Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rzężenie komputera


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Masterblaster

Masterblaster

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 18 03 2008 - 01:22

Witam.
Mam taki mały problemik. Jakieś pół roku temu kupiłem laptopa, no i od dłuższego czasu mam taki problem, że po prostu jak pracuje, nawet nie obciążony programami to po prostu rzęzi (nie wiem jak to opisać, po prostu wydaje dźwięki zbliżone do pikania ale nierównomiernie, czasem szybko czasem jak się mu zbierze to wolniej) powiem szczerze, że strasznie mnie to irytuje bo z początku chodził bardzo cichutko.

procek Core duo 1,7 GHz
2GB ramu

Virusów brak, używam Kasperskyego.

Ciężko go zmulić, praktycznie chodzi bez zarzutu wręcz śmiga, tylko to dziwne rzężenie.
To czasem przypomina jak działają stare stacjonarne kompy kiedy się odpalają i kiedy procek zaczyna ostro pracować.


mam nadzieję, że ktoś trafił na taki przypadek.

pzdr.

  • 0

#2 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 18 03 2008 - 01:26

Witam; to dysk twardy wydaje takie dźwięki, jak masz na gwarancji to zgłoś to do serwisu, ostatecznie w cenie była ich usługa.
Powodzenia

  • 0

#3 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 18 03 2008 - 08:31

Prędzej powiedzialbym ze pada wentylator - musiałbyś oddać go na gwarancje to ci przeczyszczą albo wymienią
  • 0

#4 Altaїr

Altaїr

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 21 03 2008 - 16:44

Bankowo siada wentylator.
  • 0

#5 norton

norton

    Stały użytkownik

  • 283 postów

Napisano 21 03 2008 - 18:08

Po pół roku to niekoniecznie wentylator, zazwyczaj wytrzymują trochę dłużej. Jeśli odgłos jest w miarę jednolity i niezależny od odczytów dysku to pozostaje tylko cooler
  • 0

#6 Masterblaster

Masterblaster

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 21 03 2008 - 21:03

Dokładnie jest tak, że czasem tylko lekko pyka, że tak powiem w sytuacji, że nic nie robie, po prostu chodzi, ale czasem ma po prostu nawet w stanie spokoju takie humory, że od razu wskakuje na obrony i zaczyna rzezic. Uspokoi sie i potem znowu. Ciężko określić czy jest to równomierne, bo raz jest szybciej, raz wolniej, raz z większą częstotliwością raz z mniejszą. Niedługo będę robił format zobaczymy co będzie wtedy, zakładam, że nic się nie zmieni, ale nadzieja matką głupich.
Sorka, za niewiedzę, ale czym jest ten cooler? może ktoś wyjaśnić podstawę tego działania, bo zakładam, że nie chodzi o wentylatorek.
z góry dzięki.

ok, już dowiedziałem się czym jest cooler, jednak jest to chłodzenie:)
czy jest ktoś w stanie powiedzieć jaki jest dobry cooler dla chipseta ATI Radeon Xpress 1250?


Btw: czy takie problemy z ewentualnym dyskiem twardym, czy tym coolerem są niebezpieczne dla reszty kompa jeśli się w porę ich nie wymieni?
  • 0

#7 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 21 03 2008 - 21:08

Cooler to inaczej wentylator z radiatorem
Dysk to raczej nie będzie bo gdyby tak halasował to juz by padł, na 99% to któryś z wentylatorów albo wibracje.
Jak zaczenie rzezić to spróbuj po po kolei na chwilę palcem pozatrzymywac wentyle w kompie, bedziesz miał winowajcę
Awaria wentylatora może być groźna jeśli zatrze się całkiem i zatrzyma, takie odgłosy to znak ze niedługo może się to stać, chociaż dopóki rzezi to znaczy że się kreci. Awaria dysku nie uszkodzi nic w kompie.

Moze byc jeszcze jedna przyczyna - byc może obudowa wpada ci w wibracje - zobacz czy dotkniecie/dociśnięcie ścianek obudowy powoduje że komp się ucisza
  • 0

#8 norton

norton

    Stały użytkownik

  • 283 postów

Napisano 21 03 2008 - 22:01

W tym przypadku chodzi o laptopa, więc sam niestety nie będzie w stanie "przychamować" wentylatora. Jeśli masz na gwarancji to oddaj, a jeśli nie to pozostaje albo serwis, albo rozkręcenie i samodzielna diagnoza i wymiana. Cooler oczywiście miałem na myśli wentylator. Obudowa w notebookach raczej nie wydaje takich odgłosów. Proponuję nie instalować na nowo systemu, bo na 99% nie jest to związane z oprogramowaniem :P
  • 0

#9 Masterblaster

Masterblaster

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 21 03 2008 - 22:48

Mam na gwarancji, tylko, że mam problem z tym, że jestem za granicą gdzie też ten komputer kupiłem a z racji, ze wracam już za parę tygodni to mogę mieć problemy ze zwrotem z serwisu. Chyba pozostaje pójście do fachowca już w Polsce. Może jak już tu jestem to czy otworzenie laptopa może wiązać się z jakimiś problemami? Otwierałem i nie raz czyściłem sobie stacjonarnego, wszystko tam jest przytwierdzone do szkieletu, praktycznie nie ma opcji żeby coś tam uszkodzić poprzez samo otworzenie, no i oczywiście można mieć włączonego kompa. Nie wiem jak laptop jest zbudowany i mam wątpliwość czy jak otworzę go w celu "diagnozy" burczenia to czy nic czasem nie uszkodzę.
  • 0

#10 norton

norton

    Stały użytkownik

  • 283 postów

Napisano 21 03 2008 - 23:03

Jeśli zrobisz to rozważnie to nie powinieneś niczego uszkodzić. Laptopy mają bardzo różną budowę i polecam przeczytać na stonie producenta jak wygląda wymiana podzespołów i otwieranie laptopa. Niestety taka ingerencja będzie się wiązała z utratą gwarancji

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych