Skocz do zawartości


Zdjęcie

Sprawdzanie poboru mocy przez komputer


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 niepokornyj

niepokornyj

    Początkujący

  • 62 postów

Napisano 27 02 2008 - 21:27

Przeglądając różna fora zauważyłem że sporo osób zadaje pytania typu czy mój komputer pociągnie jeszcze 2 kości ram bo mam zasilacz XXX Watt. Nie znając dokładnej specyfikacji sprzętu i nie mając odpowiednich danych co do podzespołów danego komputera można tylko gdybać. Śmiem nawet twierdzić żę część z owych odpowiedzi jest po prostu strzałem…. Co nie zawsze jest pożądane szczególnie gdy stawką jest pytanie czy kupić nowy zasilacz. Czasami wiele osób zupełnie nie potrzebnie wydaje nawet kilkaset zł na nowy zasilacz gdy w rzeczywistości stary w 100% wystarczyłby do pracy z dodatkowymi kośćmi RAM czy nową kartą graficzną.
Jak naradzie nie napisano programu do liczenia poboru prądu przez komputer aczkolwiek program AIDA32 może pokazać pobór mocy przez procesor jednak program sprawdza te dane na podstawie częstotliwości procesora. Jedną ze 100% metodą na tego typu obliczenia jest dokupienie np.: miernika energii EKM2000 lub innego PEAKTECH P9024, który kosztuje około 100zł.
Dla wielu z nas jest to nie potrzebny wydatek i na pewno nie będziemy kupowali takich rzeczy.

Kolejnym sposobem na obliczanie poboru mocy jest korzystanie z internetowych kalkulatorów poboru mocy on-line. Adresy kilku przykładowych tego typu serwisów zamieściłem poniżej. Dodam tylko że wiele osób twierdzi że pokazują one błędne dane a w rzeczywistości to oni są w błędzie. Sam korzystałem ze wszystkich tych kalkulatorów i każdy z nich podał bardzo zbliżone wartości. Co prawda nie były one pokazane z taką dokładnością jak na mierniku (sam mam taki miernik) ale naprawdę tolerancja błędu wynosiła naprawdę nie dużo jakieś 10 – 15 Watt.

Przykładowe serwisy oferujące darmowy licznik poboru mocy on-line:

http://www.journeysystems.com/?powercalc


http://www.adecy.com/psu/


http://www.extreme.outervision.com/psucalculator.jsp

Kolejnym sposobem na obliczenie poboru mocy jest sposób troszkę matematyczny a mianowicie:

Na sam początek należy włączyć wszystkie elektryczne urządzenia w domu i poczekać aż licznik przestanie się kręcić.

Włączamy komputer, jeżeli chcemy obliczyć pobór mocy wraz z monitorem to włączamy również monitor.

Teraz należy ze stoperem w ręku zbadać ile wynosi czas jednego obrotu tarczy licznika oraz spisać ile obrotów to jedna kilowatogodzina (1kWh).

I teraz zacznie się troszke matematyki: )

Czas który wyszedł ci na stoperze zamieniamy na sekundy i dzielimy na 60 gdyż tyle minuta ma sekund.

Wynik dzielenia mnożymy razy liczbę obrotów przypadających na 1kWh (wartość 1kWh spisanej z licznika).Wynik jaki otrzymaliśmy jest to czas w jakim nasz komputer nabije 1kW w minutach.

Teraz należy policzyć ile minut jest w miesiącu:

1 godz ma 60 min wiec:
60*24(godz w dobie)=1440(tyle mamy minut w dobie)
1440*30(liczba dni w miesiącu)=43200(liczba min w miesiącu)

Teraz sprawdzimy ile kW wykręci nasz komputer w miesiącu (gdyby pracował cały czas)

Liczbę minut w miesiącu dzielimy przez liczbę minut jaką potrzebuje nasz komputer do nabicia 1kW(1kW = 1000W).

Wynik mnożymy razy 1000 aby mieć wynik w samych Wattach. Ten z kolei wynik dzielimy na 30(liczba dni w miesiącu) i otrzymany wynik dzielimy znów na 24 (liczba godz w dobie).
Wynik końcowy jest to wartość w Wattach jaką pobiera nasz komputer w godzinie pracy.

Aby podliczyć ile płacimy za komputer w miesiącu należy znać stawke 1kWh poczym pomorzyć ja przez liczbę kW jaką nabił nasz komputer w miesiącu. Co prawda jest to czysto technicznie nie możliwe ale dla orientacji można sobie policzyć tak mniej więcej.

Oczywiście nasz komputer w spoczynku pobiera mniej mocy niż podczas „stresu” dlatego taki sam test można przeprowadzić dla komputera będącego pod pełnym obciążeniem. Owe obciążenie możemy zasymulować za pomocą programu:

Stress Prime 2004 0.40

Który można ściągnąć ze strony:
http://www.download.net.pl/1889/Stress-Prime-2004/

Mam nadzieje że zaciekawił was mój artykuł: ) Pozdrawiam niepokornyj :) .



Użytkownik bipiw edytował ten post 20 05 2013 - 22:05

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych