Skocz do zawartości


Zdjęcie

Studia w Polsce lub Studia Zagranica


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Davi

Davi

    Początkujący

  • 53 postów

Napisano 03 09 2012 - 22:06

Witam,
Jestem w 3 technikum (elektronik) zastanawiam się lekko nad swoją przyszłością. Interesuję się i trochę informatyką mam kilka for oraz stron, które przynoszą mi zyski, które w zupełności pozwoliłyby mi na opłacenie akademika + trochę by zostało.
Oprócz informatyki interesuję się ogólnie Finansami, Bankowością, trochę pomagam w biznesie rodzinnym więc i handlem.
I tutaj pada moje pytanie jakie miasto wybrać, aby wykorzystać możliwość studiowania na wybranych kierunkach takich jak:
-Informatyka(programowanie)
-Energetyka(Źródła odnawialne)
-Eksploatacja złóż czyli chyba górnictwo
-Finanse i Bankowość (tutaj by mi w sumie wiele kierunków pasowało)
-Handel Zagraniczny
Chciałbym np. na 1 roku iść na programowanie albo na energetykę, a np. na drugim roku dobrać drugi kierunek taki jak handel zagraniczny lub finanse lub górnictwo - które miasto by spełniło moje wymagania Kraków, Warszawa ? Tak, aby wybrane kierunki były na wysokim poziomie?


Drugim wariantem, który po przemyśleniach wpadł mi do głowy to wyjazd do Wielkiej Brytanii, USA albo Niemiec tam rok czy dwa pracować, poznawać ludzi, doszkalać język i potem tam iść na jakieś studia z kierunkiem, który by mnie interesował.

Który wariant jest lepszy waszym zdaniem?


Pozdrawiam

  • 0

#2 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 05 09 2012 - 12:28

Na zachodzie przyjęło się, że po skończeniu skończeniu szkoły średniej młodzi ludzie wyruszają w roczną podróż poznać świat :) Ale tam też studia funkcjonują trochę inaczej, bo można rozpocząć studia z poślizgiem rocznym, a u nas musiałbyś powtórzyć egzaminy wstępne(jeśli są wymagane) i zdecydowanie trudniej byłoby Ci się do nich przygotować po roku przerwy w nauce. Studia na zachodzie pod wieloma względami są lepsze niż w Polsce, bo lepiej przygotowują do zawodu - niektóre z nich wręcz powstały jako zaplecze dla firm, niby mniej uczą kreatywności, ale potem masz łatwiejszy start w przyszłym życiu zawodowym. Odnośnie stypendium to nie liczyłbym zbytnio na Polskę, ale często symboliczne stypendia fundują zagranicę(wtedy bez dodatkowego budżetu od rodziców, dodatkowej pracy nie masz szans). Znajomy studiował w Hiszpanii i np. żeby w ogóle podejść do magistra musiał wysupłać z kieszeni kilka tysięcy Euro, bo niepodobna tam umówić się na spotkanie ze swoim promotorem w uczelni..
Decyzja jest trudna i zaważy na całym Twoim przyszłym życiu, więc dokładnie przemyśl i rozważ perspektywy jakie Ci dają studia w Polsce i na zachodzie :)

  • 0

#3 Davi

Davi

    Początkujący

  • 53 postów

Napisano 06 09 2012 - 15:11

Dzięki za post, liczę także na posty innych użytkowników.
  • 0

#4 #plus

#plus

    Uzależniony od forum

  • 1 315 postów

Napisano 06 09 2012 - 20:24

Makensis rację ma, przy czym jeśli wiesz że finansowo może być ci ciężko, zawsze możesz spróbować wymiany studenckiej. Jesteś sobie wtedy na polskiej uczelni, a na semestr lub dwa lecisz do innego kraju i tam się uczysz. Stypendium oczywiście jest.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych