdmuchuje powietrze, i wszystko powinno być w porządku.
  • 0

#4 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 22 04 2011 - 12:26

A więc tak co do obudowy to wcale nie jest taki szrot, jak wielu mówi. Wież mi masz w miarę optymalne wypracowane chłodzenie najważniejszych części elektronicznych w obudowie. A tak kabelek z kulką to przewód z termistorem czyli rezystor czuły na temperaturę. Uważaj nie powinieneś nim dotykać żadnych układów elektronicznych nawet jeśli maja izolację. Ten przewód ma znajdować się w pobliżu płyty głównej koło mostka ale nie dotykać ma być w powietrzu. Takie same czujniki czyli Termistory są zamontowane przy niektórych wentylatorach.
Wentylator tylny na obudowie zobacz jakie można zamontować 80mm/92mm/120mm. W zależności od wielkości tylnego wentylatora i jego obrotów instalujesz wentylator z przodu obudowy.
I tak opcja pierwsza pozostawiasz tubę ale instalujesz wydajniejszy wentylator z tyłu obudowy, wydajność jest oznaczona : xx CFM, nie zawsze ilość obrotów decyduje o wydajności wentylatora. To zależy od napięcia zasilania i kształtu łopat wirnika. Z wentylatorów możesz wybrać np. taki : BEQUIET , ma ponad 44 CFM przy stosunkowo niskich obrotach 2000 obr/min.
Lub druga opcja demontaż tuby i zaklejenie otworu wlotowego na obudowie, przy tych samych wentylatorach. Jest to opcja sugerowana chodzi o wydajniejsze odprowadzenie ciepłego powietrza nie tylko z CPU i płyty głównej ale i z karty graficznej.
Oczywiście należy pamiętać że takie intensywne wymuszanie cyrkulacji powietrza w obudowie, powoduje że szybciej i więcej dostaje się kurzu do wnętrza obudowy.
Ale tu można stosować różnego rodzaju filtry, czyli płótno, dość gęste ciętkie tak aby stawiały jak najmniejszy opór powietrzu.
  • 0

#5 R0008

R0008

    Początkujący

  • 17 postów

Napisano 22 04 2011 - 14:05

W stresie temp procka 65 to nie dużo :)


Napisałem o temperaturze radiatora na chipsecie plyty glownej, a nie o procku.

A więc tak co do obudowy to wcale nie jest taki szrot, jak wielu mówi. Wież mi masz w miarę optymalne wypracowane chłodzenie najważniejszych części elektronicznych w obudowie. A tak kabelek z kulką to przewód z termistorem czyli rezystor czuły na temperaturę. Uważaj nie powinieneś nim dotykać żadnych układów elektronicznych nawet jeśli maja izolację. Ten przewód ma znajdować się w pobliżu płyty głównej koło mostka ale nie dotykać ma być w powietrzu. Takie same czujniki czyli Termistory są zamontowane przy niektórych wentylatorach.
Wentylator tylny na obudowie zobacz jakie można zamontować 80mm/92mm/120mm. W zależności od wielkości tylnego wentylatora i jego obrotów instalujesz wentylator z przodu obudowy.
I tak opcja pierwsza pozostawiasz tubę ale instalujesz wydajniejszy wentylator z tyłu obudowy, wydajność jest oznaczona : xx CFM, nie zawsze ilość obrotów decyduje o wydajności wentylatora. To zależy od napięcia zasilania i kształtu łopat wirnika. Z wentylatorów możesz wybrać np. taki : BEQUIET , ma ponad 44 CFM przy stosunkowo niskich obrotach 2000 obr/min.
Lub druga opcja demontaż tuby i zaklejenie otworu wlotowego na obudowie, przy tych samych wentylatorach. Jest to opcja sugerowana chodzi o wydajniejsze odprowadzenie ciepłego powietrza nie tylko z CPU i płyty głównej ale i z karty graficznej.
Oczywiście należy pamiętać że takie intensywne wymuszanie cyrkulacji powietrza w obudowie, powoduje że szybciej i więcej dostaje się kurzu do wnętrza obudowy.
Ale tu można stosować różnego rodzaju filtry, czyli płótno, dość gęste ciętkie tak aby stawiały jak najmniejszy opór powietrzu.


Dzieki za wyjasnienie.

Sprawdzilem miejsce na tylny wentylator i na styk wychodzi 120mm. Odleglosc miedzy miejscami na srubki wynosi jakies 110mm. Natomiast z przodu nie mam pojecia jak zamontowac wentylator, nad dyskiem twardym i pod napedem? Ktory wentylator ma wydmuchiwac, a ktory wdmuchiwac powietrze? Jesli bym zainstalowal 2 wentylatory z tylu i z przodu, to wtedy tube usunac? Obudowy chyba nie musialbym zaklejac, bo po wymontowaniu tuby obudowa z boku wygladalaby tak:

Dołączona grafika
  • 0

#6 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 22 04 2011 - 16:03

tube usuń , ten z przodu wdmuchuje zimne powietrze a ten z tyłu wydmuchuje ciepłe taki obieg z 2 wentylatorów wystarczy , tuba nic nie daje a tylko przeszkadza.

temp na płycie i tak raczej Ci nie spadnie u mnie radiator na mobo też jest tak gorący że nie da się go na dłużej niz 2s dotknąć , ale wszystko odziała jak należy poprostu tak ma być.

Użytkownik jackass edytował ten post 22 04 2011 - 16:06

  • 0

#7 R0008

R0008

    Początkujący

  • 17 postów

Napisano 25 04 2011 - 00:22

Dobra, jesli chodzi o wentylacje obudowy to mam chyba 2 opcje.

Na pewno zamontuje wydajniejszy wentylator 120x120 u gory z tylu obudowy do wydmuchiwania powietrza i

- albo wstawiam wentylator z boku obudowy,
- albo z przodu (w kieszeni 5.25).

Ktora opcja lepsza?
  • 0

#8 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 26 04 2011 - 10:46

Zboku otwór od strony wewnętrznej zaklej go, bo będzie niepotrzebnie zakłócał cyrkulację powietrza.

Napisałem o temperaturze radiatora na chipsecie plyty glownej, a nie o procku.

Wiem ale ja już opisałem wszystko abyś co rusz nie zadawał pytań, tylko udrożnił w obudowie cyrkulację.
No tak nie zauważyłem nie przyjrzałem się dokładnie bo zobaczyłem sporą dziurę z przodu ale nie martw się nie musisz tam instalować wentylatora.
Wystarczy że z tyłu obudowy zainstalujesz taki wentylator : Chieftec 55CFM wydajny , a co za tym idzie jest w miarę cichy.
  • 0

#9 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 26 04 2011 - 11:10

z przodu wdmuchujący
  • 0

#10 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 28 04 2011 - 22:08

Z przodu nie ma do czego podczepić wentylatora a szkoda schładzał by dysk HDD.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych