Skocz do zawartości


Zdjęcie

Transformacja wyglądu z Windows XP na Mac OS X Leopard


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 kuba144

kuba144

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 17 11 2008 - 16:12

Transformacja wyglądu z Windows XP na Mac OS X Leopard

Dołączona grafika
Uwagi przed wykonaniem HowTo na komputerze:
1.Wszystkie czynności robisz na swoją odpowiedzialność. Ja kuba144, moderacja i administracja forum nie odpowiadają za wszelkie szkody wynikające z wad instalowanego oprogramowania zamieszczanego w poradniku
2.Polecam utworzyć punkt przywracania systemu.
3.Nie polecam instalacji programów dla użytkowników nie doświadczonych.
4.Podkreślam, że poradnik jest zgodny z Windows XP (testowane na SP2), a nie Windows Vista. Niemniej jednak część programów pewnie działa z tym drugim.
5.Poradnik jest szczególnie dla osób, które:
-Lubią Maca
-Lubią Interfejs Leoparda.
-Nie stać ich na Maca
-W Macu rajcuje ich tylko wygląd (czyli np. nie podoba brak obsługi exeków [tak wiem wine ale to inna sprawa])
-Uwielbiają zabawę w tuningowanie systemu (jak ja ;] )

Uwagi przed instalacją programów:
1.Nie ma określonych wymagań systemowych. Niektóre programy bardziej zajmują ram, a niektóre mniej. Myślę, że nawet 256 ram powinno wystarczyć. Zresztą w dobie dzisiejszych komputerów raczej nie musimy się martwić.
2.Jeśli wykonasz HowTo tak jak opisałem to nie powinno się nic złego stać. Nie biorę odpowiedzialności za wszelkie ewentualne wyrządzone szkody z niepostępowaniem według poradnika.
3.Przed wykonaniem poradnika polecam wyczyścić system od szkodników.
4.Ogranicz liczbę programów w autostarcie (Start->uruchom->msconfig->uruchamianie)
5.Proszę o przeczytanie całego How to!


Teraz można przejść do najważniejszego czyli do zmiany wyglądu!

Styl okien

Dołączona grafikaDołączona grafika
Od razu zabramy się do najważniejszego, czyli do stylu okien. W tym punkcie mamy sporę pole do popisu, ponieważ stylów imitujących leoparda jest na pęczki. Mamy dwie możliwości zmiany:

a) Windows Style
Tutaj mamy pierwszą opcję. Po zmianie przy użyciu tego punktu styl będzie wyglądał nieco gorzej od stylu WindowsBlinds (patrz B). Przy tym sposobie zużycie ramu będzie o wiele mniejsze od WindowsBlindsa. Niestety Microsoft zablokował instalowanie niecertyfikowanych stylów więc musimy się posłużyć patchem UxTheme Multi Patcher. Poradnik odnośnie patchowania mamy pod tym linkiem . Gdy już spatchowaliśmy system należy wybrać odpowiedni styl systemu. Wielką ilość mamy do wyboru pod tym adresem . Ja szczególnie polecam ten , ponieważ moim zdaniem najlepiej imituje leoparda. Po instalacji stylu zmieniamy położenie paska zadań z góry na dół (PPM na pasek->Odznaczamy „Zablokuj pasek zadań”->przenosimy do na górę->zaznaczamy „Zablokuj pasek zadań”). Ok. teraz zajmiemy się przezroczystością paska zadań. W tym celu ściągamy program TransBar. Instalujemy i wybieramy program z menu start. Ukaże nam się okienko konfiguracji. Zaznaczamy „Launch Transbar when Windows start” co spowoduje, że program będzie się włączał przy starcie systemu. Zaznaczamy „Enable transparent taskbar” i wybieramy Opacity (przezroczystość) według własnego uznania, ja wybrałem 75%. Wyłączamy pasek szybkiego uruchomienia (PPM na pasek->pasek narzędzi->uruchomienie). Tutaj wielu się oburzy ale uważam, że bez tego pasek ładniej wygląda a do tego już w przyszłości nie będzie nam potrzebny (patrz punkt Dock)

B) WindowsBlinds
Co to jest? Otóż to program, który ma za zadanie zmianę stylu systemu. Znamy to z punktu a) ale to nie to samo. Tam musieliśmy trochę się pobawić tu program wszystko robi za nas automatycznie. Są dwie wielkie wady programu. Jedna to, że jest płatny! Niestety darmowy jest tylko trial na 60 dni. Drugą to, że trochę obciąża system. Jeśli ci te dwie wady nie przeszkadzają lub po prostu chcesz spróbować to ok. Ściągamy program. Instalacja odbywa się przez next, next, next. Restartujemy komputer. Już teraz można wybrać jeden styl z systemowych ale tym się nie zajmujemy. Ściągamy odpowiedni styl . Wypakujemy gdzie chcemy i znajdujemy plik stylu (ikonka WB) dwuklik i już po chwili mamy całkiem odmieniony wygląd. Mimo wszystko polecam punkt a), gdyż jeszcze w transformacji XP->Vista to było ważne, bo przezroczystość, Blur itp. Tutaj nie widać znaczących różnic, pomiędzy tymi dwoma.


Tapety

Dołączona grafikaDołączona grafika
Zrobiłem paczkę 50 tapet ale niestety mam problemy z uploadem. Więc polecam poszukać fajnych tapet na deviantarcie. Postaram się w najbliższym czasie jakoś z uploadować mój pack. Mała podpowiedz: Gdy wrzucisz tapety do x:\windows\web\walpapper\ gdzie x – litera partycji z Windowsem to będziesz mógł zmieniać tapety z menu „Właściwości Ekranu”


Dock

Dołączona grafikaDołączona grafika
Najważniejszy punkt całego how to. Znak rozpoznawczy Maca. Dock to pasek z ikonami najczęściej używanych programów. Może też wyświetlać obecnie uruchomione tak jak na taskbarze. Jest bardzo dużo programów imitujących dock z Maca. My zajmiemy się tym najsławniejszym, czyli ObjectDock Stardocka. Ściągamy i instalujemy (next, next, next). Uruchamiamy i widzimy wielki czarny pasek. Zaraz go skonfigurujemy ale najpierw ściągamy kilka rzeczy.
-Ikony Leoparda . Umieszczamy w katalogu Bundled Images czyli defalutowo w C:\Program Files\Stardock\ObjectDock\Bundled Images.
-Styl Leoparda . Wrzucamy w Backgrounds czyli np. C:\Program Files\Stardock\ObjectDock\Backgrounds.
-Stack Docklet wrzucamy do Docklets np. C:\Program Files\Stardock\ObjectDock\Docklets
-Leopard Indicator . Umieszcamy w Running Indicators defalutowo w C:\Program Files\Stardock\ObjectDock\Running Indicators.
Teraz zajmiemy się konfiguracją. Otwieramy właściwości Docka
Zakładka ogólne:
-Jeśli nie mamy języka polskiego to klikamy Language Options i wybieramy Polski
- Zaznaczamy „Uruchamiaj ObjectDock przy starcie”
-Można jeszcze przejść do Opcji wydajności i tam nastawić Top Quality i przesunąć pasek na „Extra gradual” jeśli nie szkoda wam ramu
Zakładka Wygląd:
-Rozmiar Ikon: Tu zależy od ilości ikon w pasku. Ja nastawiłem 32 pikseli.
-Powiększony rozmiar: 128 pikseli.
-Background: Wybieramy perfect leopard (od razu lepiej ;])
-Ustawiamy przezroczystość tak na wyczucie z 80%
Zakładka Pozycja:
-Edge of screen (pozycja na ekranie): dolnej
-Zaznaczamy „Reserve edge of screen”
-Interaction: Keep on top.
Zakładka effect
-Mouseover effect: Zoom effect
-Width of zoom: 4.0 items
-Zaznaczamy „show running indicators” i wybieramy z menu „leopard indicator”
Zakładka zawartość paska:
-Tutaj wybieramy czy chcemy mieć uruchomione programy tak jak na taskbarze po prawej stronie docka. Ja wybrałem, gdyż jest to wygodne ;]. Jeśli stwierdziłeś, że chcesz zaznacz „Display open Windows along with my Icons” i z menu wybieramy „All Windows”. Jeśli nie pozostaw „Display my Irons Only”
-System taskbar placement „Right side of dock”
-Zaznaczamy „Pokaż zrzuty reprezentujące zminimalizowane okna”
-Jeśli chcemy mieć grupowane tych samych programów w jedną ikonę (czyli np. mamy otwarte 3 foldery to na docku wyświetli się ikona folderu z cyferką 3.) to zaznaczamy „Group All Windows form the same program as one”. Jeśli jesteśmy przeciwni temu rozwiązaniu – odznaczamy. Zamykamy okno konfiguracji.
Teraz zajmiemy się konfiguracją ikon. Polecam usunąć wszystkie ikony tam zgromadzone (przeciągnij ikonę na obszar poza dockiem). Teraz robimy skróty na docku do miejsc najczęściej odwiedzanych. Ja mam. „Mój komputer” „Dokumenty” „Muzyka” „Zdjęcia” „Gry” „Downloads” „Telefon”. Teraz robimy skróty do najczęściej używanych programów. Mi starczają skróty do komunikatora, przeglądarki i odtwarzacza muzyki. Teraz dodamy kilka dockletów. (PPM na dock->Dodaj->wybieramy). Dodajemy według własnych potrzeb. Ja wybrałem „Show Desktop” „Recycle Bin” „Weather” i „Stack Docklet”. Szczególnie zwracam uwagę na ten ostatni. Teraz klikamy (PPM na StackDocklet->Właściwości wpisu). Otworzy nam się okienko konfiguracji dockletu. Wybieramy folder który ma nam wyświetlać Stack np. Folder z dokumentami. Wybieramy metodę pokazywania plików (Fan lub Grid). Polecam przetestować dwie. Teraz skonfigurujemy pogodę (PPM->Weather Docklet Propiertes). Wpisujemy miasto i państwo np. „Białystok, Poland” i zmieniamy na Metric Units.
Teraz przejdziemy do zmiany ikon. Zmieniamy je przez PPM na ikonę->właściwości wpisu->zmień obrazek->Bundled Image->folder gdzie rozpakowaliśmy ikony->wybieramy ikonę. Tak robimy z każdą ikoną. Po tej aparycji Dock powinien wyglądać naprawdę przyzwoicie :D. Teraz jeszcze zapiszemy konfigurację docka ponieważ często zapomina po np. nie spodziewanym wyłączeniem komputera czy restarcie. Robimy to przez wejście w Właściwości paska->zakładka kompozycję->Save current dock->wpisujemy dowolna nazwę. Jeżeli się wysypie to wchodzimy w właściwości paksa->zakładka kompozycję->Load current dock->wybieramy nazwę, którą zapisaliśmy.





Ikony
Dołączona grafikaDołączona grafika
Tu zajmiemy się zmianą ikon. Sprawa jest prosta. Ściągamy program Icon Packager ze stajni Stardocka. Instalujemy (next, next, next…). Za darmo mamy triala na 30-dni ale po upływie 30-dni ustawione ikony zostaną do póki nie odinstalujesz programu. Teraz ściągamy paczkę ikon. Rozpakowaujemy. Włączamy program IconPackager i mamy główne okno programu. Teraz dodajemy paczkę ikon z Leosia w tym celu 2xklikamy na rozpakowany plik (LeopardXP Revised Blue.ip). Teraz menu wyboru paczki pojawił się LeopardXP Revised Blue. Dwuklik na niego i już po chwili mamy całkiem nowe ikony.


Ikony na pulpicie
Dołączona grafikaDołączona grafika
Ikony na pulpicie Leoparda w porównaniu do tych z XP znacznie się różnią (wielkością wyświetlaniem informacji itp.). Postaramy się je zmałpować. Ściągamy program Avedesk . Bardzo dobry program o dużych możliwościach nie tylko w postaci tworzenia ikon, my jednak zajmiemy się tylko tym. Wypakujemy w np. Program Files i włączamy. Możemy obejrzeć tutorial. Wchodzimy w Panel sterowania AveDeska (PPM na ikone w trayu-> Panel sterowania AveDeska). Usuwamy wszystkie Desklety (Zaznaczamy->PPM->Usuń). Teraz tworzymy nowy (Desklety->nowy->PidlShortcut->Mój komputer->Dodaj). Teraz np. zrobimy ikonę Dysku systemowego. W panelu sterowania klikamy PPM na Mój komputer->właściwości.
Zakładka wygląd
-Nazwa (Nazwa jaka będzie wyświetlana pod ikoną). Wpisujemy np. Macintosh HD
-Położenie i rozmiar (tutaj zmieniamy wielkość ikony i możemy ręcznie edytować w którym miejscu ma się znajdować na pulpicie). Wpisujemy Szerokość i Długość: 48.
-Wygląd.
Przezroczystość i obrót wiadomo do czego służą, zostawiamy bez zmian (255 i 0).
Tryb (jak ikona ma być traktowana): Ikona na pulpicie.
Efekt, tu możemy zmienić efekt ikony po najechaniu na niej kursorem. Ja od siebie polecam „glow”
Zakładka shortcut
-Path (Wpisujemy ścieżke do katalogu bądź pliku) Wpisujemy np. C:\
Zakładka etykieta
Typ: (można zmienić czy etykieta ikony ma być wyświetlana czy nie) Zwykła etykieta
Tutaj jeszcze można się pobawić czcionką i ułożeniem etykiety. Zajmiemy się zmianą położenia. Wyr poziome: Po lewej. Wyr pionowe: na środku. Położenie po prawej.
Zakładka label format.
Największy urok AveDeska. W sublabel wpisujemy jaka informacja ma być zawarta pod nazwą. Każdy parametr jest opisany np. aby uzyskać napis „25,0GB, 4,91GB Free” wpisujemy: „%t, %f Free”.
Zakładka Icon
-Zmieniamy ikonę (Use custom icon->Set image->Wybieramy ikonę). Skąd wziąć ikony? Wykorzystujemy te z Docka.
Na koniec wyłączamy oryginalne ikony na pulpicie (PPM na pulpit->Rozmieść ikony według->Odznaczamy Pokaz ikony pulpitu). Oczywiście nie jest to konieczne ale tak jest estetyczniej.




Ekran logowania
Dołączona grafikaDołączona grafika
Mam swoje 2 faworyty (pierwszy i drugi). Wybieramy któryś i ściągamy (pierwszy lub drugi) i tu zaczynają się schody. Na co dzień używam TuneUp Utilites 2008 ale jest to trial 30-dni więc chciałem pokazać jakiś inny program. Jedynym sensownym wydawał się LogonStudio ale miałem z nim dziwne problemy. Żaden z logonów nie działał (program wyrzucał przy logowaniu kilka razy jakiś błąd na linii 40 lub 42 więc dałem sobie spokój. Więc zostały dwie możliwości. Jedna to program TuneUp (niestety trial). Druga możliwość jest opisana przez Arka F:

1. Rozpakowujemy plik logonui.exe na dysk. Lecz nie do jakiegoś katalogu tylko prosto na dysk systemowy tzn. w lokalizacji np. C:\logonui.exe
2. Przy włączonym komputerze wkładamy płytę z Windowsem
3. Zamykamy okno w którym można zainstalować Windows
4. Uruchamiamy ponownie komputer
5. Gdy ukaże się napis "Press any key to boot from CD" lub "Dowolny klawisz spowoduje rozruch z dysku CD" wciskamy ENTER.
6. Czekamy na załadowanie się plików instalatora systemu Windows.
7. Wciskamy klawisz R
8. Podajemy nr instalacji i hasło admina
9. Wpisujemy:
del x:\windows\system32\dllcache\logonui.exe
rename x:\windows\system32\logonui.exe kopialogonui.exe
copy x:\logonui.exe x:\windows\system32\logonui.exe
exit
gdzie x to litera twojego dysku systemowego
Pamietaj: Jeżeli chcesz używać tego logona nie możesz zainstalować LogonStudio!!

Jeśli jednak chcemy użyć TuneUp. To ściągamy , instalujemy (nie będę przypominał jak… no dobra tym razem jeszcze przypomnę next, next, next :P). Uruchamiamy, przechodzimy do zakładki Customize Windows i klikamy mały napis „Change user Logon screen”. Klikamy Add->Import Logon screen from file…->wybiermy wypakowany plik Logonui.exe. Pojawi nam się nowy logon do wyboru. Wybieramy, klikamy „Install Logon screen” i cieszymy się nowym ekranem logowania.

Ekran Botowania
Dołączona grafikaDołączona grafika
Tutaj jest o wiele prostsza sprawa niż w poprzednim punkcie. Znów mam 2 ulubione ekrany bootowania (pierwszy i drugi). Pierwszy jest ciekawszy ale drugi bardziej podobny do oryginalnego ekranu z Maca. Ściągamy jeden z dwóch (pierwszy lub drugi). Ściągamy program BootSkin i instalujemy. Włączamy program i aby zainstalować ekran bootowania kilkamy File->Import from file…->wybieramy plik który ściągnęliśmy. Wybieramy ekran z menu, klikamy Apply i po sprawie.



Kosmetyczne poprawki

Myśleliście, że już koniec? Nic bardziej mylnego :P Co prawda już większość zrobiliśmy ale brakuje kilku rzeczy:



Styler
Dołączona grafikaDołączona grafika
Pasek na górze eksploratora wygląda jak z xp. Zmienimy to. Ściągamy program Styler i instalujemy go. Ściągamy skin . Rozpakowujemy i wrzucamy do: C:\Program Files\Styler\TB\skins\Styler's\. Włączamy, szukamy stylera w Trayu i klikamy PPM->Show. Przechodzimy do zakładki info i zaznaczamy „Styler TB mode”. Klikamy na zakładkę Toolbar i dwuklik na Xp Leopard. Teraz otwieramy obojętnie jakie okno eksplorera (np. Mój komputer) Widok->Pasek narzędzi->Odznaczamy wszystko prócz StylerToolBar. Teraz z powrotem przechodzimy do okna Stylera->Zakładka Toolbar->Zaznaczamy „Hide Menubar (Explorer)”.



Finder menu

Dołączona grafikaDołączona grafika
Bardzo przydatne menu skrótów znane z Maca. Ściągamy program Nightly FindeXer, ikony i konieczne do działania biblioteki Microsoftu!. FindeXera wypakowujemy gdzie chcemy (ja polecam Program Files), biblioteki instalujemy, a ikony rozpakowujemy np. do katalogu z FideXerem. Teraz uruchamiamy plik Register z katalogu FindeXera resetujemy komputer (Ew. samego explorera lub wylogowujemy się i logujemy). Konfigurację FindeXera pokaże wam ten tutorial.



Finderbar
Dołączona grafikaDołączona grafika
Finderbar to menu na pasku zadań. Opisałem je tu, ponieważ też jest charakterystycznym elementem interfejsu Maca i tylko dlatego o tym napisałem, bo niestety na Windowsie nie jest to funkcjonalne. Jeśli jednak chcesz to mieć, bo np. od teraz korzystasz z taskbara w Docku opiszę to. Jeśli chcesz spróbować to http://landvermesser.tripod.com/Finderbar_v.1.5.zip i zainstaluj. Teraz włącz i widzimy już menu na górze. Klikamy PPM->Skin It. Teraz włączamy jeszcze raz. Jest jeszcze polskie tłumaczenie ale ma dużo błędów. Obecnie pracuje nad tłumaczeniem mojego autorstwa. Jest jeszcze Skin do ObjectBara, który wygląda lepiej. Niestety, aby go zaakceptować wymaga pełnej wersji ObjectBara .



MacSearch
Dołączona grafikaDołączona grafika
Imitacja wyszukiwarki znanej z Maca. Całkiem przydatna. Ściągamy, rozpakowujemy i włączamy. W trayu pojawiła się ikonka. Klikamy PPM na nią->Preferences. Na dole można wybrać skrót klawiszowy do rozpoczęcia wyszukiwania. Ja wybrałem Ctrl+Space, wygodne. Przechodzimy do zakładki Preferences i zmieniamy
-Apperance: Graphite jest tu chyba najlepszym rozwiązaniem
-Program name: Oczywiście zmieniamy na „Spotlight” ;-)
-To show serach bar click: Tray Hot Area. Bardzo fajne rozwiązanie. W stylu windowsa za zegarkiem kryła się bezużyteczna lupa. Teraz gdy na nią klikniemy otworzy się okienko z wyszukiwarką
Zamykamy okno i restartujemy program




Kursory

Dołączona grafikaDołączona grafika
Ściągamy, rozpakowujemy i instalujemy (PPM na plik Install RainbowSwirl.ini w katalogu->Zainstaluj). Teraz przechodzimy do Panelu sterowania->Mysz->Wskaźniki->Wybieramy Mac OS X Rainbow Swirl.


Dźwięki

Ściągamy dźwięki z Jaguara, rozpakowujemy w C:\Windows\Media\ i ustaw według własnych potrzeb w Panelu Sterowania->Dźwięki i urządzenia audio->Dźwięki.



Przeglądarka internetowa
Dołączona grafikaDołączona grafika
Możemy się przerzucić na bardzo dobrą przeglądarkę Apple jaką jest Safari. Niestety wciąż na Windows w wersji beta. Jeśli chcesz spróbować to ściągnij i zainstaluj. Jeśli jednak nie chcemy zmieniać swoich przyzwyczajeń i korzystamy z Firefoxa to ściągnij styl do niego.



Odtwarzacz multimedialny

Dołączona grafikaDołączona grafika
Jest do ściągnięcia Macowy iTunes. Bardzo fajny program, polecam (wszystko lepsze od Winampa). Ja jednak za nic nie zamienię mojego foo ;-). Jeszcze wypadałoby wspomnieć o Quick Time (Odtwarzacz filmów od Apple) Mnie jednak ten program zawsze irytował.

To niej więcej na tyle ;-)


Screeny jak wygląda XP po modyfikacji:
Dołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafika





HowTo będę w miarę moich możliwości aktualizował.

Poradnik stworzył kuba144 (znany także pod Nickiem kuba46)
WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Listopad 2008
Dziękuje userowi Arek F. za pomoc w pisaniu tego poradnika. Wzorowałem się miejscami na jego HowTo XP->Vista.
Tutorial można zobaczyć także na innych forach.
Kopiowanie niniejszego HowTo bez zgody autora jest zabronione.
Programy do których linki zostały umieszczone powyżej są własnością tylko autorów tych programów.
Oświadczam że żaden z załączonych wyżej linków nie prowadzi do nielegalnej zawartości..
Wszystkie nazwy są zastrzeżone i są własnością ich autorów.


  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych