Skocz do zawartości


Zdjęcie

Routery TP-LINK: TL-WR340GD i TL-WR543G - który lepszy?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 wizaaard

wizaaard

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 16 02 2010 - 21:07

Witam!

Posiada w domu 2 routery TP-LINK: TL-WR340GD i TL-WR543G.
Obecnie używam tego pierwszego, lecz chcę jeden sprzedać, dlatego mam kilka pytań. Prosze wybaczyć , jeżeli moje podejście do tematu będzie laiczne, lecz nie znam sie zbytnio na sieciach typu WLAN.
1) Jedyną różnicą, jaką znalazłem na pudełkach w/w routerów jest to, iż model TL-WR543G ma 2-3 krotnie większy zasięg. Czy to prawda?
2) Dodatkowo, również w modelu TL-WR543G jest informacja, której nie ma o TL-WR340GD: chodzi o jakieś "Operating Modes: AP Client Router/AP Router". Czy to czyni ten router lepszym?
3) Do 1 routera dołączona była antena, której niestety nie ma w 2 routerze. Czy ta antena będzie działać również bez problemów w drugim routerze (w tym TL-WR543G)?
4) Aktualnie to routera TL-WR340 GD (który to aktualnie używam) jest podpięta mój kabel od anteny radiowej na dachu, w 1 porcie LAN mam wpięty kabel idący do karty sieciowej mojego komputera, zaś antena bez problemu nadaje Wi-FI na cały dom, tak, że jest łapany zarówno w laptopie (przy pomocy jego wbudowanych adapterów), jak i w komputerze na parterze domu (który posiada specjalną antenę odbiorczą). Czy w przypadku, gdy router drugi, czyli ten przeze mnie aktualnie nie używayn (TL-WR543G) okazał się lepszy, to czy mogę sobie po prostu przepiąc wszystkie kabelki i antenę do niego i moja wewnętrzna "sieć" nadal będzie działać tak jak działała, czy mogą zdarzyć się komplikacje?
5) Suma sumarum, który router jest lepszy, oraz w jakich cenach mniej więcej pozbyć się drugiego routera (mają one niecały rok od kupna)?

Serdecznie proszę osobę orientującą się w temacie o poświęcenie chwilki czasu na przeanalizowanie mojego problemu
Dziękuję serdecznie i pozdrawiam,
Marek Bielecki.

  • 0

#2 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 18 02 2010 - 21:05

O czym my tu mówimy, między tymi modelami jest różnica 5zł, w dodatku 340GD jest praktycznie niedostępny. Pytanie po co chcesz zmienić kartę wifi, jeśli obie są w tej samej półce cenowej ~70zł.

  • 0

#3 wizaaard

wizaaard

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 19 02 2010 - 01:07

Witam!

Nie mówiłem, że chcę zmieniać kartę WiFi, tylko zadałem pytanie, który router jest lepszy: TL-WR340GD czy TL-WR543G. Zmieniać nawet nie miałem w zamyśle, gdyż nie orientuję się, czy zmiana byłaby dla mnie korzystna, stąd właśnie zamieściłem mojego powyższego posta z pytaniami.
Chyba, że, jeśli dobrze Pana zrozumiałem, taka zmiana byłaby właściwie niepotrzebna, czy jest tak?
Jeżeli tak, to zostanę przy mojej obecnej konfiguracji i pozbędę się routera TL-WR543G.
Proszę jedynie Pana o upewnienie mnie, czy obrałem dobry tok myślowy.

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam,
Marek Bielecki.

Użytkownik wizaaard edytował ten post 19 02 2010 - 01:08

  • 0

#4 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 21 02 2010 - 12:26

Router WR543G wspiera: QoS - więc nadaje się bardziej do dzielenia łącza między komputerami, szczególnie gdy korzystamy z oprogramowania wykorzystującego usługi QoS np. Skype i inne komunikatory wideo. Ponadto 543 może pracować w trybie WISP co wyjaśnia między innymi po co mu QoS, WISP to nic innego router połączony z dostawcą Internetu za pomocą wbudowanego modułu punktu dostępowego tworząc bezprzewodowy most. Niby 340 ma nie co więcej zabezpieczeń przed floodowaniem, ale możliwe że pominęli to w specyfikacji nowszego modelu. Dalej 340 może mieć wyłączone Wifi o odpowiedniej porze dnia i nocy, a w 540 już nie ma takiej informacji (co nie znaczy, że nie ma tego w sofcie!).
Model może mieć większy zasięg na podstawie komunikacji z innym routerem wspierającym tą samą technologię.
  • 0

#5 wizaaard

wizaaard

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 22 02 2010 - 01:53

Witam!

Zgodnie z Pana powyższą wyczerpującą odpowiedzią, za którą dziękuję, widzę, że więcej plusów ma 543.
To wspomaganie do dzielenia łącza byłoby dobrą sprawą, gdyż często są sytuacje, gdy cała rodzina siedzi przy komputerach, każdy w swoich sprawach (gry internetowe, skype, poczta, gadu-gadu), i gdy tak net chodzi jednocześnie na 3 czy 4 komputerach to czasem zauważam przywieszenia w ładowaniu stron. Być może zgodnie z tą technologią QoS wahania byłyby mniejsze?

Radziłby mi Pan zmianę na 543?

Mam też pytanie co do zmiany konfiguracji w nowym routerze - nie wiem, czy jest to trudne? Poradziłbym sobie? (mam na myśli z jakimiś samouczkami lub gdyby mi to ktoś w krokach powiedział). Samoczynna konfiguracja jak mniemam nie wchodzi w grę?

Dziękuję za wyrozumiałość.
Pozdrawiam,
Marek Bielecki.

Witam ponownie!

Dowiedziałem się już wszystkiego na innym forum, temat można zamknąć :rolleyes:

Dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Marek Bielecki

Użytkownik sw29l edytował ten post 02 03 2010 - 23:34

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: TL-WR340G tp-link TL-WR543G



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych