Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozbudowa obecnego komputera ok 600 zł


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 bodziek

bodziek

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 01 10 2007 - 17:32

Witam
To mój pierwszy post na forum, mam nadzieję, że wybrałem dobry dział.
W temacie komputerów nie siedzę już od kilku lat. Teraz przyszedł czas na to, by rozbudować mój obecny sprzęt i okazuje się, że mam problem :D

Konfiguracja, którą obecnie posiadam, to:
procesor Athlon 1,4 GHz
płyta ASRock K7VT4A+
pamięć 512 MB (256 MB DDR 266 MHz + 256 MB 333MHz)
grafika Ge Force 2 MX 400 64 MB
dysk 60 GB Samsung 5400 rpm (myślę że dokładniejsze info niepotrzebne, w razie czego mogę poszukać)
zasilacz 300W jakiś zwykły
reszta mniej istotna

Komputer jest mi potrzebny do codziennego korzystania z internetu, gg, skajpa, czasami obejrze jakiś film, czy TV (mam tuner). Oprócz tego czasem poprawiam czy łączę w panoramy zdjęcia zrobione cyfrówką (po zakupie lepszego aparatu okazuje się, że obecny komputer potrzebuje sporo czasu przy zdjęciach 7Mpix :D). No i uczelnia, a tam jak wiadomo: Word czy Excel, ale oprócz tego programy obliczeniowe typu Mathcad, a także, co jest największym wyzwaniem - programy cad-owskie (narazie był Autodesk Inventor 11 i praca w tym programie mogłaby być bardziej komfortowa, chociaż i tak spodziewałem się, że będzie gorzej). Ale żeby było jasne - nie potrzebuję żadnej cad-owskiej stacji roboczej, bo w przypadku modelowania zespołów składających się z niewielkiej ilości części naprawdę nie potrzeba bardzo dużej mocy.

Komputer chciałbym rozbudować w miarę niewielkim kosztem. Na pewno w grę wchodzi wymiana procesora. Gdzieś kiedyś wyczytałem (ale trzeba to sprawdzić) że moja płyta obsłuży maksymalnie Semprona 2800+. Jednak te procesory są dość drogie, w porównaniu do kompletów <porównywalny bądź nawet lepszy procesor+płyta> z nowszą podstawką. Więc może wymienić i jedno, i drugie? Co do płyty, to przydałoby się więcej portów USB (mam 4).
Kolejna rzecz to pamięć. Na pewno 1 GB i na pewno do nowego procesora trzeba będzie kupić szybsze.
Jeśli chodzi o kartę grafiki, to myslę, że mogę zostawić obecną. Ewentualnie kupić coś w tym stylu: http://www.allegro.pl/item246026669_radeon...nowe_favat.html ? Nieporównywalnie szybsze od mojej, a cena (chyba) niewielka. Wyjście jakiego potrzebuję to d-sub.
Dysk twardy - pojemności całkowicie mi wystarcza, problemem jest szybkość obecnego dysku, dlatego chyba także pójdzie do wymiany. Jeśli pozostanę przy starej płycie, to będzie to musiał być dysk typu ATA, jeśli kupię nową, to pewnie lepszym wyjściem będzie SATA.
No i zasilacz - podejrzewam, że po zmianie części jest wymiana także będzie konieczna?
Może jeszcze zmienię obudowę, ale to tylko ze względów wizualnych. No i przydałby się frontpanel z gniazdkami audio, USB i czytnikiem kart pamięci.

Z góry dzięki za wszelką pomoc.

  • 0

#2 dudijack

dudijack

    Początkujący

  • 50 postów

Napisano 01 10 2007 - 18:46

Cóż.... naprawa i składaniem zestawów param się na codzień ..... powiem tak : jeśli twoja propozycja miałaby się ziścić pozostaje tylko i wyłącznie złozenie nowego zestawu od podstaw.Zestaw który do tej pory posiadałeś Nie nadaje sie już w chwili obecnej(koszty,brak podzespołóooow pod socket A itp) do rozbudowy.

  • 0

#3 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 02 10 2007 - 09:34

Napisz ile możesz przeznaczyc na to pieniędzy
  • 0

#4 bodziek

bodziek

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 02 10 2007 - 11:29

Faktycznie - to chyba najważniejsza informacja, a ja jakimś cudem ją przeoczyłem.
Na rozbudowę chciałbym przeznaczyć maksymalnie 600 zł, a w grę wchodzą tylko nowe części.
Dodam jeszcze, że komputer nie musi być bardzo przyszłościowy, powinien starczyć na 1-1,5 roku.

Z tego co sam wyszukałem wynika, że nie warto kupować nowego procesora na Socket A, lepiej wymienić i płytę, i procesor.
Czy taki:
http://www.allegro.pl/item247811434_athlon...nowe_gw_fv.html
zestaw to dobry wybór? Płyta ma AGP, więc mógłbym zostać przy starej karcie graficznej (ewentualnie wymienić za jakiś czas, a nie kupować wszystko naraz) i obsługuje 4 urządzenia ATA (mam DVD, DVD RW no i dysk).
Jaki do tego kupić nie za drogi zasilacz i cooler? No i pamięci - brać to co najtańsze (np Samsung 1GB 400 MHz za 140 zł)? I co daje w praktyce Dual Channel?
Taki komplet, doliczając ok. 30 zł za cooler i 80 za zasilacz wyniósłby mnie ok. 500 zł. Oczywiście nie tylko kupowanie na Allegro wchodzi w grę, mamy w Katowicach także giełdę komputerową, myślę, że ceny chyba powinny być zbliżone.
Ewentualnie za ok. 100 zł więcej można kupić Athlona X2 4400+ z płytą ASRock i pamięcią DDR2 667 MHz, ale nie wiem, czy jest sens? No i wtedy musiałbym przekroczyć założony budżet chcąc jeszcze dokupić dysk.
No i jeszcze własnie kwestia dysku. Pisałem, że 60 GB pojemności mi wystarcza. Ale z tego co widzę, kupno takiego małego dysku kompletnie się nie opłaci, dlatego chyba kupiłbym 160 GB. Tylko jaki? A może po prostu zostawić stary?
  • 0

#5 spokz

spokz

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 02 10 2007 - 11:50

Płyta, którą podałeś z Allegro obsługuje już S-ATA, tak więc polecałbym Ci kupno nowego dysku i to jak największego. Po prostu będzie Ci służył jeszcze przez długi czas. Ja bym wybrał coś z Seagate/WD.
  • 0

#6 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 02 10 2007 - 14:19

Swoj stary zestaw spokojnie sprzedasz w okolicach 350-400 zł, zostaw sobie dvdrw tylko. Czyli bedziesz miał prawie 1000 zł na nowy sprzęt

Procesor [AM2] Procesor AMD Athlon 64 X2 3800+ BOX 1 234.00
Płyta główna [AMD][AM2] Płyta Gigabyte GA-MA69G-S3H VGA 1 250.00
Pamięć Pamięć DDR2 1GB PC6400 800MHz Goodram GR800D264L5/1G 1 108.00
Dysk twardy [SATA2] Dysk Samsung 250GB 7200 8MB HD250HJ 1 228.00
Obudowa [ATX] Obudowa Logic B11 Silver 400W 1 140.00
Wartość sprzętu brutto 960.00
Ceny z apollo

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych