Skocz do zawartości


Zdjęcie

Test wydajności dysku twardego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 niepokornyj

niepokornyj

    Początkujący

  • 62 postów

Napisano 27 02 2008 - 14:43

Testowanie wydajności dysku twardego

Naprawde ciekawym i bardzo przydatnym testem który powinien wykonać każdy użytkownik komputera jest test dysku twardego ja używam do tego programu HD Tach ? http://www.instalki.pl/programy/download/t...yka/Hd_Tach.php
Na sam początek połącz się ze stroną autora, odszukaj najnowszą wersję testu i pobierz ja następnie zainstaluj program na dysku.

Program pozwala na sprawdzenie wydajności dysku. Przypomnę tylko, że wydajny dysk twardy bardzo przyda Ci się przy pracy z aplikacjami często odwołującymi się do dysku.
Procedura testowa jest bardzo prosta i polega na wskazaniu dysku który ma zostać sprawdzony oraz kliknięcia kursorem myszy przycisku Run Test. Program przeprowadzi wszystkie testy i wyświetli podsumowanie w formie graficznej.


Przeprowadź testy wydajności dysku i sprawdź czy spełniają one kryteria takie jak:

Na rysunku z wynikami testu jest wykres pokazujący prędkość odczytu. Kolejny wykres przedstawia średnio czas dostępu do danych na dysku. Natomiast trzeci wykres to średnia prędkość odczytu danych z urządzenia. Pod wykresem są podane jeszcze raz wartości i mój przykładowy dysk charakteryzuje się następującymi wartościami:
Maksymalna prędkość odczytu ? 23745 KB/s
Minimalna prędkość odczytu ? 18851 KB/s
Średnia prędkość odczytu ? 22306 KB/s
Zajętość procesora ? 9,2%
Czas dostępu ? 16 ms
Analizując powyższe dane warto sprecyzować jakie wartości są optymalne. Pierwsze trzy pozycje powinny mieć jak największe wartości. Zajętość procesora powinna być jak najniższa gdyż dysk nie powinien mieć wpływu na zajętość procesora który ma zajmować się innymi rzeczami. Jeżeli obciążenie procesora jest duże (kilka - kilkanaście %) to może to oznaczać, że posiadasz stary dysk lub urządzenie nie pracuje w trybie DMA.
Warto sprawdzić czy tryb DMA jest włączony w systemie.
Operacje opisze w systemie Windows XP Prof.



  • Uruchom Panel sterowania potem System.
  • Przejdź do zakładki Sprzęt i kliknij przycisk Menadżer urządzeń.
  • Na liście urządzeń odszukaj Kontrolery IDE ATA/ATAPI i rozwiń listę.
  • Na liście powinny pojawić się min. Podstawowy kontroler IDE oraz Pomocniczy kontroler IDE.
  • Kliknij prawym przyciskiem myszy w Podstawowy kontroler IDE i z wybierz opcję Właściwości a w nowo otwartym oknie przejdź do Ustawienia zaawansowane.

  • Na rysunku dokładnie widać, że do każdego kontrolera mogą być podłączone dwa urządzenia ? główne oraz podstawowe.
  • DMA możesz więc włączyć dla każdego z nich. Pamiętaj o drugim kontrolerze w którym sytuacja wygląda tak samo.
  • Jeżeli urządzenie nie pracuje w trybie DMA zmień stan opcji Tryb transferu na DMA jeżeli dostępne.
  • Restartuj komputer i przeprowadź testy za pomocą HD Tacha.
  • W razie problemów wróć do poprzednich ustawień.

Powodzenia:)



Użytkownik bipiw edytował ten post 20 05 2013 - 22:05

  • 0

#2 pash

pash

    Zaawansowany użytkownik

  • 665 postów

Napisano 27 02 2008 - 17:21

Tylko powiedz mi dlaczego na Seagate Barracuda 320 16mb cache mam wynik 127mb/s? To przeciez wolniej niz sata 150! Czego to moze byc wina?

  • 0

#3 niepokornyj

niepokornyj

    Początkujący

  • 62 postów

Napisano 27 02 2008 - 18:07

moze sprawdz nowsza wersja oprogramowania.
  • 0

#4 pash

pash

    Zaawansowany użytkownik

  • 665 postów

Napisano 27 02 2008 - 20:50

Ok juz zauwazylem ze to z 2004 roku :)
  • 0

#5 niepokornyj

niepokornyj

    Początkujący

  • 62 postów

Napisano 27 02 2008 - 21:36

Zdaża sie :)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych