Skocz do zawartości


Zdjęcie

Uniwersalny aparat do ~1200zł


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 makensis

makensis

  Naczelny

 • 5 035 postów

Napisano 23 05 2009 - 11:50

Taki wątek ogólny na temat kupna aparatu cyfrowego o możliwościach lustrzanki. Jakie modele polecacie, czym się różnią od klasycznej lustrzanki itp.

 • 0

#2 Macsch15

Macsch15

  Profesjonalista

 • 3 705 postów

Napisano 23 05 2009 - 11:58

Jak dla mnie nie ma porównania między lustrzanką a cyfrówką.
Bo raczej zawsze lustrzanka będzie robiła lepszej jakości zdjęcia od cyfrówki , nawet jak będzie miała miej tzw Mpx w matrycy.

Ale jak już mam polecać cyfrówkę to polecam Panasonic DMC-FZ28

 • 0

#3 jackass

jackass

  Staruszek Jack

 • 8 823 postów

Napisano 23 05 2009 - 19:07

moim zdaniem nie warto kupować zwykłych aparatów za 1200zł , albo kupic coś za 500-600zł albo dołożyć już do lustrzanki
 • 0

#4 KAESowski

KAESowski

  Początkujący

 • 58 postów

Napisano 23 05 2009 - 23:16

No właśnie mnie to zastanawiało czym oprócz wizjera w którym widać dokładnie to co w obiektywie różni się lustrzanka (oczywiście cyfrowa) od innych aparatów cyfrowych o podobnej cenie, wielkości matrycy?
Przy aparatach analogowych pryzmat miał sens dla profesjonalnych fotografów bo widziałeś dokładnie to co będzie na zdjęciu ale w cyfrowych aparatach jest wyświetlacz.
 • 0

#5 ~IS~

~IS~

  Nowy

 • 1 postów

Napisano 25 05 2009 - 13:21

Siłą lustrzanki są obiektywy. Nic nie zastąpi dobrej 50-tki klasy f/1,4
Nawet system rozpoznawania twarzy/d.../uśmiechu

Siłą kompaktu (w tym ultrazoom'a) jest zaś wygoda. Jak ktoś nie pracuje aparatem , nie ma jobla na punkcie szerokich kadrów , portretów z rozmytym tłem , portretów w świetle zastanym , a jednak kupuje lustrzankę , znaczy się padł ofiarą zwierciadlanego lansu .

Różnice w jakości zdjęć aparatu firmy X i Y będą pomijalne . A na odbitkach 15x10 nie będzie ich wcale . Oczywiście nie mówię o wąskiej grupie onanistów sprzętowych .
 • 0

#6 brutus3

brutus3

  Profesjonalista

 • 2 406 postów

Napisano 25 05 2009 - 14:44

Panowie mówicie o dwóch typach/rodzajach aparatów fotograficznych czyli jeden rodzaj lub może inaczej sposób naświetlania błony fotograficznej lub odbioru obrazu przez elektroniczny czujnik światła/obrazu.
W aparatach zwykłych naświetlenie błony fotograficznej a w aparacie elektronicznym odbiór obrazu (światła), odbywa się bezpośrednio przez obiektyw. Czyli fotografujący patrząc przez wizjer odbiera to co będzie na błonie lub w zapisie cyfrowym lecz w czasie ustawiania aparatu jego zoom robi to na wyczucie.
Z kolei w aparatach fotograficznych zwanych lustrzankami naświetlenie obrazu następuje nie bezpośrednio przez obiektyw ale obraz/światło pada na lustro ustawione pod pewnym kątem i odbijając się od niego obraz zostaje naniesiony na błonę światłoczułą w elektronicznym aparacie specjalny czujnik elektroniczny, odbiera obraz przekształcając go w napięcie elektryczne itp..
Dlatego w lustrzankach jest możliwość podglądu obrazu/obiektu jaki będziemy fotografowali wraz z ustawianiem odległości/powiększeniem zoom.
W lustrzankach jest taka sama zasada jak w peryskopie i taka sama zasada jest w teleskopach nie tych tanich za 500zł lub 1000zł ale takie już od co najmniej 5000zł.
I jaka w tym różnica a taka że robiąc zdjęcia aparatem zwykłym nigdy nie otrzymamy tak ostrego i dokładnego zdjęcia jak robiąc zdjęcie aparatem zaopatrzonym w lustro, w nim o jakości obrazu decyduje dokładność lustra jego jakość powierzchni i lepsza jakość tym robiąc zdjęcia panoramiczne czy zdjęcia w plenerze, ustawiając zoom mamy bardzo dokładne zdjęcia bez ich rozmywania.
Dokładne informacje dlaczego, po co i co daje zastosowanie lustra w aparatach fotograficznych i lunetach uzyskacie na stromach internetowych opisujących budowę lunet itp. wystarczy trochę wysiłku a otrzymacie odpowiedź na zadane przez autora pytanie i na wasze wątpliwości.
 • 0

#7 KAESowski

KAESowski

  Początkujący

 • 58 postów

Napisano 25 05 2009 - 17:39

I tu docieram do sedna mojego pytania: czy lustro w lustrzankach, obojętnie czy cyfrowych czy analogowych, polepsza jakość zdjęć czy po prostu w lustrzankach stosuje się lepsze układy, obiektywy - ogólnie podzespoły?
Z Twojej wypowiedzi brutus3 wnioskuję, że lustrzanki przede wszystkim są lepsze bo w wizjerze widać dokładnie to co będzie na zdjęciu ale to ma według mnie sens tylko w aparatach analogowych bo w cyfrowych nie lustrzankach na wyświetlaczu też widać dokładnie to samo co będzie na zdjęciu.
No chyba, że się mylę.
 • 0

#8 michu552

michu552

  Początkujący

 • 44 postów

Napisano 31 05 2009 - 22:12

Polecam Ci Canon'a EOS 350D kupisz za 1300zl (mi sie tak udalo:P) do tego szkielko UV i mam dobry sprzet.
 • 0

#9 Macsch15

Macsch15

  Profesjonalista

 • 3 705 postów

Napisano 31 05 2009 - 22:21

aparatu cyfrowegoo możliwościach lustrzanki


Nie lustrzanek tylko cyfrówek o możliwościach lustrzanki a o ile wiem to 350D to lustrzanka.
 • 0

#10 brutus3

brutus3

  Profesjonalista

 • 2 406 postów

Napisano 01 06 2009 - 01:30

Lustrzanka obojętnie czy zwykłą do naświetlania błon fotograficznych czy do odczytu elektronicznego cyfrowego ma taką samą zasadę odbicie się obrazu w lustrze pod pewnym kątem i to co widzisz czyli to odbicie idzie do kliszy czy czujnika elektronicznego/przetwornika. Chodzi o to że obraz z lustrzanki jest bardziej wyrazisty i dam przykład robisz zdjęcie obiektu oddalonego od ciebie 30 m. Zdjęcie z lustrzanki będzie bardziej dokładniejsze co pozwala na powiększanie zdjęcia n* (n - ilość powiększenia w stosunku 1:n).
Słuchaj nie wytłumaczę ci dokładnie dlaczego lustrzanka obojętnie czy na kliszę fotograficzną czy na na przetwornik światłoczuły. Jest co najmniej (zależy to od jakości aparatu) dwukrotnie lepsza pd aparatu zwykłego.
Widzisz to jest tak jak z lornetami masz lornetki zwykłe takie co trzymasz w ręce i są lornety nożycowe stosowane w okopach przez wojsko. Otóż lorneta nożycowa taka najprostsza dawała obraz bardziej wyrazisty niż lorneta która trzymałeś w ręce. I jeszcze inaczej obraz uzyskany z aparatu zwykłego ma małą możliwość powiększenia dlaczego dlatego że właśnie przez brak ostrości i dokładności odwzorowania obrazu. Z kolei obraz uzyskany z lustrzanki można powiększyć 2 lub 4 a nawet więcej razy bez tracenia jakości obrazu. Dlatego w wszystkich lunetach profesjonalnych wykorzystywanych do badań np. kosmosu używa się lunet lustrzanek oraz takich samych aparatów fotograficznych. I co ciekawe do tej pory używa się tam klisz fotograficznych bo na kliszy fotograficznej ilość pikseli/punktów jest o wiele wiele razy większa niż w najlepszym aparacie cyfrowym lustrzance.
Do robienia zdjęć rodzince i swemu pieskowi wystarczy zwykły aparat fotograficzny czyli nie lustrzanka, do zdjęć profesjonalnych zalecany jest aparat fotograficzny lustrzanka.
Dam przykład ja swoim aparatem cyfrowym mogę przybliżyć obiekt czterokrotnie czyli mam obiekt w odległości 40m to przybliżając ten obiekt mam ma max 10m.
Ale elektroniczny zoom (powiększenie obrazu) przy jego odtwarzaniu mam *8 czyli mogę obraz powiększyć ośmiokrotnie (to tak w teorii) bo faktycznie mogę powiększyć jakąś część obrazu. Z tym że powiększając obraz traci się na ostrości zaczyna się rozmazywać w końcu pokazują się kwadraciki. Oczywiście powiększenie jednokrotne, dwu krotne nie wpływa jeszcze na jakość obrazu ale przy czwartym piątym powiększeniu utrata na jakości obrazu zaczyna być widoczna inaczej sprawa ma się z obrazem uzyskanym poprzez aparat z lustrem tam jakość obrazu jest tak wysoka że np. powiększając jakiś obszar obrazu dziesięciokrotnie nie tracimy na jakości obrazu i powiększanego obiektu.
Podał bym ci dla przykładu dwa zdjęcia jedno z lustrzanki drugie z zwykłego aparatu oczywiście oby dwa są aparatami elektronicznymi, ale jedno zdjęcie ma prawie 6MB a drugie 2MB już tu widać różnicę.

 • 0
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych