Skocz do zawartości


Zdjęcie

UCC (Unlock CPU Code)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Krzychu8

Krzychu8

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 11 10 2011 - 00:09

Dzisiaj przeszukiwałem internet w poszukiwaniu kilku informacji na teram odblokowania dodatkowych rdzeni w procesorach AMD. Na pierwszy rzut informacji było wystarczająco, jednak jeśli chodzi o podkręcanie to jestem kompletnie zielony. Postanowiłem to przetestować w praktyce.

Procesor Athlon X3 455 3,3 GHz

Przed odblokowaniem rdzenia:
Temperatura w stresie 61-62 C (z programu SpeedFan, czujnik CPU)
CPU-Z podał pobór mocy 95W

Po odblokowaniu:
1 Dodatkowy rdzeń
Pamięć L3
Temperatura w stresie 67 C (po osiągnięciu tego wyniku stwierdziłem nie ryzykuje, cofam ustawienia, według opisu procesor ten może pracować do 75 C)
W SpeedFan przestał działać czujnik Core (wskazuje 0 stopni)
CPU-Z podał pobór mocy 135W

A pytania mam takie podstawowe które przydają się wszystkim użytkownikom, tyle co można było znaleźć opis efektów pozytywnych to mnie bardziej interesują sytuacji gdy odblokowanie rdzenia się nie powiodło. Co można stracić.
1. Jaki wzrost poboru energii i temperatury można uznać za normalny?
2. Co się stanie w przypadku niepowodzenia? (zablokowane rdzenie nie mają gwarancji że działają poprawnie, jest to tak jakby bonus)
Wiem, że najłagodniejszą z możliwych niepowodzeń jest po prostu wysypanie się procesora podczas testu, ale jak jest gdy trafi się najgorszy przypadek?
-Czy można pogorszyć wydajność procesora np z 2 GHz do 1,5 GHz?
-Czy można uszkodzić sprawne rdzenie?
-Czy odblokowany rdzeń będzie wymagać zmiany chłodzenia na lepsze?
-Czy można uszkodzić inne elementy komputera np. płytę główną lub RAM?
3. Co się dzieje gdy procesor który nie powinien przekraczać temperatury np 70 stopni C przekroczy tą temperaturę?

Chciałbym żebyście podzielili się swoimi porażkami przy odblokowaniu rdzenia. Łatwo znaleźć jak odblokować rdzeń, ale gorzej odszukać przypadki gdzie coś się popsuło po drodze. Na pewno pomoże to zdecydować się osobą, które nie są do końca o tym przekonane.

W moim przypadku nie potrzebuje na razie dodatkowego rdzenia, bo wtedy dużo głośniej chodzi i nagrzewa się szybciej. Chciałbym wiedzieć czy drobne problemy które u mnie wystąpiły są wiadomością typu 'coś jest nie tak, albo będzie nie tak w najbliższym czasie' lub 'eee tam zignoruj to'.

  • 0

#2 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 11 10 2011 - 11:57

Dzisiaj przeszukiwałem internet w poszukiwaniu kilku informacji na teram odblokowania dodatkowych rdzeni w procesorach AMD. Na pierwszy rzut informacji było wystarczająco, jednak jeśli chodzi o podkręcanie to jestem kompletnie zielony. Postanowiłem to przetestować w praktyce.

Procesor Athlon X3 455 3,3 GHz

Przed odblokowaniem rdzenia:
Temperatura w stresie 61-62 C (z programu SpeedFan, czujnik CPU)
CPU-Z podał pobór mocy 95W

Po odblokowaniu:
1 Dodatkowy rdzeń
Pamięć L3
Temperatura w stresie 67 C (po osiągnięciu tego wyniku stwierdziłem nie ryzykuje, cofam ustawienia, według opisu procesor ten może pracować do 75 C)
W SpeedFan przestał działać czujnik Core (wskazuje 0 stopni)
CPU-Z podał pobór mocy 135W

A pytania mam takie podstawowe które przydają się wszystkim użytkownikom, tyle co można było znaleźć opis efektów pozytywnych to mnie bardziej interesują sytuacji gdy odblokowanie rdzenia się nie powiodło. Co można stracić.
1. Jaki wzrost poboru energii i temperatury można uznać za normalny?

To jest normalne, masz dodatkowy rdzeń który potrzebuje zasilania i wydziela dodatkowe ciepło.
Wzrost i tak nie jest duży ale chłodzenie które masz jest słabe, ja mam P X4 955 który utrzymuje 25-50C na dosyć dużym radiatorze przy zbliżonym TDP.

2. Co się stanie w przypadku niepowodzenia? (zablokowane rdzenie nie mają gwarancji że działają poprawnie, jest to tak jakby bonus)
Wiem, że najłagodniejszą z możliwych niepowodzeń jest po prostu wysypanie się procesora podczas testu, ale jak jest gdy trafi się najgorszy przypadek?
-Czy można pogorszyć wydajność procesora np z 2 GHz do 1,5 GHz?

To jest bez sensu.

-Czy można uszkodzić sprawne rdzenie?

Marne szanse że uszkodzisz procesor.

-Czy odblokowany rdzeń będzie wymagać zmiany chłodzenia na lepsze?

To które masz jest i tak słabe, ale procesor to wytrzyma.

-Czy można uszkodzić inne elementy komputera np. płytę główną lub RAM?

Jeżeli płyta jest przygotowana na 125W to nic nie powinno się stać, musisz tylko wentylować delikatnie sekcję zasilania, miło by było gdybyś posiadał płytę która posiada radiatory na sekcji zasilającej.

3. Co się dzieje gdy procesor który nie powinien przekraczać temperatury np 70 stopni C przekroczy tą temperaturę?

Procesor i płyta posiadają wyłącznik termiczny, procesor ma wyłącznik ustawiony przez fabrykę, wyłącznik płyty ustawiasz ty. Ale spalić procesor to jest sztuka.

  • 0

#3 Krzychu8

Krzychu8

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 11 10 2011 - 17:13

Wnioskuje że przy UCC trzeba mieć naprawdę pecha żeby coś popsuć. Dzięki za pomoc.

Co do mojego chłodzenia to było w pudełku razem z procesorem, zgodzę się że jest słabe. Na razie nie potrzebuje dodatkowego rdzenia, ale jak już znajdę zastosowanie dla dodatkowej wydajności to odkręcę jedną cześć obudowy albo zaopatrzę się w nowy wiatraczek na procesor.
  • 0

#4 Abback

Abback

    Ojciec Dyrektor

  • 514 postów

Napisano 11 10 2011 - 17:46

odkręcę jedną cześć obudowy


To Ci raczej za dużo nie pomoże, a wręcz przeciwnie zaszkodzi bo kurz Ci się będzie szybciej osiadał :P
  • 0

#5 Krzychu8

Krzychu8

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 12 10 2011 - 06:18

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące pewnego artykułu w internecie.

Nie pojawia się efekt negatywny, czyli wzrost poboru mocy pod obciążeniem, a tym samym zwiększona emisja ciepła - wystarczy więc zwykły układ chłodzenia procesora. Jedyne, co może się przydarzyć, to pewien spadek podatności układu na overclocking. Nie trzeba również podnosić napięcia zasilania rdzeni układu.

Żódło: http://www.pcworld.pl/news/361834_2/Jak.uaktywnic.nieczynne.rdzenie.procesorow.AMD.html

Jak to się ma do rzeczywistości skoro w moim przypadku temperatura wyraźnie się podnosi. Artykuł jest z roku 2010 czy te informacje już są nieaktualne?
  • 0

#6 metsej

metsej

    Początkujący

  • 101 postów

Napisano 12 10 2011 - 09:17

Procesor składa się z tranzystorów.
Phenom 2 rdzeniowy fizycznie ma tyle samo tranzystorów co 4 rdzeniowe, 2 rdzenie nie są aktywne programowo ale prąd przez nie płynie stąd TDP jest w tym wypadku równe.
Uszkodzony rdzeń może objawiać się np. podniesioną temperaturą. Jednak jeśli testy w programach przejdzie pomyślnie, nie występują błędy programowe i stabilności działania nie masz się czym martwić.
W przypadku jeśli pojawią się problemy wystarczy zresetować bios i procesor powróci do ustawień domyślnych.
Jeśli procesor ulegnie uszkodzeniu to zawsze masz gwarancję producenta, nie da się wykryć czy ktoś pracował na odblokowanym rdzeniu.
  • 0

#7 Krzychu8

Krzychu8

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 12 10 2011 - 19:29

Wiadomość o gwarancji zachęciła mnie do testów, okazało się że poprzednio temperatura tak gwałtownie rosła przez opcje "AMD Cool'n'Quiet". Gdy to wyłączyłem temperatura była stabilna choć chyba dość wysoka. Przez 3 godziny testu w prime95 utrzymało się 66-67 C, teraz gdy nie ma dużo do roboty spadła do 50 C, a wiatraczek chodzi dość cicho. Chociaż można się tego było spodziewać po wiatraczku dołączonym do pudełka z procesorem.
  • 0

#8 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 13 10 2011 - 00:03

Wiadomość o gwarancji zachęciła mnie do testów, okazało się że poprzednio temperatura tak gwałtownie rosła przez opcje "AMD Cool'n'Quiet". Gdy to wyłączyłem temperatura była stabilna choć chyba dość wysoka. Przez 3 godziny testu w prime95 utrzymało się 66-67 C, teraz gdy nie ma dużo do roboty spadła do 50 C, a wiatraczek chodzi dość cicho. Chociaż można się tego było spodziewać po wiatraczku dołączonym do pudełka z procesorem.

Dziwi nie jedno bo mam w pracy teraz Phenom-a II 840 który jest niczym innym jak lekko podrasowanym Athlon-em X3 na X4 który ma TDP na poziomie 100W, chodzi na boxowym chłodzeniu i w spoczynku ma 30C w stresie 52-55C. Może pasta ci wyschła albo coś, bo 70C to sporo nawet jak na box-a.
  • 0

#9 Krzychu8

Krzychu8

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 13 10 2011 - 06:16

Cały procesor chodzi około miesiąca, przy instalacji zrobiłem tylko taki manewr.
Zainstalowałem procesor, potem założyłem chłodzenie. Zdjąłem chłodzenie na ok 1 minute (sprawdzałem czy aby na pewno zrobiłem wszystko dobrze, 1-szy raz składałem komputer), założyłem ponownie.

Tak wygląda screen z CPU-Z, w tej chwili nie mogę dać screen'a ze speed fan bo komputer chodził zbyt krótko aby rozgrzać się do 50 C w stanie spoczynku.
Dołączona grafika

Tak wygląda temperatura po godzinie przeglądania stron internetowych. Na tym poziomie utrzymuje się już cały czas.
Dołączona grafika

Czy przy box'owych radiatorach jest naklejona jakaś folia w tym miejscu co styka się z procesorem, którą trzeba odkleić przed zamontowaniem? Jeśli tak to cóż... nie zrobiłem tego.


[uwaga=Abback] Kolego prosiłbym o używanie opcji "Edytuj" :P[/uwaga]

Użytkownik Abback edytował ten post 14 10 2011 - 14:46

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych