Skocz do zawartości


Zdjęcie

Samoczynne wyłączanie komputera z zerowaniem BIOS-u


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 shadyyy

shadyyy

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 07 08 2011 - 13:57

Witam serdecznie!
Mam problem - a raczej miałem, dopóki płyta główna nie poszła z dymem...
Wczoraj rano włączyłem komputer. Działał on normalnie, tak jak zwykle. Nic dziwnego nie zauważyłem w każdym razie.
Po jakiejś godzinie użytkowania sprzęt sam się wyłączył - tzn. momentalnie odcięło się zasilanie. Nie był to zanik napięcia w sieci - to jest pewne.
Najgorsze w tym wszystkim było to, że nie chciał załadować BIOS-u. Musiałem wyjąć bateryjkę z płyty głównej, odczekać chwile i włożyć z powrotem. Zadziałało!
Wyłączyłem system i wróciłem po godzinie. Próbowałem włączyć komputer - to samo, BIOS nie startował, a dioda monitora migała (tryb oszczędny) pomimo iż normalnie zamknąłem system. Ponownie wyjąłem bateryjkę, włożyłem z powrotem, skonfigurowałem BIOS tak jak był zawsze i załadowałem system... Posiedziałem 5min i... komputer sam się wyłączył. Ponownie wyjąłem baterie, włożyłem, skonfigurowałem BIOS - tym razem podkręcając procesor o 0,4GHz gdyż myślałem, że jest to wina zbyt małego napięcia na procesorze albo coś... w każdym razie ustawiłem takie parametry:
mnożnik: x19
napięcie CPU: 1,5V
częstotliwość: 3,8Ghz
Dodam, że jest to już testowana konfiguracja! Już na takiej częstotliwości owy procesor działał przez długi czas... jakieś 5 miesięcy temu.
System załadował się prawidłowo, odpaliłem test Prime95 i poszedłem na obiad, gdy wróciłem zastałem komputer wyłączony lecz co mnie zdziwiło MIGAŁA DIODA NAPIĘCIA NA OBUDOWIE.
Próbowałem coś z tym zrobić ale przycisk ON/OFF nie reagował. Przytrzymywałem go - nic, wciskałem raz - nic... Dobra, wyłączyłem zasilacz 'pstryczkiem' z tyłu obudowy.Odczekałem kilka sekund i włączyłem z powrotem. Wcisnąłem przycisk ON/OFF na obudowie i... kondensator na płycie głównej wystrzelił jak głupi!! Kondensator ten znajduje się na lewo od procesora - tuż przy portach zewnętrznych płyty głównej. Od razu wyłączyłem komputer z sieci by sprawdzić co się stało... Licząc, że to nic poważnego spróbowałem włączyć komputer (co wymagało ponownego resetu BIOS-u), załadowałem system i po 2 minutach(?) komputer sam się wyłączył tak jak to było za 1, 2, 3... razem.
Nie wiem co dalej, rozebrałem komputer na części by ocenić straty.
Karta graficzna, procesor i RAM na 99% nie zostały uszkodzone - działały przy ostatnim uruchomieniu i nie mają usterek mechanicznych. O dyskach nie wspomnę - nic im nie jest - to oczywiste.
Płyta główna ma spalony kondensator i tylko tyle... Zasilacz wygląda w porządku - nie śmierdzi, działa normalnie, nie nagrzewa się...
Nie martwi mnie dlaczego kondensator wybuchł - pewnie było zbyt ciepło albo za duże napięcie poszło ze względu na podkręcenie procesora i przeciążenie Prime95. Martwi mnie natomiast to, co jest przyczyną samoistnego wyłączania się komputera wraz z resetem BIOS-u za każdym razem!? Tutaj pytania do Was... Czy mogła być to wina zasilacza? Czy zasilacz ma coś wspólnego z BIOS-em? Czy wymiana płyty głównej na nową rozwiąże problem? Co zrobilibyście w mojej sytuacji? Proszę o rozsądne odpowiedzi od poważnych ludzi.
Z góry dzięki za pomoc, pozdrawiam!

Specyfikacja komputera:
- Płyta Główna: MSI 770-G45
- Procesor: AMD Phenom II x4 965 BE 3,4GHz (potem OC do 3,8GHz)
- RAM: OCZ Technology 4GB DDR3 1333MHz Platinum Low Voltage
- Karta Graficzna: Sapphire Radeon HD 5850 1GB
- Zasilacz: OCZ Technology StealthXStream 700W
- Chłodzenie CPU: Corsair H50
- Obudowa: Fractal Design Define R3
- 8 wiatraków w obudowie - wszystkie możliwe opcje
- 2x HDD, 1x SSD - nieistotne ;D nie chce mi się o nich pisać

  • 0

#2 kiepciol

kiepciol

    Początkujący

  • 35 postów

Napisano 07 08 2011 - 14:08

ta bateryjka ?... próbowałeś włożyć nową ?

  • 0

#3 shadyyy

shadyyy

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 07 08 2011 - 14:19

ta bateryjka ?... próbowałeś włożyć nową ?

no dobra, ale nowa bateryjka nie zmieni faktu, że komputer sam się wyłączał a nie wydaje mi się by była to wina zasilacza - lecz nie wykluczam tej opcji, a zasilacz mam od roku i nigdy nie nawalił.
  • 0

#4 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 07 08 2011 - 18:34

Z twego opisu jasno wynikało że wina leżała po stronie płyty głównej mogłeś sprawdzić kondensatory na płycie i zobaczył byś że ten kondensator miał wypuklenie na denku czyli puchł. Zobacz resztę kondensatorów czy górne denka były płaskie czy wypukłe. Teraz płyta łowna do wymiany. Kondensator strzelił bo gdzieś poszło zbyt duże napięcie i kondensator nie wytrzymał a to oznacza że jeszcze jakieś podzespoły poszły na płycie.
  • 0

#5 shadyyy

shadyyy

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 07 08 2011 - 21:19

Z twego opisu jasno wynikało że wina leżała po stronie płyty głównej mogłeś sprawdzić kondensatory na płycie i zobaczył byś że ten kondensator miał wypuklenie na denku czyli puchł. Zobacz resztę kondensatorów czy górne denka były płaskie czy wypukłe. Teraz płyta łowna do wymiany. Kondensator strzelił bo gdzieś poszło zbyt duże napięcie i kondensator nie wytrzymał a to oznacza że jeszcze jakieś podzespoły poszły na płycie.

Domyśliłem się, że płyta główna jest do wymiany i jestem pewien, że RAM, procesor i karta graficzna są nietknięte. Ciekawe tylko co z zasilaczem... ;/
Skąd wiem, że inne podzespoły działają? Po spaleniu się kondensatora (odpowiedzialnego za porty zewnętrzne - na pewno nie była to sekcja zasilania CPU) odpaliłem jeszcze raz system i działał prawidłowo. Wszystkie rdzenie, obie kości ramu, karta graficzna i dyski twarde. Problem w tym, że komputer sam się wyłączył tak jak to było zanim kondensator poszedł z dymem i oczywiście do ponownego uruchomienia wymagał zresetowania ustawień BIOS-u. To jest problem... Dlaczego po tym `zaniku` napięcia trzeba było za każdym razem resetować BIOS-a ;| ?
  • 0

#6 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 08 08 2011 - 19:52

Masz odpowiedź już sam prawie doszedłeś dlaczego, bo poprzez kondensator dochodziło napięcie sterujące stanem BIOS-a.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: komputer się wyłącza samoistne wyłączanie



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych