Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozłączające się monitory oraz lagująca mysz podczas zaznaczania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Nimpo

Nimpo

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 09 06 2022 - 19:40

Witam. Nie wiem czy to odpowiedni dział (jeżeli nie to proszę o przeniesienie). Od ponad miesiąca walczę z dwoma skomplikowanymi (jak dla mnie) problemami z komputerem.

 

Problem #1 (ten problem występuje od dłuższego czasu, jeżeli nie od zawsze):
Główny monitor laguje myszkę podczas "zaznaczania". Dokładnie chodzi o to, że jak wciskam lewy przycisk myszy i zaznaczam obszar na pulpicie to widać, że jest opóźnienie. Można to dostrzec nawet na każdym odświeżaniu (od 60 do 240hz).
Laguje tylko główny monitor (ten z paskiem zadań, godziną, itd.). Nie zależnie od tego czy jest podpięty tylko 1 czy 3 monitory (jak są podłączone 3, to na pozostałych taki problem nie występuje). Nawet jeżeli włączę pasek zadań na wszystkich trzech monitorach to wciąż problem występuje tylko na głównym (tym, który jest zaznaczony w ustawieniach jako główny).
Nie jest to kwestia monitora, ponieważ jak ustawiam inny monitor jako główny to ten drugi zaczyna lagować a poprzedni działa bez zarzutów.
Interesujące jest to, że na początku, zaraz po odpaleniu Windowsa nie ma takiego problemu, ale wystarczy tylko wciśnięcie prawego przycisku myszy na pulpicie i problem zaczyna występować.
Problem występuje zarówno na DP jak i HDMI.

 

 

 

Problem #2 (możliwe, że występowałby również wcześniej, ale dopiero +- miesiąc temu zacząłem grać w różne gry, takie jak Rocket League, COD: Warzone, CS:GO):
Monitory się rozłączają w randomowych momentach podczas gry. W pewnym momencie wszystkie jednocześnie gasną i jedynym sposobem na naprawienie jest wyłączenie i włączenie komputera za pomocą przycisku. We wszystkich wcześniej wymienionych grach dzieje się dokładnie to samo.
Próbowałem już praktycznie wszystkiego co znalazłem w podobnych tematach w internecie i niestety nic nie pomogło. Poniżej wypisuje wszystkie rzeczy, których próbowałem:
    - reinstalacja całego systemu (robiłem format 2 razy, próbowałem zarówno na Windows 10 jak i Windows 11)
    - odłączałem poszczególne monitory i próbowałem odpalić grę mając podpięty tylko jeden z nich do komputera (nie zależnie, który monitor zostawiłem było to samo)
    - odinstalowywałem za pomocą DDU w trybie awaryjnym sterowniki karty graficznej i instalowałem je od nowa (wyłączałem również automatyczne aktualizacje systemu windows, żeby mi nie pobierał jakiejś starej wersji panelu nvidia)
    - wypinałem kartę graficzną z socketu i wpinałem na nowo
    - robiłem testy zarówno karty graficznej jak i procesera za pomocą Powermax'a od CPUID. Nawet podczas jednoczesnego obciążenia w 100% karty graficznej i procesora nic się nie wydarzyło (problem ewidentnie występuje tylko podczas grania w gry)
    - odpalałem w grach opcje full-screen jak i borderless
    - robiłem update biosu
    - sprawdzałem temperatury zarówno na procesorze jak i na karcie graficznej (na procesorze jest cały czas niska, a na karcie graficznej też oscyluje max w okolicach 70-80% obciążenia i 60 stopni podczas grania, gdzie podczas testu za pomocą Powermaxa wkręcała się na 100% i 65 stopni i nic się nie wydarzyło)
    - i pewnie jeszcze parę innych rzeczy o których po miesiącu walki z problemem już zapomniałem

 

 

Podzespoły w komputerze:
Płyta Główna - MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Procesor - AMD Ryzen 9 5950x
Karta Graficzna - NVIDIA GeForce RTX 3070
Pamięć RAM - G Skill Ripjaws ddr4 64gb (2x 32gb) 3600mhz

 

Monitory podłączone do RTX'a (wszystkie za pomocą Display Portu):
1x Dell Alienware AW2721D (max 239,97 Hz)
2x Gigabyte G27QC (max 164,80 Hz)

 

Będę wdzięczny za pomoc

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych